מחפשים בגוגל שירותים ממשלתיים? היזהרו! כך לא תיפלו בפח

ליטל רק רצתה להכנס לאתר משרד האוצר "הר הכסף" כדי לאתר כספים על שמה בקרנות הפנסיה השונות, אבל משהו שקרה לה בזמן שחיפשה את האתר - בגוגל הדליק אצלה נורה אדומה. צפו

 וכך תיארה ליטל כהן בר צבי את שעברה בפוסט שהעלתה לפייסבוק ובינתיים הפך ויראלי:

"היי. רציתי לספר לכם, או יותר נכון להזהיר אתכם מתופעה שמתרחשת באינטרנט. או יותר נכון בגוגל. לאחרונה הייתי זקוקה לשירות שיאתר עבורי כספים על שמי בקרנות פנסיה, קרנות השתלמות, קופות גמל ודומיהן. שמעתי לא מזמן על אתר "הר הכסף" שעושה זאת עבור אזרחי ישראל. ידעתי שמדובר בחיפוש חינמי לחלוטין, כי כבר עשיתי זאת בעבר דרך אתר משרד האוצר. נכנסתי לגוגל והקלדתי "הר הכסף". פשוט, לא?

מה שלא שמתי לב זה שנכנסתי לאתר הראשון שהופיע לי בגוגל מתוך מחשבה שזהו האתר שחיפשתי. בקישור באמת היה כתוב "הר הכסף". מתוך תמימות הקלדתי פרטים שנתבקשתי. פרטים שנראו לי מאוד הגיוניים לחיפוש זה. שם מלא, תעודת זהות, תאריך הנפקה של תעודת הזהות, מייל למשלוח הדוח, טלפון ועוד. 

אתמול התקשרה אליי נציגה של "הר הכסף" כביכול. היא וידאה איתי את הפרטים, רק בסוף הוסיפה שעליי למסור לה אמצעי תשלום, על מנת לחייב אותי ב-196 ₪. מה שנקרא, פה חשדתי! אמרתי לה שלא ידעתי שהשירות כרוך בתשלום, שאחשוב על זה ואחזור אליה. היא כנראה הבינה שממני לא יצא לה כלום, כי למזלי אני יודעת שמדובר בתהליך חינמי, ולכן הניחה לי לנפשי. לא חשבתי על זה יותר מידי, ואמרתי לעצמי שאחפש את האתר שבעבר הוצאתי ממנו את המידע הנ"ל. 

 שימו לב לסיומת האת -GOV משמעו אתר ממשלתי

שימו לב לסיומת האת -GOV משמעו אתר ממשלתי (מתוך הפוסט של ליטל)

 

כשהגעתי הביתה מהעבודה, בשיחת חולין עם בעלי, סיפרתי לו על המקרה. ישר נפתחו לו העיניים, והוא אמר שהוא גם נתקל במקרה דומה בחיפוש נסח טאבו, עוד שירות חינמי שהמדינה מציעה ורמאים גוזרים עליו קופון. שורה תחתונה – ניצלתי מרמאות! אתרים רבים מנצלים את תמימות האזרחים, במיוחד את חוסר הידיעה של אזרחים ותיקים, מבוגרים ולא טכנולוגיים, ואת הרצון שלהם למידע חשוב, ומוציאים מהם כספים במרמה על מה שהם יכולים לקבל בחינם!
פשוט מקומם!

מה שעושים אתרים אלו הוא פשוט מאוד, הם פשוט צריכים את הפרטים שמבקש אתר "הר הכסף" האמיתי, מכניסים לשם את הפרטים שלכם ושולחים לכם דוח שיכולתם להוציא לגמרי בחינם, אבל בדרך הם גזרו עליכם קופון.

איך תיזהרו ממקרה כזה?  כאשר אתם מחפשים שירותים שקשורים לגורמים של המדינה, אנא בדקו כי לא מופיעה המילה "מודעה" ליד הקישור שחיפשתם בגוגל. כאשר זו מודעה יתכן כי מדובר ברמאים שמשלמים לגוגל על מנת שאתם תשלמו להם בהמשך. בנוסף כדאי לוודא כי מופיעה המילה "GOV" בקישור האתר, וכי מדובר באתר ממשלתי רשמי ולא ברמאות!  מדובר באנשים שחושבים על הכל ועושים את הכל, על מנת שלא תחשדו לרגע כי זהו אתר לא אמין. גם לא באחריות גוגל לבדוק זאת, אלא אם כן נדווח על כך. מקווה שלא קרה לכם! אנא שתפו והזהירו כמה שיותר אנשים שניתן! "