איראן מפעילה אתרי פייק ניוז בעברית, עשר אונליין

חשיפה: איראן מפעילה אתרי פייק ניוז בעברית

חברת הסייבר הישראלית קלריסקיי (ClearSky) חושפת כי שלושה אתרים ישראלים, שאחד מהם בעברית - ה"תל אביב טיימס", הם חלק מתשתית פייק ניוז איראנית חובקת עולם

חברת הסייבר הישראלית Clearsky חשפה בשעה האחרונה את דבר קיומה של רשת אתרי פייק ניוז איראנית שכוונה בחלקה לאזרחי ישראל.

לדברי החברה הרי שאחד מאתרי החדשות המתחזים הבולטים שהוקם עבור קוראי עברית ומיועד לישראלים נקרא "תל אביב טיימס". תל אביב טיימס פעיל משנת 2013 ומפרסם תוכן המועתק ולעיתים משוכתב מגופי חדשות בארץ. אל האתר מתלווים עשרות פרופילים מזויפים בפייסבוק, טוויטר ואינסטגרם. פרופילים ועמודים אשר זוכים לעשרות אלפי עוקבים ומקבלים את תוכן האתר הפיקטיבי בדחיפה אל הפיד שלהם".

מהחברה נמסר כי "התשתית המכוונת לישראל נתמכת ע"י 14 פרופילים מזויפים בפייסבוק ו- 11 פרופילים מזויפים בטוויטר, כולם עדיין פעילים.  התשתית כוללת הפעלה של עמודי פייסבוק עם עשרות אלפי עוקבים לכל אחד מהם, חשבונות בטוויטר ובאינסטגרם. לאתר עצמו יש  כ- 65 אלף כניסות בחודש, רובן מישראל, זאת על פי נתוני סימילאר ווב".

אתר "תל אביב טיימס" שהופעל על ידי איראן

אתר "תל אביב טיימס" שהופעל על ידי איראן (צילום מסך)

 

אז איך זה בדיוק עבר? ובן בחברה מספרים על שיטת הפעולה של מערך ההתחזות האיראני - העתקה/גניבה של כתבות מאתרי חדשות לגיטימיים מכל העולם כולל מישראל, שינוי תוכן של חלק מהידיעות באזורים קריטיים, הוספה של ידיעות "מומצאות" בצירוף ידיעות תמימות ללא שינוי כלשהו, על מנת לייצר אמינות לאתר תעמולה והדיסאינפורמציה.

"איראן הצליחה להקים ולתחזק במשך שנים מערך דיסאינפורמציה ו- Fake News גדול מאוד בהיקפו" מסבירים ב-Clearsky , "אשר מפיץ את רעיונותיה ומקדם את האינטרסים שלה בעולם מבלי להיחשף. איראן הצליחה להגיע למאות אלפי ואף מיליוני קוראים שלא ידעו שהמידע אשר הם קוראים הוא מידע כוזב".

"מערך ההתחזות והתעמולה האיראני פועל בעשרות ארצות למעלה משש שנים" אומר אוהד זיידנברג, חוקר סייבר בחברת קלירסקיי.  "בשלבי ההקמה הראשונים של המערך, הוא קידם את האינטרסים האיראניים בעיקר באזור המזרח התיכון במדינות כמו תורכיה, מצרים ואפגניסטן. מדינות אלו נחשבות על ידי איראן למדינות 'יעד ראשון' להפצת הרעיונות של המהפכה האיסלמית. בשנת 2014, הרחיבו האיראנים את יעדי המערך והקימו אתרי חדשות ייעודיים לכל מדינה וגוף אשר מעניינים את איראן. להערכתנו מטרת הקמת התשתית הינה השפעה על דעת הקהל במדינות היעד וייתכן לצורך העברת מסרים ממוקדים לפעילים ולאוהדים של איראן".