סינגלס דיי, צילום מסך

טירוף מכירת יום הרווקים הסיני: כך תעשו את זה נכון

הסינגלס דיי כבר כאן, אז לפני שאתם צוללים לרשת שימו לב: מאיזה אתרים אתם קונים? מה חשוב לבדוק לפני הקליק האחרון? ומה קורה אם הזמנתם מערכת סטריאו וקיבלתם תנין?

אם רציתם הוכחה לכך שסין תופסת את מקומה כמעצמת קניות עולמית הרי, שחגיגת המכירות המכונה ה"סינגלס דיי" היא ההוכחה האולטימטיבית.

אז איך הכל התחיל? ובכן, מסורת ה"סינגלס דיי" החלה בתחילת שנות התשעים כתגובה של סטודנטים סינים מאוניברסיטת ננג'ינג ליום האהבה המערבי, שהחליטו לחגוג את הרווקות שלהם. התאריך הסמלי שנבחר ליום החג המאולתר הוא ה-11/11, תאריך שמכיל בתוכו ארבעה רווקים בדמות הספרות: 1111.

במהלך כמעט 20 שנה, היום הזה צוין בחצי חיוך, ותיפקד בעיקר כחג נישתי וסטודנטיאלי, כל זאת עד לשנת 2009, כשענקית המסחר הרשתי Alibaba, אי-ביי הסינית, החליטה לציין את היום במכירת אונליין ממותגת מיוחדת. יום המכירות שבר שיאים ומאז 2009 הפך לאירוע מסחר ענקי חוצה יבשות, שהתליח לשבור את כל שיאי המכירות של ימי הבלק פריידי, ואף הפך למדד להצלחה חובקת העולם של קבוצת עליבאבא.

אז עד כמה היום הזה גדול? ובכן, בשנת 2013 הסתכמו המכירות של החברה ליום הרווקים ב-5.8 מליארד דולרים, בשנת 2014 יום המכירות ראה נסיקה אסטרונומית לסכום שיא של יותר מ-9 מיליארד דולר כאמור ממכירה של יממה ברשת.

בשנת 2015 הנתון הזה זינק כבר ב-60 אחוזים לכדי 14.3 מיליארד דולרים, ושנה מאוחר יותר שוב צמח ל-18 מיליארד דולרים, כשבשנת בשנת 2017 ענקית הסחר הסינית עלי באבא כבר דיווחה על הכנסות שיא של 25.3 מיליארד דולרים. לשם השוואה, מכירות סייבר מאנדיי (חגיגת מכירות האונליין האמריקניות) הגיעו לשיא בשנה שעברה שעמד על כ-6.59 מיליארד דולרים. החלק הכי משוגע בתופעה הזו הוא שעד לפני כשנתיים, הסינגלס דיי היה נחלתם של מעטים בעולם המערבי ועיקר הקונים היו סינים. בשנתיים האחרונות, כאמור, הדברים עומדים להשתנות.

במועצת הצרכנות פירסמו מדריך מיוחד לכבוד הסינגלס דיי ושאר ימי המכירות החודש. במועצה מבקשים מהצרכנים לגלות משנה זהירות בשימוש באתרי המכירות ולשים לב למספר היבטים טרם הרכישה. להלן מידע חשוב וטיפים לרכישה בטוחה באינטרנט מהמועצה לצרכנות:


•    תשלום מאובטח - כדאי להעדיף רכישה באתר המאפשר לבצע תשלום מאובטח למשל באמצעות, PAYPAL כך שאם לא מקבלים את הסחורה ניתן לבטל את התשלום בתנאי שהוא טרם נפרע. יש לעיין בתנאי השימוש לפני הרישום ל- PAYPAL. PAYPAL   לא מעבירה את מספר כרטיס האשראי לאתר, דבר המונע שימוש חוזר בפרטי אשראי ללא אישור, חיוב בסכום העולה על המוסכם או העברת פרטי הכרטיס לאתרים אחרים. אתרים המאפשרים תשלום מאובטח נחשבים לאמינים יותר מאתרים שאינם מאפשרים זאת.

•    מימוש זכויות לפי חוק הגנת הצרכן - לפני כל רכישה יש לוודא מי הגוף המנהל ומפעיל את האתר – חברה ישראלית או תאגיד שאינו רשום בישראל. תביעת חברה זרה בבית משפט בישראל הינו הליך יקר ומורכב.


•    אמינות האתר - מומלץ לעשות חיפוש בגוגל או בפורומים המוכרים כדי לברר אם התקבלו תלונות נגדו.  הקלידו את שם האתר וחפשו מידע שהתפרסם באינטרנט או בפייסבוק. אם האתר "בעייתי" ניתן להגיע מהר מאוד לתלונות ולגלות למשל כי האתר סיפק מוצרים מזוייפים או  אינו מספק את הסחורה עבורה שולם במזומן.


•    מדיניות החזרת מוצרים - באתרי קניות רבים בחו"ל קיימת מדיניות החזרה ברורה וכדאי לקרוא אותה לפני הרכישה. אתרים רבים מאפשרים להחזיר סחורה ולקבל החזר כספי מלא ללא קנס. יש לבדוק אם החזרת המוצר כרוכה בתשלום של דמי המשלוח, מה שהופך לעיתים את ההחזרה ללא כדאית.


•    הכנת רשימה קניות מסודרת - מומלץ לקראת יום הקניות לערוך רשימה מסודרת של המוצרים שברצונך לרכוש, וכן באיזה אתרים הם מצויים, על מנת שלא להיסחף ולקנות מוצרים שאינך צריך.


•    לפני לחיצה על אישור הקניה- יש לבדוק שאלו אכן הפרטים שרצינו לרכוש, הצבע, הדגם, הגודל, המחיר, האם יש לשלם עמלה כלשהי, ולוודא סופית שזוהי אכן ההזמנה שלך. 


•    תשלום עבור המשלוח והמכס - משלוח המכיל מוצרים שערכם הכולל הוא עד 75 דולר פטורים לחלוטין מתשלום מסים. חשוב לדעת שלעתים למחיר המוצג באתר מתווספים תשלומים נוספים למשל כדי לשחרר את החבילה מהמכס או מע"מ. על כן מומלץ לוודא אם חלים תשלומים נוספים ולבצע השוואת מחירים בהתאם.


•    עיקבו אחר פירוט כרטיס האשראי שלכם לוודא שאכן חוייבתם בסכום שרכשתם.


•    אישור עסקה - ודאו שקיבלתם למייל אישור עסקה ובה כתובים בדיוק הפריטים שהזמנתם. 


•    המחיר המופיע באתר הוא במטבע זר. כיצד אדע מהו המחיר שעלי לשם בשקלים? אם שילמת בכרטיס אשראי – חברת האשראי היא זו שמבצעת את ההמרה לפי השער היציג של יום הקניה. אם שילמת דרך העברה בנקאית או paypal הבנק מבצע המרה לפי השער המופיע באתר הבנק לאותו יום הקניה. בדר"כ חברת האשראי או הבנק גובים עמלת המרת מט"ח.


•    רכשתי מוצר באתר חו"ל, אבל מה שקיבלתי לא דומה לתמונה/לתיאור שהופיע באתר. מה הן זכויותי? מומלץ לבצע הרכישה באתרים המאפשרים החזרת מוצרים ללא עלות. במקרה שאין אפשרות כזאת, עליך לפנות אל האתר ממנו רכשת תוך כדי תיעוד ברור וצילומי מסך רלוונטיים של מה שקיבלת ומה שהזמנת. עליך לשקול האם כדאי יותר לבקש זיכוי ולא להחזרת המוצר בשל דמי המשלוח הכרוכים בכך. בכל מקרה, מומלץ לתעד את אופן הצגת הפריט ומחירו טרם ביצוע הרכישה.


•    הכניסו כמה שיותר פרטים ליצירת קשר עימכם – טלפונים, פקס, דוא"ל, כתובת פיזית ברורה ועוד, על מנת שהאתר יוכל ליצור קשר עימכם.