שלום קדוש וז'ואל רובישון , אנטולי מיכאלו, גטי אימג'ס/אימג'בנק

שף שלום קדוש: "רובישון התעקש לטעום אצלי מרק עוף עם קניידלך"

השף הישראלי, חברו הטוב של השף הצרפתי המעוטר בעולם, מספיד אותו לאחר הידיעה המצערת על מותו: "הוא השאיר מורשת של קפדנות, ופירה שאף אחד לא הצליח לחקות"

  • פורסם ב:
  • 06/08/2018 15:01
  • |
  • כתבים:
  • אוכל 13

שף שלום קדוש קיבל הבוקר את הבשורה המרה מחבר משותף, השף של נסיך מונאקו - הנסיכות שהיוותה את אחד המקומות בהם בחר ז'ואל רובישון לפתוח מסעדות שזכו ל-3 כוכבי מישלן נדירים. רובישון, השף המעוטר ביותר בעולם, איננו.

השף קדוש, חברו של רובישון בשני העשורים האחרונים, התקשה לעצור את הדמעות. בראיון לאתר 10TV, הוא מספר: "אני עדיין המום, לא מאמין. הוא שמר על עצמו. הוא פשוט היה איש גדול".

קדוש, שף מלון לאונרדו פלאזה בירושלים, נולד ב-1947, צעיר רק בשנתיים מהאגדה הצרפתית. החברות בין השניים עברה לפסים מעשיים ב"סעודת דוד המלך" שנערכה בישראל ב-1996 לרגל 3,000 שנים לירושלים, אירוע שלדברי קדוש "העלה את ישראל על המפה הגסטרונומית העולמית". "התחלנו להכיר כשבאתי אליו למסעדת 3 כוכבים, וכבר אז ראיתי כמה הוא פדנט ודייקן. הוא הסכים לבוא לארץ, אבל אמר 'אני רוצה לראות מה המרחק בין המטבח לסועדים, איך הכל מתנהל'".

מוס לימון עם תותים וג'לי בזיליקום של ז'ואל רובושון
 

מוס לימון עם תותים וג'לי בזיליקום של ז'ואל רובישון. פדנט מהמעלה הראשונה (גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

בהמשך, הזמין רובישון את עמיתו הישראלי לתוכנית הבישול שהיתה לו בערוץ הצרפתי TF1. החיבור בין השניים, מספר קדוש, איפשר לרובישון להתוודע למטבח חדש שלא הכיר - המטבח הכשר. "זו היתה גאווה גדולה למטבח הכשר היהודי, לקהילה היהודית בצרפת", הוא מספר. "הוא לא הכיר את ענייני הכשרות, ובהתחלה הכין לי תפריט 'ספיישל כשר פור שלום', שהכיל רגלי צפרדע וחלזונות... אחר כך כבר לא חסרו לו מנות כשרות על בסיס דגים וירקות. הוא התעקש לטעום אצלי מרק עוף עם קניידלך, עם מילוי של כבד אווז וכבד עוף, את הקוגל הירושלמי. הוא בא עוד כמה פעמים ואהב את ישראל".

המורשת שישאיר אחריו רובישון, מספר קדוש, נגעה לאותה פדנטיות מחמירה - אבל לא רק. "הוא השתמש בכל חומרי הגלם בצורה נכונה, כמו בפירה המפורסם שלו, שכולם ניסו לחקות - ואף אחד לא הצליח", הוא מספר. "הוא היה משתמש בזן מיוחד של תפוחי אדמה, ומעבר דרך הנפה, והשמנת והחמאה... זו פשוט חגיגה, רק מהפירה שלו יכולת לצאת שבע רצון. הוא היה נפלא גם בדגים, בירקות. יכל לעשות לך ארוחה של 10 מנות על בסיס ירקות בלבד". עבור קדוש, מדובר בתקופה קשה - כאשר רק בשנה שעברה הלך לעולמו פול בוקוז, שנבחר יחד עם רובישון לשף של המאה ה-20 על ידי מדריך "גו מיו". "זכיתי", מסכם שף קדוש, "זכיתי לחבר כזה".