טילי S300, רויטרס

לא רק פוטין: הטוקבקיסטים הרוסים שופכים חמתם על ישראל

פרשת הפלת המטוס הרוסי: בדיקה שביצעה חברת Spot.IM הישראלית מעלה כי 92 אחוזים מהטוקבקים בהם הוזכרה ישראל נרשמו כשליליים ומרביתם אף קראו להענשת ישראל

בעוד המתיחות בין ממשלות רוסיה לישראל נמשכת על רקע הפלת המטוס הרוסי, הרי שנראה כי זו זולגת גם לרחוב המקומי. בדיקה שבוצעה על ידי חברת ההייטק Spot.IM, המפתחת טכנולוגיות לניהול קהילות גולשים באתרי חדשות ותוכן, מעלה כי הטוקבקיסטים ברוסיה מייחלים לנקיטת יד קשה עם ישראל. מוצרי החברה, שהוקמה עוד בשנת 2012, מותקנים באלפי אתרי תוכן וביניהם אתרים דוגמת: Fox News, Forbes, AOL, Time Inc , Huffington Post, Sky  ועוד.

אז מה חשפה בדיקת החברה? ובכן, מסתבר כי 92% מהטוקבקים בהם הוזכרה ישראל סומנו כשליליים וכללו קריאות לתקיפה רוסית על מטוסים ישראלים ואף בשטח ישראל. כך עולה מסקירת תגובות הגולשים בכתבות המסקרות את התגלגלות פרשת הפלת המטוס הרוסי בסוריה ואספקת מערכת הנ"מ S-300 לידי המשטר הסורי. עוד עולה מהסקירה כי ל-76% מהטוקבקים המאזכרים את מערכת הטילים S-300 נוספה גם קריאה להעניש את ישראל על ידי השימוש במערכת. כמות מחיקת הטוקבקים הפוגעניים בסיקור הפרשה עומדת על מחיקה של 1.3% מכלל התגובות.

 
 
 

לדברי נדב שובל, מנכ"ל Spot.IM: "התעמולה הרוסית עובדת, הקמפיין על דעת הקהל הביא לכך שהציבור אימץ את טענות המשטר הרוסי ומשתקף שהציבור משוכנע שישראל משקרת. אנו ממשיכים לעקוב אחר ההתפתחויות על ידי שימוש בטכנולוגיות של עיבוד שפה טבעית ולמידת מכונה, המאפשרות לנו לאפיין את השיח האינטרנטי בזמן אמת."

כזכור, הרוחות סוערות ברוסיה לאחר שמשרד ההגנה הרוסי פרסם את התחקיר על הפלת המטוס הרוסי לפני כשבוע, בו האשימו הרוסים את ישראל באחריות לאירוע. על פי ההודעה, מטוסי צה"ל השתמשו במטוסי הרוסי כמגן מפני הנ"מ הסורי. הרוסים הציגו את התחקיר שלהם, לפיו ישראל הפרה את הסכם התיאום שהושג בין צה"ל לצבא הרוסי והודיעה לרוסים על התקיפה בלטקיה רק דקה אחת לפני שהתבצעה, דבר שלא אפשר לרוסים להזיז את המטוס הרוסי מהמקום.