תעלומה: זו הפדיחה הגדולה שבאפל היו רוצים לשכוח

אז עכשיו כשההשקה הגדולה של אפל כבר מאחורינו, הגיע הזמן לשאול את השאלה הכי גדולה של השבוע: לאן נעלם המוצר המבטיח שהחברה הציגה לפני שנה? על התעלומה הגדולה של אפל

(בסרטון: הדיווח על ההשקה של אפל בתוכנית הבוקר של ערוץ עשר)

שנה שלמה חלפה לה מאז שאפל הציגה על הבמה את המוצר המהפכני הבא שלה, ונראה כי נעלמו עקבותיו ללא היכר. המוצר המדובר, משטח ההטענה האלחוטי לכל מוצריה, היה אמור לצאת במהלך 2018 וכעת נראה כי הדבר ירד מהפרק לחלוטין, כשהתחושה הכללית היא שבאפל היו מעדיפים שכולנו נשכח את דבר קיומו של  המוצר וההבטחה הגדולה שבאה עימו.

כך הופיע משטח ההטענה באתר אפל הרישמי

כך הופיע משטח ההטענה באתר אפל הרישמי ( אפל)

 

"אנחנו חושבים שנוכל להפוך את חווית הטעינה האלחוטית לטובה יותר" אמר פיל שולר, סגן נשיא בכיר באפל לשיווק עולמי , בארוע ההשקה המסורתי של החברה שנערך בדיוק לפני כשנה, בספטמבר 2017. "כשהצוות שלנו רוצה לייצר משהו שנראה לי שכולנו נרצה להשתמש בו - יש סיכוי שהוא יניע את כל התעשייה קדימה" התפאר שולר, בטרם הציג את משטח ההטענה החדש של החברה - ה "AirPower".  

AirPower:  משטח ההטענה של אפל שמעולם לא הושק

AirPower: משטח ההטענה של אפל שמעולם לא הושק ( אפל)

 

"למשטח יש ממשק משתמש יפהפיה, כל מה שצריך הוא להניח עליו את מוצרי אפל וכולם יטענו בו זמנית" הבטיח שולר לקול מחיאות הכפיים בקהל. "הדבר הזה אינו בר השגה בטכנלוגיה הנוכחית, אבל הצוות שלנו פיצח את זה" הצהיר שולר, "אנחנו קוראים למשטח הזה  "AirPower" אמר". "אנחנו מקווים שאנשים יאהבו אותו ושהוא יעודד אחרים לייצר פיתרונות מתקדמים גם כן" הוסיף שולר, "צפו למשטח ה-AirPower בשנה הבאה".

ובכן, הנה עומדת להסתיים לה שנת 2018 אבל משטח ההטענה איננו בנמצא. רבים מהאנליסטים הוכו בתדהמה ברביעי האחרון, כשארוע ההשקה של אפל הסתיים ו"ה "AirPower" לא הוצג על הבמה או אפילו אוזכר במילה. אז מה בעצם קרה כאן? מדוע משטח ההטענה מעולם לא הושק? ובכן התאורייה הרווחת ברשת היא שכמה סיבות מהותיות מעכבות את שחרור המוצר הזה לשוק, סיבות שבעטיין יתכן המוצר הזה אף לא יראה אור לעולם.

לפי מה שידוע עד כה על משטח ההטענה האלחוטי של אפל, הרי שנראה כי בחברה לקחו את טכנולוגיית הצ'י הקיימת (Qi), המשמשת כסטנדרט העולמי בתחום הטעינה האלחוטית, וניסו לשדרג אותה ולהתאים אותה ספציפית למוצרי אפל. כדי שההטענה האלחוטית במשטח תעבוד בצורה חלקה, הרי שהסלילים שנמצאים מתחת לחיפוי הפלסטי הלבן אמורים להתאים בו זמנית  לגוף האייפון הרחב וגם לגב השעון הצר ולקייס האוזניות האלחוטיות הצר עוד יותר. המשמעות היא שילובם של מספר רב של סלילי הטענה ויתכן שהשילוב הזה לא צלח כפי שבחברה ציפו. בכתבה שהעלו בחודש יוני האחרון באתר הכלכלי בלומברג, דווח כי נראה ובאפל נתקלו בקושי מסויים בעיצוב וייצור המשטח מאחר ונדרש דיוק מסויים בהנחת המוצרים על פני משטח הטעינה כדי שאלו יטענו כראוי, מה שעלול להקשות על השימוש במוצר - שתואר בארוע כבעל ממשק יוצא דופן ואינטואיטבי מאי פעם.

משתנה נוסף שיתכן והיה לו משקל כאן הוא מהירות הטעינה האלחוטית, שאגב מעולם לא הייתה נקודת החוזקה במשטחים האלחוטיים הקיימים בשוק. יתכן ובאפל לא היו מרוצים ממהירות ההטענה הכוללת שהמשטח סיפק - מה שעלול היה להוביל לגניזת המוצר. משתנה אחרון, ואולי מה שיכל להכריע את הכף  - הוא פקטור הבטיחות. בעולם שאחרי הנוט 7 המתפוצץ של סמסונג, יצרניות הסלולאר הפכו לזהירות מתמיד. ארוע בטיחות שכזה עלול לייצר נזק בלתי הפיך לתדמית של חברה שיתעלה על כל רווח כלכלי אפשרי מהמוצר עצמו.

ועדיין עם כל הנאמר מעלה, נותר רק לתהות מדוע בחברה הרגישו את הצורך להציג את המוצר, ויתרה מכך - להבטיח כי יגיע לשוק בשנה הקרובה? לא ממש ברור, יתכן ומאחר והחברה עשתה עניין כל כך גדול מהמעבר שלה לטכנולוגיית הטעינה האלחוטית הרי שמישהו במחלקת השיווק התלהב כל כך עד שהחליטו שם להציג מוצר חצי אפוי בתקווה לזכות בהילה חדשנית - זאת למרות שטכנולוגית הטעינה האלחוטית הייתה בשימוש אצל יצרניות אחרות כמעט חמש שנים לפני כן.

אז מדוע הסיפור הזה מרתק? ובכן, אפל היא חברה שבדר כלל לא עושה הרבה טעויות מהסוג הזה, וכשהיא עושה טעויות - כדאי לשים לב אליהן. אם יש משהו שאנחנו למדים מהמקרה הזה, הוא שבאפל הבינו שבשנים האחרונות האייפונים החדשים לא מצליחים לעמוד בציפיות הציבור בכל מה שקשור לתדמית החדשנית של החברה  - וכדי לענות לצורך הזה, נראה שלעיתים גם בחברה ענקית כמו אפל נגררים לעשות טעויות.