BETA

06.04.2016

12:09

פייסבוק וואטסאפ
פייסבוק וואטסאפ,
Getty Images

וואטסאפ כרגע הפכה להיות גן עדן לטרוריסטים

המאבק נגד "האח הגדול" (האמיתי לא הזבל הטלויזוני) עלה מדרגה: וואטסאפ הגבירה את הצפנת ההודעות שלה וככול הנראה היא לא תהיה החברה האחרונה שעושה זאת.

בעקבות מכת ארועי הטרור האיסלאמי הגלובאלי, בחודשים האחרונים השיח הציבורי סביב עניין הצפנת אפליקציות ושירותי תקשורת עלה מדרגה. בעוד אנשי ביטחון טוענים כי הצפנת שירותי תקשורת מאפשרת לגורמים עויינים לנוע ולתקשר בחופשיות ברחבי העולם- כמו גם לתפעל רשתות טרור עולמיות. מנגד, תומכי הגנת הפרטיות גורסים כי המחיר שנשלם על אובדן הפרטיות, גדול יותר מזה שנשלם על הטרור. כמובן שרוב יצרני האפליקציות ושירותי התקשורת נמנים על תומכי הגנת הפרטיות ( ובצדק, שהרי זה מטה לחמם) אך עד היום לא ראינו צעד בולט ומתריס כמו זה של אפליקציית המסרים וואטאספ, או אם תרצו לקרוא לה בשמה האמיתי- פייסבוק ( פייסבוק רכשה את וואטסאפ לפני קרוב לשנתיים בסכום הנושק ל-19 מליארד דולר). בצעד נועז, החל מהיממה הקרובה, כל ההודעות שתשלחו בוואטסאפ, מקבלות שידרוג אבטחה בדמות הצפנה מקצה אל קצה. מה המשמעות של הדברים? ובכן, מהיום הסרטונים של "היום יום חמישי" יעברו הצפנה קשוחה, מה שיבטיח את הגעתם ליעד בביטחה יתרה, יש שיאמרו מוגזמת. נשאלת השאלה, מי זקוק לרמה כזו של אבטחה בוואטסאפ?

 

ובכן לפני שניגע בשאלת ההצפנה, בואו ונראה מה  בעצם הודיעה החברה. ובכן, אמש(ג') הודיעו בוואטסאפ כי כל המידע, משמעו השיחות וההודעות, שיעברו דרך פלאטפורמת המסרים יוצפנו בהצפנת קצה  אל קצה לאלתר. כדי להנות מההגנה המאסיבית הזו, כל מה שעל המשתמש לעשות הוא לוודא שהאפליקציה שלו מעודכנת עם הגרסה האחרונה של השירות.

 

 

אף בי איי
 

אף בי איי(רויטרס)

 

בוואטאספ עבדו על השידרוג הזה בשיתוף עם עמותת Open Whisper Systems, קבוצת מפתחי תוכנה שעובדת ללא רווח במטרה להפיץ את בשורת ההצפנה והתקשורת המאובטחת לכל עבר. בין תומכיה הנלהבים של הקבוצה נמצא גם את המדליף אדוארד סנודן - גיבור בעיני עצמו (ובקרב חוגים ליברלים קיצוניים) לזכויות הפרט, שכעת מוצא מסתור ברוסיה - מדינה ובה זכויות הפרט הן סוג של בדיה כמו חד הקרן או נסי, המפלצת המיסתורית מלוך נס (אירוני, לא?). אך מסתבר שזה לא יהיה הסוף, וב-Open Whisper Systems הודיעו כי יעבדו עם אפליקציות מסרים   נוספות ב"מטרה  להגביר את תחושת הפרטיות בפלפורמות נוספות".

 

כאמור, תחום ההצפנה מ"קצה לקצה" הפך לנושא חם בעמק הסיליקון בעיקר על רק ההתנגשויות והחיכוכים בין תאגידי הענק דוגמת פייסבוק, אפל, וגוגל לבין זרועות הביטחון של הממשל האמריקני. לאור פרשת הפריצה לאייפון של המחבל מסן ברנרדינו, קשה שלא לתהות אם יש משהו בתזמון ההכרזה הזו של וואטסאפ, שכזכור עמדה לצידה של אפל ביחד עם תאגיד האם שלה פייסבוק במאבק מול הממשל. הוכחה נוספת לכך שיתכן ומדובר בסוג של "אצבע לעין" או זריית מלח על הפצעים" של הממשל האמריקני מצד התאגידים, ניתן למצוא בכך שבאופן מתריס ביותר, בוואטסאפ דאגו שהעדכון הזה יגיע גם לפלאטפורמות שהחברה האם פייסבוק - הפסיקה לתמוך, דוגמת ה-BlackBerry. כמובן שפייסבוק כבר הודיעה שהיא בודקת את האפשרות ליישם את הטכנולוגיה הזו במסגרת השירותים שהיא מציעה.

 

 

יאן קום, מייסד וואטסאפ
 

יאן קום, מייסד וואטסאפ(גטיאימג'בנק/GettyImages)

 

בבלוג שלו, כתב יאן קום, מייסד החברה (ועובד פייסבוק כיום) כי :"לאחרונה היה דיון רב אודות שירותים מוצפנים ועבודתם של שירותי הבטחון. בעוד אנו מעריכים את עבודתם של אלו שתפקידם לשמור על ביטחוננו, הרי שהמאמצים להחליש את ההצפנה יובילו לחשיפת מידע של אנשים- מה שינוצל לרעה על ידי פושעי סייבר, האקרים ומדינות סוררות".

 

למרבה האירוניה, ההודעה הזו על הגברת ההצפנה של וואטסאפ, פשוט תמשוך אליה עוד גורמים נכלוללים במקרה הטוב ועברייניים במקרה הפחות טוב, שינצלו את האבטחה המדומה שמציעה הפלאטפורמה. ומדוע מדומה? כי אם מישהו חושב שההצפנה הזו תמנע מהממשל האמריקני או מחברות מתוחכמות מלרגל אחר הנעשה בשירותי המסרים, הרי שטעות בידו. עדיין לא נבנתה מערכת או פלטפורמה שהיא בלתי פריצה, הפעולה האחרונה הזו של וואטסאפ היא סימן לבאות. סימן להתנגחויות עתידיות בין תאגידים לממשלות שינסו למתוח את הגבולות המותרים, בהתמודדות זה מול זה, במטרה לדחוק האחד את השני בעידן ובו תאגידים הפכו חזקים יותר מממשלות שנבחרו על ידי תושבי המדינות- בהם פועלים התאגידים.