האם הבננות נמצאות בסכנת הכחדה מהעולם?

פטריה קטלנית שאוכלת את שורש עץ הבננה כבר מביאה לדאגות ברחבי העולם - וגם בישראל חוששים כי היא נמצאת בכמה בתי גידול. האם דווקא בארץ הקודש יימצא זן עמיד?

הצרות נוחתות עלינו מכל עבר - וכעת, פטריה רעילה מאיימת על הבננות של כולנו.

"בעגה הלא מקצועית קוראים לזה מחלת פנמה", אומר עופר אריאל, יו"ר שולחן הבננות במועצת הצמחים, "זה משהו שהתפתח בפנמה בשנות ה-50, לפני 20 שנים התגלתה גם פטריה שאין לה פיתרון, ואין גם זן שיכול לתת יבול מסחרי בעת קיומה. במזרח אסיה יש הרבה מאוד מאכלים שנגועים ונכחדים בגללה".

בננה, למעשה, היא עץ - כך שאם יש פטריה באדמה היא פוגעת בשורשים שלה, ומביאה להיכחדותה. בישראל יש עדיין כמות מספקת של בננות לכל האזרחים, ואין בעיה לאכול אותן", מרגיע אריאל, אבל גם מסביר שקשה לנטר את קיומה של הפטריה בקרקע.

לכתבות נוספות במדור אוכל עשר

שקשוקה זה לחלשים: ביצים עלומות על צזיקי זוקיני

כשרות המואביה ניגבה חומוס

במקום הזה תאכלו ארוחת טעימות קיסרית מיפן

"אפשר לנטר אותה בבורות טבילה - היא עוברת רק במים ובוץ ואדמה, לא באוויר. ב-2007 התגלתה המחלה בירדן וב-2012 בלבנון, ניסינו לשים הסגר על מעברים יבשתיים. בפועל עם המדינה הצלחנו בכך חלקית בלבד, ולפני שנתיים התגלה חשד במקומות מסוימים בישראל, עם 20 מטר מרובע בשני מקומות שגם הם בהסגר".

בננות בשוק
 

בננות בשוק Getty Images/אימג'בנק

 

אריאל מספר כי יש כ-3,000 זנים, אבל רק משפחת זני ה"קאבנדיש" משמשת לייבוא וייצוא, מהפיליפינים או ממדינות אמריקה הלטינית. הוא גם מספר כי הודו וסין כמעט אינן מגדלות בננות, אך הן הצרכניות הגדולות בעולם. "המחלה עוד לא הגיעה לאמריקה הלטינית, אבל מאוד מפחדים ממנה. בישראל מנסים למצוא זנים שעמידים למחלה, משקיעים בכך כמה מיליונים בכל שנה, ואני מאמין שנמצא את הפתרונות האלה".