תחנות אוטובוס מתקדמות, ISRTECH

חניה לגובה וספסלים עם מטען: המיזמים שיקדמו את ישראל אל העתיד

יריד MUNI-EXPO בתל אביב ריכז את מיטב הסטארטאפים הישראליים שיקדמו את הערים בישראל אל העתיד. מפתרונות חניה ועד ספסלים להטענת סלולרי: אלה הסטארטאפים החדשים

האם אתם חכמים כמו העיר שלכם? יריד MUNI-EXPO של ועידת השלטון המקומי מציג מיזמים ישראליים חדשים שבכוונתם לקדם את הערים בישראל אל העתיד.

Highroad הינו מרכז חדשנות ייעודי לחברות הזנק ומיזמים מתחומי הערים החכמות והתחבורה החכמה, שבין תכניותיו השונות מלווה לאורך השנה כ-15 חברות הזנק אשר זוכות לחליפה מותאמת אישית לפי צרכיה, יעדיה ויכולותיה של כל חברה.

איל הופמן, שותף מנהל Highroad אומר כי "תחום הערים החכמות נמצא בעלייה בכל העולם, כאשר בישראל מתפתחת סצנת הייטק חדשנית שכבר מצעידה את התחום אל העתיד".

אז אילו מיזמים צפויים לשנות את הערים בישראל בעתיד הקרוב?

מערכת טיהור אוויר מתקדמת

AURA SMART AIR הוא מוצר המנטר, מחטא ומטהר את האוויר שאנו נושמים במרחבים סגורים, ובנוסף אוסף מידע ומספק המלצות ביחס לאיכות האוויר בחוץ. המערכת המתוחכמת פועלת בשלושה מישורים יחד וכך, למעשה, מחליפה שלושה מכשירים שונים באמצעות מכשיר מעוצב אחד.

הפיתוח הישראלי פועל בשלושה שלבים: בשלב הראשון מופעלים חיישנים שמזהים אילו חלקיקים נמצאים באוויר הבית, בהמשך המערכת תבצע ניתוח של הנתונים על מנת ללמוד אילו חלקים זרים זוהו באוויר הבית ובשלב השלישי המנוע והפילטרים נכנסים לפעולה - כך שהאוויר בבית יסונן מאותם חלקיקים וכמובן תעדכן את המשתמש כל העת. המוצר בפיתוח וצפוי לצאת בחודשים הקרובים בהפצה המונית.

מערכת התרעה על נזילות ונזקי מים

פיתוח ישראלי של חברת WINT מציע פתרון חכם ופשוט המאפשר שליטה ובקרה על הוצאות מים, ומבוסס על טכנולוגיית machine learning. מדובר ביחידה הנקראתFlowless  אשר מתיישבת על צינור המים בכניסה למבנה ולומדת את צריכת המים של המשתמש. היחידה מייצרת מידע ומשגרת אותו בזמן אמת למחשבי החברה בענן, שם הוא מנותח בעזרת בינה מלאכותית. המערכת מאתרת שימוש חריג ונזילות ושולחת התרעות ללקוח. במקרה של נזילות מזיקות המערכת מבצעת סגירה מידית של אספקת המים ובכך מונעת נזקי מים. ניתוחי עומק של הצריכה מאפשרים בקרה על צריכת המים וניתוח נתוני הצריכה.

המכשיר נמכר כבר לחברות רבות ברחבי העולם – ביניהן Google, Facebook, HP, חוסך מאות אלפי דולרים בשנה ומאפשר לחברות לבצע בקרה על צריכת המים, למנוע שימוש יתר וכמובן למנוע נזקי מים באמצעות סגירת ברזים מרחוק.  

מערכת פלואולס לבקרה על נזילות ונזקי מים

מערכת פלואולס לבקרה על נזילות ונזקי מים ( WINT)

 

פרישת תשתיות תקשורת בקלות

עוד טכנולוגיה במרכז החדשנות Highroad מפותחת ע"י ACiiST, מיזם אשר עוסק בפיתוח וניהול תשתיות תקשורת לערים חכמות באמצעות מערכת טכנולוגית המאפשרת לרשויות המקומיות הטמעה קלה של מערכות חכמות ויישומים לזיהוי וטיפול בבעיות במרחב העירוני.

כיום, לצורך פרישת תשתית תקשורת נדרשות חפירות מרובות לאורך הכבישים והתקנת ארונות תקשורת המפריעים לעוברים ולשבים. הטכנולוגיה של ACiiST עושה שימוש מינימלי בכבלים, מבזרת את המתגים על פי הצורך ובכך מקימה תשתית חכמה מבלי לפגוע בתשתיות קיימות.

פתרונות לבעיית החניה 

ליל חניה הוא לפעמים לא רק שיר של נתן אלתרמן, אלא סיבובים אינסופיים בתל אביב במטרה למצוא מקום חניה. בדיקה של חברת פרומוט העלתה שחיפוש חנייה באיזורי תעסוקה בשעות הבוקר ובאזורי מגורים (בשעה שחוזרים הביתה) עלולים לקחת עד כחצי שעה בכל פעם. אז איך סוף סוף מוצאים לזה פיתרון? חברת סמארט פארקינג ישראל, חברת YSB וחברת "HYPER-TECH" הציגו ביריד החדשנות האורבנית של וועידת השלטון המקומי - MUNI EXPO - פתרונות מתקדמים בתחום החניה שיגדילו בצורה משמעותית את מספר מקומות החניה באזורי ביקוש.

 הדמיית חניון קרוסלה של באדיבות סמארט פארקינג ישראל

הדמיית חניון קרוסלה (באדיבות סמארט פארקינג)

 

קרוסלה

אחד הפתרונות שהוצעו הוא הקרוסלה, מתקן דמוי "גלגל ענק למכוניות" שהופך מספר מצומצם של חניות לבין 6 ל-16 מקומות. כמו בגלגל ענק, המכוניות מסתובבות על הקרוסלה וכך בקלות אפשר להגיע למכונית שלך ולנסוע בזמן קצר. חברת "סמארט פארקינג ישראל" מפעילה כבר מספר קרוסלות בירושלים ותתקין את המערכות שלה בחניון בהר חוצבים, מה שיהפוך 60 מקומות חניה לכ-500 מקומות, וחברת YBS תציג ביריד קרוסלה ייחודית שמציעה גם עמדות טעינה לרכבים חשמליים בזמן החניה.

חיישנים שמזהים חניה פנויה

חברת "HYPER-THCH" הציגה ביריד מיזם המבוסס על חיישנים אשר נועדו לזהות חניה פנויה מרחוק, אשר כבר קיים היום כפיילוט במודיעין. המיזם כולל חיישנים, המותקנים בתוך אספלט, מסוגלים לאבחן אם ישנו רכב חונה מעליהם ומצלמה שמכוונת לעבר מספר חניות ויודעת להגיד איזו מהן פנויה. המערכת כוללת אפליקציית ניווט אשר תציג לנהגים באילו רחובות יש סיכוי למציאת חנייה ובאילו רחובות אפשר כלל לא לנסות.

חניון רובוטי

חניון רובוטי (YSB)

 

חנייה אוטומטית רובוטית

טכנולוגיה נוספת שמתפתחת היום בישראל והוצגה ביריד ע"י חברת YSB היא חניה אוטומטית רובוטית. דמיינו שאתם מגיעים בבוקר לעבודה, מעמידים את הרכב על פלטפורמה רובוטית, מעבירים כרטיס והרובוט לוקח את הרכב שלכם לחניה. בסוף היום תגיעו לעמדת החניה, תעבירו כרטיס והמערכת תוציא את הרכב שלכם ממקום החניה ותביא אותו עד אליכם.

רובוטים לפינוי אשפה 

ממהרים לעבודה אבל משאית הזבל חוסמת את הנתיב? מערכת "עיר חדשה" של חברת "חן המקום" מציגה משאית איסוף אשפה בעלת מנוף רובוטי חדשני שמסוגל לפנות אשפה ביעילות ממיכלים המתאימים לכך בפחות מדקה.

איך זה עובד? משאית הפינוי נעצרת בסמוך למיכלי אגירת האשפה, ועם לחיצת כפתור של נהג המשאית הזרוע הרובוטית נכנסת לפעולה, מניפה את מיכל האגירה אל מיכל האיסוף שנמצא על המשאית, מרוקנת אותו ומחזירה אותו למקום ממנה הניפה אותו. כל זאת באופן אוטמטי לחלוטין וללא מגע יד אדם. המשאית הראשונה בישראל מתחילה לעבוד בימים אלה בעיר לוד. 

משאית פינוי אשפה רובוטית

משאית פינוי אשפה רובוטית ( באדיבות חן המקום)

 

שולחנות עבודה במרחב הציבורי

מעדיפים לעבוד בחוץ? לצד היתרונות, באים גם החשבונות הגבוהים על קפה בבתי קפה והשכרת חללי עבודה משותפים כמו WeWork. חברת "שחם אריכא" מציגה שולחנות עבודה שיוצבו באיזורים ציבוריים ברשויות המקומיות, בשם OutWork. מערכות הישיבה האלו כוללות הצללה, שקעי חשמל וגישה לרשת WiFi. 

על מנת לשמור על סביבת עבודה בטוחה לכלל המשתמשים בה, OutWork מופעלת באמצעות אפליקציה, שמפעילה את שקעי החשמל. לרשות המקומית יש אפשרות גם להגביל את זמן השימוש בשקעים ובכך לחסוך בחשמל, לוודא שהשימוש נעשה למטרות לשמן המערכת הוצבה שם ולשמור על בטחון התושבים ולמנוע התחשמלויות מיותרות. את המערכת יוכלו הרשויות המקומיות לרכוש בעלות של בין 17,000 ש"ח ל-30,000 ש"ח בהתאם למאפייני המערכת שיזמינו.

Outwork, שולחן עבודה במרחב הציבורי

Outwork, שולחן עבודה במרחב הציבורי (שחם אריכא)

 

תחנות אוטובוס חכמות

תחנות האוטובוס כיום לא בהכרח מונגשות לכלל האוכלוסיה, אבל זה עומד להשתנות. חברת ISR לתחבורה ציבורית חכמה מציעה שילוט אינטראקטיבי במרחב העירוני. כשאדם עיוור, קשיש או מוגבל מתקרב לתחנה יש לו אפליקציה נגישה שבאמצעותה הוא יכול לשמוע את הנתונים על האוטובוסים שאמורים להגיע בדקות הקרובות, ולבחור את הקו המתאים לו. המערכת שולחת הודעה לנהג שבעל המוגבלות מחכה לו.

פונקציה נוספת שהחברה מציעה היא האפשרות לנתר את הדרישה ברמת תחנה, שכונה או יישוב. הניתור מתבצע על פי זיהוי כמות בעלי טלפון נייד באוטובוס ובתחנות, אימות הנתונים דרך מערכות ספירת נוסעים אותם ISR מספקת והצלבה עם נתוני מכירות וולידציות רב קו באוטובוס. ISR פיתחה ומספקת מגוון דרכים להזמנת שירות כולל אפליקציות שונות המאפשרות הזמנת שירות אל או משכונה, ישוב או הרכבת, רישום לנסיעות קבועות ותשלום מראש על נסיעות.

מעבר לצד התחבורתי, לחברה יש שלטים אינטראקטיביים  לאירועי תרבות במקומות שונים בארץ, כמו שוהם נתניה ורעננה. השלטים נשלטים בצורה אינטרנטית וגם אזרחים יכולים להעלות בהם מידע. 

 תחנות אוטובוס מתקדמות

תחנות אוטובוס מתקדמות (ISRTECH)

 

ספסלים סולאריים להטענת טלפונים ניידים

פעמים רבות אין לנו מספיק סוללה בטלפון הסלולרי, אבל יש הרבה שמש בשמיים. חברת גרינרג'י מציעה שני פיתוחים: ספסל סולרי ומוט סולרי. הספסל הסולרי צובר אנרגיה מהשמש ומאפשר למי שיושב בו להטעין את הטלפון ולהתחבר לנקודתwifi  מקומית באמצעות ראוטר (hot spot). עם החיבור יגיע הגולש לדף נחיתה שמספק מידע רלוונטי אודות סביבתו (מקומות מומלצים לבילוי באיזור ועוד). פיתוח חדשני נוסף הוא המוט הסולרי, המאפשר להטעין אופניים חשמליים בכל שלב ביום מבלי להזדקק לחיבור לשקע חשמל. 

הפיתוחים בתחום האנרגיה הסולרית צוברים תאוצה וכך גם חברת Smart Solar העוסקת בשנים האחרונות ביבוא והתקנה של מערכות אגירה לאנרגיה סולרית וגופי תאורה סולאריים. הם למעשה מהווים את הפתרון האולטימטיבי לחיסכון בחשמל. את "הפלטות הסולריות" ניתן להתקין על גג של כל בניין או בית, כך שבמהלך היום הן ייצרו אנרגיה מהשמש, בהמשך באמצעות האנרגיה שנצברה ניתן לעשות שימוש בכל מכשיר חשמלי – במקום צריכת החשמל כמו שאנחנו מכירים אותה. בחברה מספרים על פעילות חובקת עולם שכחלק ממנה הם פרסו לאחרונה משטחים סולריים לייצור אנרגיה באפריקה שאפשרו הקמה של מערכות השקיה בשדות חקלאיים.

 ספסל סולארי

ספסל סולארי (WINDIL)

 


קידום תעסוקת אנשים עם מוגבלויות 

חברת "כל יכול" מתמקדת במתן שירותי הודעות, מוקדי שירות ייעודיים, מוקדים פרואקטיביים בתחומים שונים, מכירות, תיאום פגישות, סקרים מוניציפליים, סקרים שיווקיים, סקרי שביעות רצון, מוקדי טיוב, איסוף ואימות מידע. החברה מונה כיום כ-200 עובדים עם מוגבלויות שונות.

החברה הקימה מוקד מוניציפלי בכדי לקדם תעסוקת נכים וערים רבות כבר לוקחות חלק, למשל, במתן שרות ארנונה במייל  ומוקד שרות במערכות ה-CRM.