גרפיטי של ציירי הקירות מקס פרידר וג'ואל ברגנר , הצינור

גם אתם התלהבתם מציורי הקיר המטורפים? אלה האנשים שמאחוריהם

הכירו את מקס פרידר וג'ואל ברגנר, אמנים יהודים אמריקנים, שמציירים על קירות בשכונות מצוקה כדי לקרב בין אנשים. היעד הבא שלהם נמצא ממש כאן בישראל

זה התחיל מברזיל, דרך ניו זילנד ועכשיו נוחת כאן אצלנו בישראל: ציורי גרפיטי ענקיים שמופעים בעיקר באזורים בעיתיים של אוכלוסיות במצוקה הצליחו לגנוב את תשומת הלב - ולעורר את הסקרנות גם ברשתות החברתיות.

מקס פרידר וג'ואל ברגנר, שני אמנים יהודים-אמריקנים, הקימו את ארגון ARTOLUTION לפני כתשע שנים. מאז ציירו כבר על יותר מ-400 קירות ברחבי העולם יחד עם ילדים ובני נוער מקומיים. דרך אמנות רחוב הם מציעים ריפוי וגישור בין ילדים מקהילות שונות: ילדי מחנות הפליטים בבנגלדש, ילדי הפליטים הסורים, נוער מאושפז במקסיקו וילדי רחוב מהודו.- כל אלו קיבלו את ההזדמנות לספר את הסיפור שלהם בעצמם.

 
 

הרעיון לפרויקט התחיל כמעט במקרה. שניהם חברו יחד והקימו עמותה ללא כוונות רווח, ואז הגיע הצ'ק השמן מגוצ'י. בין לילה הם הצטרפו לשמות הגדולים כמו ביונסה וסלמה הייאק בקמפיין הבינלאומי לשיוויון מגדרי CHIME FOR CHANGE.

"המטרה הייתה לצייר משהו שמייצג את מי שאתה ואת החלומות שלך", הם מספרים, "אני טרנסג'נדר, החלום שלי זה להשיג את הגוף שהכי ייצג את הפנימיות שלי.. לכן צילמתי אישה ערומה".

לישראל הם הגיעו השבוע ביזמת מחלקת התרבות של שגרירות ארה"ב בירושלים, שהחליטה לעשות "עלייה" לפרוייקט ישירות לעיר הדרומית ירוחם. מתחילת השבוע עובדים יחד ילדים יהודים ובדואים, בדר"כ הם לא מוצאים הרבה נקודות מפגש, אבל הפעם הם התאחדו במטרה ליצור קיר ענק וססגוני.