שיטת השקשוקה: המסעדות היפואיות שמבטיחות לנצח את הסטטיסטיקה

יש מעט מאוד מסעדות בארץ, אם בכלל, שיכולות להתחרות במספר הסועדים ובכמויות האוכל שמוגשות ב"סיקיליה", היא ומתחם קולינרי חדש מבטיחות ליצור תרבות קולינרית אחרת

אחרי כמה אלפי שנות היסטוריה, תיירים, שחפים ומסעדות דגים בנמל המנומנם של יפו שומעים בשבועות האחרונים, סוף סוף, גם קצת זמירות חדשות- מדובר במשב רוח מרענן במבטא איטלקי, שמגיע בתקופה בה ניראה שרוב המסעדות בארץ בכלל ובתל אביב בפרט קצת מתקשות להישאר עם ראש מעל המים. דווקא עכשיו מוציאים כאן לדרך את סיקיליה, מסעדה בסדר גודל קצת אחר עם מטבח שעמוס במכשירים שהם חלום רטוב של כל שף. זו מסעדה שמיועדת להתמודד עם מאות סועדים רעבים במקביל.

>>> אחרי 16 שנה מסעדת ננוצ'קה נסגרת

>>> זה כנראה ההמבורגר הכי טוב שתטעמו בארץ

>>> מסעדת הבשרים הזאת תרגש אפילו קרניבורים קשוחים

לאור העובדה שרוב העסקים בתחום האוכל שנפתחו בנמל יפו בשנים האחרונות קרסו במהרה זה נשמע כמו הימור על גבול המטורף, עם השקעה של קרוב לשבעה מיליון שקל, אלא שמאחורי הפרויקט הזה עומדים אנשים, או יותר נכון איש אחד, שיודע דבר או שניים על איך להאכיל כמויות גדולות של אנשים - "סיקיליה" היא הפרויקט החדש של המסעדן מחמוד דאוד, האיש שמאחורי סיפור ההצלחה שנקרא "הזקן והים" – המסעדה שהצליחה לפצח את הנוסחה שעובדת על תיירים וישראל כאחד.

כמו בנופש גם באוכל המונח "הכל כלול" מהלך קסם על הסועדים,כל מה שצריך לעשות הוא לבחור מנה עיקרית וכל השאר: סלטים, לימונדה, תוספות, פיתות ואפילו קינוח – כלול במחיר. מבלי להיכנס לוויכוח לגבי כמות מול איכות יש דברים שעליהם איש לא יחלוק, כמו למשל העובדה שמדובר במקום שיודע לעבוד במהירות יוצאת דופן. גם בלי קשר לסערה האחרונה שעורר המקום ברשת האינטרנט, הבעלים כאן לא ממש אוהב או מוכן לדבר על ההצלחה שלו, את הבמה הוא מעדיף להשאיר לעובדים המסורים. את הפרגונים הוא מקבל כמעט מקיר לקיר, גם ממי שאמורים להיות המתחרים שלו.

השפית הוותיקה אמילי גולדברג משיקה בימים אלה בשוק היווני פרויקט קולינרי גדול נוסף, זו לא רק מסעדת דגים מהדור החדש, יש פה גם חנות דגים ובקרוב תצטרף מעדנייה איטלקית גדולה – מקומות מורכבים ומושקעים שכאלה עלולים להיראות כהימור כלכלי נועז בכל שוק מסעדות, אלא שליפו, כך ניראה, יש עדיין חוקים משלה.

אז בין הרוח האיטלקית שעולה מהנמל לבין מסעדת הדגים של דור הוואי, עם בליל השפות של נחילי התיירים באוזניים, יפו נראית היום אולי יותר מתמיד כמקום אופטימי לאכול בו. שרק יהיה הים שקט – הים, וכל מה שמסביב.