הסחיטה באתרי הפורנו: "לעולם אל תשלמו את הכופר"

לאחר תלונותיהם של עשרות ישראלים על כך שנסחטו בטענה שיש תמונות שלהם גולשים באתרים פורנוגרפיים, מעניקים במשטרה ובחברת קספרסקי כלים להתמודדות עם התופעה

הסחיטות המיניות ברשת הפכו בשנה האחרונה לתופעה שהולכת וצוברת תאוצה, ויותר מ-50 ישראלים טענו כי נסחטו על ידי האקרים שאיימו עליהם: אם לא תעבירו מיידית כ-2,000 דולר, נחשוף צילומים שלכם גולשים באתרי פורנו. "התוקף טוען שנכנסת לאתר פורנו רגיל", אומר רפ"ק אלעד בליבאום, מיחידת הסייבר הארצית של להב 433, "צולמת, המצלמה נפתחה. התוקף שולח באופן אקראי אלפי מיילים במסגרת הונאת פישינג".

 
 
 

לא מעט ישראלים חששו שמצלמת המחשב שלהם אכן תיעדה אותם ושילמו לסוחטים שנמצאו מחוץ לישראל. ההודעות נשלחו באקראי לאלפים, כולל קשישים. אף אחד לא צולם אבל הכסף זרם. "לכופר יש המון גוונים", אומר עידו נאור, חוקר מקספרסקי, "הדבר הראשון שצריך לעשות זה לשאול שאלות. לבקש לחשוף הוכחות שיש את הצילומים הללו. סביר להניח שכאן ההודעה תסתיים".

כדי להבטיח שלא ניסחט ברשת צריך לוודא שהמצלמה מוגנת, ולכבות אותה כשהיא לא פועלת. "מי שנפגע, העצה שלנו היא פשוט לא לשלם", אומר נועם פרוימוביץ', מנכ"ל קספרסקי ישראל, "כי ברגע ששילמת, הם יידעו שאתה מוכן לשלם - ויחזרו אליך שוב ושוב". במקרים כאלה, מומלץ לערב את יחידת הסייבר של המשטרה - הכופר לעולם לא ייגמר בתשלום חד פעמי.