לא רק פסטיגל: 3 הצעות לבילוי לא שיגרתי עם הילדים בחנוכה

להמציא המצאות עם הילדים, לגלות מחדש את חוקי הפיזיקה ואולי גם לטייל בכוכב מאדים: קבלו 3 הצעות לא שיגרתיות ומסקרנות לבילוי בחנוכה עם הילדים

מסביב לגן המדע בשמונה ימים

 פעילות חנוכה סיבובונידע במרכזי חווידע

איך סביבון מסתובב, איך יצרו אנימציה ואיך חנוכיית אש מגיבה לצלילי מוזיקה? במהלך חג החנוכה, יפעיל גן המדע ע"ש קלור ברחובות מגוון פעילויות וסדנאות ייחודיות הכוללות לימוד סיבוב חישוק על הגוף, איך סיבוב מהיר של גלגל צבעוני יוצר אור לבן והדגמה מדעית של חנוכיית אש.

הפעילויות יתקיימו במהלך חג החנוכה, בימים ה - 4.12 עד ה- 10.12  בין השעות 09.00 – 17.00 (ביום שישי ה- 7.12 בין השעות 09.00 – 13.00) והמבקרים ייהנו מפעילויות מגוונות באווירת החג הכוללות לימוד על תורת הסיבובים והדגמה מדעית באש. איך סיבוב מהיר של גלגל צבעוני יוצר אור לבן.

בנוסף, המבקרים יוכלו ליהנות בפעם האחרונה מתערוכת "סיבוב על מאדים" שתהיה מוצגת במהלך החג. התערוכה מתקיימת בגן המדע ובמסגרתה ניתן להשתתף במשימות ופעילויות שונות כמו "לפקד" על צוות אסטרונאוטים החוקרים את מאדים, להרגיש איך זה ללכת על מאדים באמצעות טכנולוגיית מציאות מדומה -VR, לנהוג על רכב חלל וירטואלי ולחוות את תנאי המחייה של אסטרונאוטים במאדים במבנה ''האביטאט'' שנבנה במיוחד עבור התערוכה.

מגוון הפעילויות לכל המשפחה בחג החנוכה כוללות:  מוצגי הגן הסתובבו: סיור מודרך לכל המשפחה בין מוצגי גן המדע המדגימים עקרונות מדעיים הקשורים לתנועה סיבובית. אומנית "הולה הופ" שתדגים וגם תלמד אתכם איך מסובבים חישוק עם הגוף, אמן ג'אגלינג שיראה לכם איך אפשר לסובב כל דבר עם קצת איזון. סדנת "ככה התחילה האנימציה" – סדנה שבה נכין זואיטרופ, מכשיר שמייצר אשליה של תמונה באמצעות העברה מהירה של תמונות (הסדנה מומלצת לגילאי 8 ומעלה).  סדנת "גלגל הצבעים" - אפקט "גלגל ניוטון" - חיבור צבעים לצבע אחד בהיר באמצעות סיבוב מהיר.  "סיבוב נגד כוח המשיכה" – ניסוי מיוחד בעזרת חוט, צינור ופלסטלינה המדגים כיצד אפשר להתנגד לכוח המשיכה ולהרים חפצים.  חנוכיית "חליל אש" – חליל שמחובר אליו רמקול ויראה איך בעזרת הצלילים אפשר לשלוט על הלהבות היוצאים מחורי החליל. הפעילויות מתאימות לכל המשפחה (חלק מהסדנאות מומלצות מגיל 8) ויתקיימו בתאריכים. 


מחיר: 50 ₪ למשתתף ,למזמינים כרטיסים דרך האתר תינתן הנחה של 10%. נכה/סטודנט/אזרח ותיק: 25 ₪ למשתתף
כניסה חינם לילדים עד גיל 5 - גן המדע ע"ש קלור נמצא במכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע ברחובות.


 

לומדים ונהנים על הכוח הצנטריפוגלי במוזיאון העיצוב בחולון

לומדים על ציקלונים במוזיאון חולון

לומדים על ציקלונים במוזיאון חולון ( יח"צ)

 

במהלך חנוכה תתקיים במוזיאון העיצוב בחולון פעילות מיוחדת שתשלב מיני רטרוספקטיבה לחברת דייסון  יחד עם פעילות חינוכית מדעית לילדים.   במקביל, מציג המוזיאון גם את "מחבואים" - תערוכת יחיד של המעצב ההולנדי מרטן באס, מהמעצבים הצעירים המשפיעים ביותר של זמננו. עוד יהנו המבקרים גם מ"מכונות זמן"- 25 עבודות של מעצבים ישראלים העוסקות בזמן, בוחנות את ממד הזמן ועושות בו שימוש כחומר או כיוצר שותף.

אז מה צפוי למבקרים? ובכן,  במסגרת התערוכה יערכו סדנאות לילדים שבאמצעותן ילמדו המשתתפים על הקשר ההדוק שבין עולם העיצוב לבין טכנולוגיות שונות וימחישו כיצד השילוב ביניהם משפיע ומשנה את המציאות שלנו. בסדנת העיצוב "ציקלון" יתנסו המשתתפים בעיצוב וביצירת משחק המבוסס על עקרון הכוח הצנטריפוגלי, אותו כוח שהניע את ג'יימס דייסון בהמצאותיו. תכנון, עיצוב וייצור של מוצר דורשים התחשבות בפרמטרים רבים כמו: הבנה במבנים, בחומרים, בטכנולוגיות ובשיטות ייצור, במקביל לניתוח וזיהוי האופי, ההתנהגות ורצון המשתמשים. כדי לעמוד במשימה זו, חברות רבות משלבות בין חשיבה הנדסית, המבוססת על מידע ובדיקות מדויקות, לבין חשיבה עיצובית, העוסקת בהבנת ההתנהגות ודרכי השימוש. העבודה המשולבת של עיצוב והנדסה, מאפשרת פיתוח מוצרים שימושיים, שיחזיקו מעמד לאורך זמן, יהיו נוחים לשימוש ואהובים על המשתמשים.  התערוכה עצמה מזמינה את המבקרים למסע דרך נקודות ציון ופריצות טכנולוגיות המשלבות בין עיצוב לבין הנדסה, מתוך עבודתו של סר ג'יימס דייסון (James Dyson) ושל חברת דייסון (Dyson) שבבעלותו.

"חברת Dyson היא סמל לעיצוב פונקציונלי ואייקוני ולפיתוח מוצרים מובילים. כאשר טכנולוגיה מתקדמת פוגשת חשיבה עיצובית נולדים מוצרים שעובדים כמו שצריך. הסיבה ששואב האבק של Dyson הפך למוצר נחשק (ללא הבדל מין) היא בזכות פיתוח טכנולוגי מתקדם וחשיבה עיצובית מקיפה ופונקציונלית. זוהי נקודת מפגש כמעט טבעית עם מוזיאון העיצוב חולון"  אומרת אפרת ברק, אוצרת התערוכה. "המבקרים מוזמנים למסע המציג נקודות ציון ופריצות דרך טכנולוגיות, המשלבות בין עיצוב לבין הנדסה, מתוך עבודתו של סר ג'יימס דייסון ושל חברת דייסון (Dyson) שבבעלותו. החל משנות ה70 ועד היום עם פיתוחו  של שואב האבק האלחוטי. התערוכה תוצג בגלריה מרגלית ע״ש אברהם מרגלית ובמסדרון ההיקפי במוזיאון העיצוב חולון עד לסוף אפריל 2019. 27/4/201

במהלך החג ייתכנו שינויים בשעות הפתיחה של המוזיאון, מומלץ להתעדכן באתר המוזיאון. מחירים: סיור + סדנה: 50 ₪ | סיור בלבד: 35 ₪

פעילות חנוכה סביבונידע במרכזי חווידע בארץ

 פעילות חנוכה סיבובונידע במרכזי חווידע במדע ברחבי הארץ

פעילות חנוכה סיבובונידע במרכזי חווידע במדע ברחבי הארץ ( חווידע)

 

משפחות עם ילדים מוזמנות לבוא לבקר במרכזי החווידע בחג החנוכה וליהנות מהפנינג מדעי מיוחד לחג החנוכה. מרכזי חווידע הינם מרכזי מדע אינטראקטיביים וחווייתיים, מיסודו של ארגון פרח - תכנית לאומית להשפעה חברתית, השם לו למטרה לאפשר לילדי הפריפריה העשרה והנאה בתחומי המדע והטכנולוגיה. בחג חנוכה הקרוב מפעילים מרכזי חווידע הפנינג סביבונים הכולל מגוון פעילויות רחב לחג החנוכה. ביניהם: מדעי הסביבון – מעבדת ניפגש בסיבוב בו נחקור היבטים מדעיים שונים – חיכוך, חשמל סטטי, מרכז כובד ועוד,  מופעים מדעיים מיוחדים, תחנות יצירה,סדנאות, תערוכות מדע אינטראקטיביות, חדרי משחקי חשיבה ועוד.מרכזי החווידע מונים חמישה מרכזי מדע חווייתיים לילדים, שנוסדו ביוזמת ארגון פרח – תכנית לאומית להשפעה חברתית. המרכזים כוללים מוצגים מדעיים המזמינים את המבקרים לגעת, להפעיל ולשחק. כמו כן, מתקיימים במקום סיורים מודרכים, ניסויי מעבדה, סדנאות יצירה ועוד. המרכזים מנוהלים על ידי צוות פרח והמדריכים הינם סטודנטים חונכי פרח. מפגשי המדע במרכזי החווידע מיועדים לגילאי הגן ולבתי הספר היסודיים. 
 

ההפנינג יתקים ב-בת -ים, קריית גת וירוחם,  מתאים לכל המשפחה (גילאי 4-14). עלות: 15-20 ₪ לילד, הורים בחינם.  פרטים באתר האינטרט של חווידע