מי עומד מאחורי מתקפת הסייבר?, פוטוליה

מתקפת סייבר שיתקה את מערך הדפוס של עיתונים גדולים בארה"ב

דיווחים בארה"ב בשעות האחרונות מעידים על מתקפת סייבר נרחבת שמכוונת נגד פלטפורמות הדפוס וההפצה של כמה מהעיתונים הכי גדולים במדינה. החשש? מדינה זרה מאחורי האירוע

תקשורת תחת מתקפה: בשעות האחרונות מתקפת סייבר נרחבת גרמה לשיבושים עזים במערך הדפוס וההפצה של כמה מהעיתונים הגדולים בארה"ב דוגמת: הלוס אנג'לס טיימס, השיקגו טריביון, וול סטריט ג'ורנל, ניו יורק טיימס, סאן דייגו טריביון והבולטימור סאן, ועוד'.

החשש? מדינה זרה עומדת מאחורי האירוע, אשר שם לו למטרה לתקוף את תשתיות מערכות משפחת עיתוני הטריביון והטיימס. עד חודש יוני האחרון  הלוס אנג'לס טיימס היה בבעלות הטריביון, עד אשר זה נרכש על ידי איש עסקים מקומי. למרות זאת, מערך הדפוס וההפצה של העיתון נשארה משותפת  - מה שמסביר את היקף הפגיעה. 

על פי הדיווח המרכזי, שמקורו  במערכת הלוס אנג'לס טיימס, מתקפת סייבר שמקורה מחוץ לגבולות ארה"ב פגעה במערך הדפוס וההפצה המרכזי של העיתון עוד בשעות המאוחרות של יום שישי האחרון. אנשי המיחשוב של החברה ניסו לתקן את התקלה אך לא הצליחו לעשות זאת לפני זמן ההפצה. דיווחים לא מאומתים מדברים על תוכנת כופר מסוג RYUK - סוג של נוזקה שנתגלתה במהלך הקיץ האחרון, ונראה כי נעשה בה שימוש רק במתקפות נקודתיות ובהן הקורבנות נבחרו בקפידה. דיווחים לא מאומתים נוספים גורסים כי מדובר באותה הנוזקה ששיתקה את נמל סאן דייגו בספטמבר האחרון. 

מאחר ופלטפורמות הדפוס וההפצה של הלוס אנג'לס טיימס משמשות גם  גם עיתונים אחרים דוגמת ה "וול סטריט ג'ורנל" וה "ניו יורק טיימס" הרי שהפגיעה הייתה רחבה הרבה יותר. "אנחנו מאמינים כי כוונת התוקפים היתה לשתק לחלוטין את התשתיות שלנו ובייחוד את שרתי החברה ולא לגנוב מידע" כך צוטט מקור במגזין על ידי ג'ון בודן כתב מערכת  THE HILL. במקביל, דוברת הוצאת ה"טריביון" הסבירה כי"מדובר במתקפה נרחבת - כל גוף ושוק בחברה נפגע". למרות הדיווחים הללו, הרי שכל החברות המעורבות טוענות בתוקף כי לא נגנבו פרטי מפרסמים,  מנויים ומשתמשי אונליין. 

כאמור נראה כי דיווחים על המתקפה הגיעו מכל רחבי ארה"ב וזו ככול הנראה הובילה לעיכובים קשים בהפצת עיתונים נוספים. היקף המתקפה עדיין לא ברור, וכמו כן לא ידוע בשלב הזה אם גופי ממשל מעורבים בטיפול בפרשה.