אנחנו לא לבד? ה"אומאומאה" והמדען הישראלי שמרעיד את העולם

האם עצם זר דמוי פנקייק שנצפה ליד כדור הארץ לפני כשנה ורבע הוא חללית ובה חייזרים? אם תשאלו את אבי לייב, מדען נחשב מהרווארד, כדאי לקחת את האפשרות הזו ברצינות

אי.טי או היום השלישי הם אמנם פרי דמיונם של יוצרי סרטים, אבל המדע הבדיוני אולי קרוב לאמת משחשבנו. "מבחינתי", אומר אבי לייב, "קיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ הם לא ספקולציה".

אבי לייב הוא לא סתם עוד מדען. הישראלי בן ה-56 ממושב חנן ובוגר תלפיות, הוא היום ראש המחלקה לאסטרונומיה באוניברסיטת הרווארד, ראש המכון לתיאוריה ומחשוב ומנהל הוועדה לפיזיקה ואסטרונומיה באקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב - כך שהוא מבין דבר או שניים בענייני חלל.
 

אבל כעת, עם קביעות, ‪מוניטין‬ ומאות פרסומים פרי עטו, הוא החליט להרעיד את הקהילה המדעית. ב-19 באוקטובר 2017 התגלה עצם שעבר בקרבת כדור הארץ וניתן היה לראות שהוא הגיע מחוץ למערכת השמש. אותו עצם הוא אומאומאה — בהוואית "מבקר ראשון שבא מרחוק" — חלוץ היסטורי דמוי פנקייק דקיק, ללא מאפיינים של אסטרואיד או כוכב שביט, ויתכן שמדובר בחללית המונעת באמצעות אנרגית אור. "אם אומאואומה היא מפרשית אור, ההסבר היחידי שנראה סביר הוא שהיא נוצרה על ידי תרבות אחרת, שמתקדמת מבחינה טכנולוגית, כיוון שקשה מאוד לדמיין תהליך טבעי שיגרום יצירה של עצם שהוא כל כך דק". לדבריו, זו עלולה להיות גשושית פעילה שנשלחה במכוון לקרבת כדור הארץ על ידי ציוויליזציית חוצנים.

חייזרים כבר מזמן הפכו לחלק בלתי נפרד מהתרבות הפופולרית, וכעת גם בקהילה המדעית הרצינית והמוסמכת מדברים על חוצנים. כמובן, לא כל המדענים קופצים לתמוך בתגלית; פרופסור לייב, מצידו, חושב שמדובר בסוגייה שלכל הפחות ראויה לדיון. "אם יש אפשרות שטכנולוגיה מתרבות אחרת עברה ליד כדור הארץ, אין שום סיבה להחביא את העדויות האלה", הוא אומר, "אנחנו צריכים לשים אותן על השולחן ולנסות לדון בהן באופן מדעי. נקודת המוצא שלי היא של צניעות קוסמית. כלומר, אני לא חושב שאנחנו מיוחדים, אני חושב שיש הרבה כמונו".