מחשב משנת 1966, גטי אימג'ס

​זו הסיבה ש-70% מהמדינה עוד גולשת ברשת במהירות של המאה ה-20

חברת החשמל והמיזם הכושל, משרד התקשורת שגרר רגליים ואפילו תיק 4000: אם תהיתם מדוע אין לכם תשתית אינטרנט ראויה, חברו את המודם לתקע, חכו לחיבור וצפו בכתבה | המפצח

בנתניה חזינו השבוע בפאטה מורגנה: חיבור של בניין לסיב אופטי- כזה שיכול לספק אינטרנט במהירות של 1000 מגה בשניה לכל דירה. 

מספר הבתים שסלקום ופרטנר, שתי השחקניות החדשות בתחום האינטרנט המהיר, הצליחו לחבר עד היום - הוא מזערי. וזה לא מפני שהם לא רוצים, או שהמחיר שלהם גבוה: הוא לא. הבעיה היא שפריסת תשתית היא יקרה מאד- ובעיקר, של-3 חברות יש כבר תשתית.


ב-2010 השיקה חברת החשמל את מיזם UNLIMITED שמספק אינטרנט מהיר באמצעות סיבים אופטיים שרצים על תשתית החשמל הקיימת. אלא שזה לא ממש קרה. המיזם כשל, על אף 150 מיליון השקלים ששפכה עליו הממשלה, וכיום רק 600 בתים בישראל מחוברים דרכו. שחקנית שנייה בתחום התשתית היא הוט - אלא שהכבלים שפרסה הוט אומנם מגיעים כמעט לכל בית בישראל, אבל הם ממש לא סיבים אופטיים, ולכן יכולים לספק מהירות גלישה נמוכה משמעותית ל-700 אלף הבתים שמחוברים דרך הוט.

הסיב כבן ערובה

חברת התקשורת השלישית שמחזיקה בתשתית אינטרנט היא כמובן בזק. NGN הם ראשי תיבות של נקסט ג'נריישן נטוורק, אלא שהדור הבא של בזק הוא דור האתמול: מדובר בתשתית שמסוגלת להגיע לקצב גלישה מקסימלי של 100 מגה. בפועל, 1.6 מיליון הבתים שמחוברים באמצעות בזק - כלומר, 70% מהמדינה - מקבלים אינטרנט במהירות של המאה הקודמת. כן זו הסיבה לכך ש-70% מהבתים בישראל לא יתחברו בקרוב לסיב אופטי, למרות שכבר שלוש שנים הוא מגיע עד אליהם ממש ויכול לספק להם אינטרנט במהירות של 1000 מגה בשנייה.

שאול אלוביץ'
 

שאול אלוביץ'. גם זו סיבה שהאינטרנט שלכם איטי (חדשות עשר)

 


סיבה אפשרית מספר אחת  לכך שהסיב האופטי שוכב לו מיותם בארון - ואנחנו גולשים במהירות צב - היא לכאורה תיק 4000. כבר שנים בזק דורשת ממשרד התקשורת לבטל את מה שמכונה "ההפרדה המבנית" בינה לבין חברות הבת שלה פלאפון ו-yes. ביטול ההפרדה יניב לבזק, שגם כך מרוויחה מיליארדים בכל שנה, יכולת להרוויח עוד יותר, והסיב האופטי הוא כנראה בן ערובה במאבק.


סיבה מספר 2 לסיב האופטי המיותם, וזה כבר לא לכאורה, היא רפורמת השוק הסיטונאי. כך מכונה הרפורמה שהחלה לפני ארבע שנים, ובמסגרתה מחויבת בזק לאפשר לחברות תקשורת אחרות לרכוב על התשתית שלה כדי לספק לנו אינטרנט. 
אלא שמה שטוב לסלקום או לבזק - לא באמת מעניין אותנו. אותנו מעניין, מה שטוב לציבור הרחב - תחרות שתניב אינטרנט מהיר במחיר סביר. מה עשתה בזק כדי שזה לא יקרה? נקטה שלל טכניקות לעיכוב המתחרות: מחיתוך כבלים, דרך אי הגעת טכנאים  ועד סחבת ביורוקרטית – וזה עוד לפני שדיברנו על המחיר המונופליסטי שבזק גובה תמורת עצם השימוש בתשתית שלה.


מי שצריך היה לדאוג שזה לא יקרה - שזה לא יהיה על חשבוננו – הוא משרד התקשורת. אלא שהוא לכל הפחות גרר רגליים  בשנים האחרונות, ולא אילץ את בזק להפעיל את רשת הסיבים האופטייים שלה. 

פורטנייט
 

למה הילדים שלכם לא יכולים לשחק פורטנייט ואתם לצפות בסרט? (יח"צ)

 

ובמקום ה-70!


אינטרנט מהיר הוא כבר מזמן לא לוקסוס כדי שהילדים יוכלו לשחק פורטנייט בזמן שההורים צופים בסרט בצפייה ישירה. אינטרנט מהיר הוא תשתית חיונית, כפי שהגדיר זאת ברק אובמה כבר לפני שלוש שנים. בזמן שבשבדיה, סינגפור, דנמרק או נורבגיה רוב האוכלוסיה מחוברת לאינטרנט במהירות 1000 מגה, ישראל - כך עפ"י מחקר של אוניברסיטת פרינסטון- הידרדרה מהמקום ה-60 למקום ה-70 בעולם עם מהירות גלישה ממוצעת של  7.6 מגה לשניה בלבד. ובמהירות או יותר נכון איטיות גלישה כזאת, לא יכול הנער מנתניה לכתוב קוד ולקבל משוב בזמן אמת מבקרת האיכות – אי שם בחוף המערבי.


עד שהעולם שבו הם נמצאים יתקדם יתקדם לסיבים- אנחנו קופצים לרחוב הסיבים שבפ"ת. בסיקלו פתחו טכנולוגיה אלחוטית שמאפשרת אינטרנט מהיר- ללא צורך בפריסת סיבים אופטיים. הטכנולוגיה הישראלית של סיקלו פועלת כבר שלוש שנים בלא מעט מקומות בעולם, אבל בארץ? כלום.

.