נערה עם סמארטפון, פוטוליה

מחקר חדש מצא כי השימוש בסמארטפונים בקרב נערים פוגע בזיכרון

מחקר חדש בדק ומצא קשר ישיר בין שימוש בטלפונים סלולריים בקרב בני נוער לבין פגיעה בזיכרון לטווח קצר. עד כמה זה מסוכן?

החופש הגדול כבר בעיצומו, ואם פעם הייתם הולכים לים ולחברים בלי תיווך של פילטרים באינסטגרם וסטטוסים בפייסבוק, הרי שהיום זה כמעט בלתי אפשרי. הסמאטרפונים נמצאים בכל מקום, וקשה לדמיין את החיים בלעדיהם. אז נערים ונערות יקרים, אם אמא העירה לכם על שהשימוש הגובר בוואטסאפ והשיחות המתארכות בטלפון עלולות להזיק, היא צודקת. אבל ככל הנראה כבר שכחתם מה שאמרה.

מחקר שוויצרי חדש, שבדק במשך שנה כמעט 700 בני נוער בגילאי 12-17, מצא קשר ישיר בין שימוש מצטבר בטלפונים סלולריים לבין פגיעה בזיכרון לטווח קצר. נערים ונערות שמצמידים את הטלפון לאוזנם הימנית הם בעלי הסיכוי הרב יותר להיפגע. הקרינה הנפלטת מהמכשירים פוגעת בתפקוד החלק הימני במוח, האחראי לזיהוי עצמים, צורות ותבניות, דבר הפוגם בזיכרון לטווח קצר הקשור לעצמים.

המחקר, של המוסד השיווצרי  Swiss TPH (Swiss Tropical and Public Health Institute), בדק את הקשר בין חשיפה רבה של בני נוער בסמארטפונים והצמדת המכשיר לאוזנם הימנית, לבין רמה גוברת של גלי רדיו ושדות אלקטרומגנטיים (RF-EMF), ומצא כי המוח סופג את הקרינה והזיכרון לטווח קצר נפגע. כמו כן, גם שליחת הודעות טקסט, שימוש במשחקים בסמארטפון וגלישה באינטרנט מהמובייל עלולים לגרום להשפעה שלילית ולספיגת RF-EMF, אם כי ברמה פחותה מהשפעתה של שיחה בטלפון וללא חשש לפגיעה בזיכרון.

אז נערים ונערות, בפעם הבאה שאתם מקרבים את הטלפון הסלולרי לאוזן, תזכרו: זה עלול לפגוע לכם בזיכרון.