פייסבוק, רויטרס

פייסבוק: הסרנו חשבונות תעמולה איראנים שתקפו את ישראל

הרשת החברתית הודיעה הערב כי הורידה מהרשת 783 עמודים, חשבונות וקבוצות ברחבי העולם שהפיצו ידיעות מטעם איראן תוך התחזות וחיפוי הדדי, ומשכו מיליוני עוקבים

חברת פייסבוק הודיעה היום, בחלק המוקדש להודעות לעיתונות באתרה, כי הסירה 783 עמודים, קבוצות ומשתמשים שביצעו מתקפה מאורגנת דרך רשתות פייסבוק ואינסטגרם - ושמקורם באיראן. המתקפה, על פי ההודעה, התמקדה נגד אנשים ומדינות ברחבי העולם, בעיקר במזרח התיכון ובדרום אסיה, הפיצה השמצות נגד ישראל ומנהיגיה, והוסוותה על ידי רשתות של חשבונות שהדהדו תוכן ביניהן, כולל כתבות מהתקשורת הממלכתית האיראנית.

בחשבונות שהופעלו, הגולשים התחזו לאנשים מקומיים והדהדו סיפורים על הנעשה בסכסוך הישראלי פלסטיני ועל הסכסוכים בסוריה ובתימן - זירות שונות בהן איראן פועלת. חלק מהפעילות, על פי הדיווח, החלה עוד ב-2010. החקירה של פייסבוק, על פי הפרסום, קישרה את האנשים לאיראן. בסך הכל, החשבונות המדוברים צברו יחד 2 מיליון עוקבים בפייסבוק וכרבע מיליון איש באינסטגרם, וכ-30 אלף דולר שולמו על מודעות בפייסבוק.

"אנחנו עובדים בעקביות כדי לגלות ולעצור פעילויות מהסוג הזה, מכיוון שלא נרצה שישתמשו בשירות שלנו כדי לתמרן אנשים", נמסר בהודעה מטעמו של נתניאל גלייצ'ר, ראש מחלקת מדיניות אבטחת הסייבר בארגון. "אנחנו מסירים את העמודים, הקבוצות והחשבונות הללו בהתבסס על התנהגותם, לא על התוכן שהם מעלים - תיאום ושימוש בחשבונות מזויפים כדי להסתיר את זהותם האמיתית. אנו משפרים את הטכנולוגיה, שוכרים עוד אנשים ועובדים בתיאום עם רשויות אכיפת החוק, שתרומתם היתה מכרעת לחקירה". 

כזכור, פייסבוק הודיעה מספר פעמים בחודשים האחרונים על פעולות נגד חשבונות מזויפים שניסו להשפיע על מערכות פוליטיות ברחבי העולם - כולל על בחירות האמצע האחרונות בארה"ב, וזאת על רקע החקירה ההולכת ומעמיקה בדבר המעורבות הרוסית בבחירות 2016.