נאצו מרטינז טרוליחו, תומר רותם, עשר

רגע לפני המונדיאל: "יש לי ספקות בנוגע למערכת קו השער החדשה"

נאצ'ו טרוחיו, מי ששימש כמנהל החדשנות והטכנולוגיה ב -"La Liga", ליגת העל הספרדית בכדורגל, ישב איתנו לשיחה על כדורגל וטכנולוגיה וחשף חששות לגבי המונדיאל הקרוב

במונדיאל הקרוב יערך לראשונה בתולדות המשחקים שימוש בטכנולוגיית קו השער המכונה גם "ואר" (VAR - video assistant refereeׂ) הטכנולוגיה הזו קיימת מספר שנים אך היא עדיין לא זכתה לאימוץ גורף ברחבי עולם הכדורגל. המדובר במערך המורכב מ-13 שופטים נבחרים שיושבים מול מערכת ממוחשבת המעניקה להם גישה למערך המצלמות המותקן מסביב למגרש, כך שהם מסוגלים לראות כל ארוע מכל זוית, ולייעץ לשופט הראשי על המגרש במקרה הצורך. יש לציין שההחלטה הסופית נמצאת רק בידי השופט על המגרש.

הנה הסבר קצר של FIFA על הטכנולוגיה המדוברת:

יתכן כי ההצלחה של FIFA בכל הקשור לשילובה במשחקי הגביע ברוסיה יהוו אבן דרך בכל הקשור לשילוב עזרים טכנולוגים בכל הקשור לשיפוט משחקי כדורגל. למרות החגיגות והרעש היחצני שבארגון דואגים לעשות סביב העניין - נראה שיש מי שלא ממש שותפים להתלהבות וטוענים כי הדבר עלול לפגום בהנאה מהמשחק ולסרבל את התנהלות השופטים.

נאצ'ו מרטינז טרוחיו, מי שכיהן עד לפני 10 חודשים  כמנהל החדשנות והפיתוח הגלובלי של ה-LA LIGA, הגיע לישראל בשבוע שעבר  כאורח של אורן סימניאן ו-Colosseum Sport ,  מרכז החדשנות הבינלאומי לטכנולוגיות וסטרטאפים בתחום הספורט (Sports tech).  במהלך ביקורו נפגש נאצ'ו עם סטארטאפים ובכירים מתחום הספורט בישראל על מנת לקדם שיתופי פעולה ולתרום מנסיונו הרב לפיתוח חברות.

טרוחיו ביקר בישראל כהכנה לקראת ה- 2018 Colosseum Sports tech Summit , כנס שמארגן המרכז בחודש יולי בתל אביב. בין שלל הפגישות שלו, תפסנו אותו לשיחה קצרה בבניין הועד האולימפי בתל אביב. 

במונדיאל הקרוב ייערך שימוש לראשונה בטכנולוגיית קו השער (קוראים לה VAR) כדי להכריע בנושא טעויות שיפוט. למה הגענו לכך רק בשנת 2018?

"ואר" היא טכנולוגיה מורכבת מאוד כי בסופו של יום אנחנו מגדירים מחדש את חוקי המשחק – וזה אתגר...יש לי ספקות בנוגע אליה. אין לי ספק בנודע לרעיון של מציאת הדרך לאכוף את הכללים, אבל יש לזכור שהשופט הוא המפתח. בכל הנוגע לבידור, לאנשים, לתשוקה ולמשחק – אני לא ממש בטוח לגבי זה, אני לא יודע אם זה צעד בכיוון הנכון, אבל זו רק הדעה שלי".

אז מי לדעתו יזכה במונדיאל, מהן השפעות הטכנולוגיה בליגה הספרדית, ומה וא חושב על סצינת הסטארטאפים המקומית? צפו בראיון הבלעדי בסרטון  מעלה.