משרד התקשורת בחזון לעתיד: "ישראל נערכת למעבר לדור חמישי"

במסגרת ועידת השלטון המקומי לחדשנות, אמר מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן כי "ישראל נמצאת במהלך יציאה למרכז שיתמרץ חברות לעבור לדור החמישי, וגם לפריסת תשתיות רחבות"

"ישראל נערכת בימים אלה לעידן הדור החמישי בתקשורת". את הדברים האלה אמר מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן, במסגרת פאנל ערים חכמות בוועידת השלטון המקומי לחדשנות, שנערכה ביום חמישי באקספו תל אביב (לשעבר, גני התערוכה). אנחנו נמצאים בעידן של מעבר בין דורי, אמר כהן, מעבר בין דור 4 לדור 5. מדובר במהפכה שתכסה את כלל אורחות החיים. כדי שזה יקרה, הסביר, המשרד נערך להכנת התשתיות של המדינה לקראת העידן הבא. מתמקדים בפריסה של סיבים אופטיים, והעברה לעידן הדור החמישי. 

בימים הקרובים ייצא המשרד למכרז שיזרז ויתמרץ את כלל החברות שיגיעו ליעד. המכרז לדור החמישי, אמר כהן, מגיע מתוך כוונה להאיץ בצורה דרמטית את ההתפתחות בתחום, וכדי להבין בצורה משמעותית מה יגרום להאצת התחרות כדי שתהיה יכולת לפרוס תשתיות בצורה רחבה. נרצה לשפר ולשדרג את רשתות הסלולר והתשתיות וקידום התחרות – נתמרץ חברות. מבחינת לוחות זמנים השאיפה היא שב-2020 כבר תהיה פריסה משמעותית של היכולות הללו, ונשיק את דור חמישי בפריסה ארצית, בהמשך ב- 2023 כבר נהיה במקום אחר ונוביל משמעותית את תחום הדור החמישי בעולם.

מנכ"ל משרד התקשורת: "נערכים להכנת תשתיות המדינה לקראת העידן הבא... בשנת 2023 נוביל משמעותית את תחום הדור החמישי בעולם

עוד הוסיף כהן כי קיים קשר ישיר בין פריסת אנטנות לקרינה. בדור החמישי המשרד צפוי לפרוס יותר אנטנות, ובניגוד למה שחושבים, פריסה יותר רחבה של אנטנות מקטינה את הקרינה. לפי דברי המנכ"ל, פריסת אנטנות קטנה מביאה ליותר נזק מתועלת, זאת מכיוון שברגע שיש יותר אנטנות ויותר כיסוי סלולרי יורדת הסכנה מהקרינה. לכן הוא מכריז כי אם ישראל והמשרד רוצים להיות באמת מדינה מובילה בתחום הפרסית הסלולר לדור החמישי – עלינו להמשיך במגמה של האצת פריסת הסיבים האופטיים והאנטנות.

 מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן

מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן (גדי סיארה)

 

"עיריות יאספו מידע על תושבים": פרטיות בעידן הדיגיטלי

בהמשך הכנס התייחס בני מלכה (מנהל מכירות אזורי למזרח ומרכז אירופה, חטיבת Unstructured Data Solutions , חברת DELL) לאיסוף המידע על תושבים: בעתיד עיריות יאספו מידע על תושבים כדי להבין יותר טוב מה התושבים רוצים, אך כמובן שהאתגר הוא מגבלות של פרטיות. החברה כיום מציע פלטפורמה רחבה וגמישה לארגונים בכל הנוגע לניהול כמות המידע בעידן של Gig Data, סיפר. 

גם היועצת המשפטית של הרשות להגנת הפרטיות, עו"ד גילי בסמן ריינגולד, התייחסה בכנס לדילמת הפרטיות בעידן הדיגיטלי, והסבירה כי משרדה דואג לשמור על האוטונומיה של האזרח על ידי שמירה והגנה על הפרטיות שלו באמצעות מדריך להגנת הפרטיות לכל הערים החכמות, עם שלושה קווים: תסקיר הגנת הפרטיות, ממונה על הגנת פרטיות ומנגנוני שקיפות עירונית.

משתפים תוכן ויזואלי? זה שווה זהב

פרטיות בעידן הדיגיטלי (fotolia)

 

אפליקציה לתושבים: ניהול מערכות מידע בערים

במסגרת אירוח מנהלי מערכות מידע (מנמ"ר), סיפרה ליאורה שכטר, מנמ"רית עיריית תל אביב-יפו ויו"ר איגוד המנמ"רים ברשויות המקומיות, כי בתל אביב העירייה מקיימת מפגשים חודשיים עם סטרטאפים, ובוחנת כיצד היא יכולה לסייע להם בשירותים נבחרים. בקרוב, אמרה, יושק שדה ניסויים לעיר חכמה בשיתוף אוניברסיטת ת"א, שבו סטרטאפים שונים ינסו לענות על אתגרים עירוניים בצורה חדשנית ולהעניק להם את פתרונות המחר.

ענת שלומוביץ, מנמ"רית פתח תקווה, סיפרה על האתגרים שעומדים בפני העיר החמישית בגודלה במעבר להיות עיר חכמה. מיכל דביר, מנמ"רית עיריית חיפה, סיפרה כי גם בעירה יש ניסיונות רבים לשפר אזורים נרחבים ולהפוך מערכות כמו תקשורת, תאורה ותברואה למתקדמות יותר באמצעות התוויית קווים מנחים לפריסה של טכנולוגיות.

אורן מיזרחיל, מנמ"ר עיריית רעננה, סיפר כי העירייה משיקה בימים אלה שירות חדש שעונה על צרכי התושבים: מדובר באפליקציה שבה יש את כל המתחמים של העיר - ואפשר להזמין אותם לפי אזור, מיקום גודל, וכו' - המעניקה ניהול נכון למתקנים, מספקת שירות טוב יותר לתושבים ומגדילה את ההכנסות.

חופית צמח, מנמ"רית גני תקווה, סיפרה כי כרשות קטנה הם לא מתמודדים עם אתגרים אחרים, אך גם הם משתמשים באפליקציה יישובית ומנגישים את התכנים לכלל פלחי האוכלוסייה. עמית מרום, מנמ"ר מועצה אזורית שדות דן, סיפר כי לראשונה כי בישראל התושבים במועצה האזורית גוש דן הם אלה שבחרו את השם של הרשות.