בית הספר אלחכמה ברהט, יחצ

כיצד הצליח בית הספר מרהט להגיע לגמר אליפות הסייבר של ישראל?

כשמדברים על חינוך, בעיקר על חינוך טכנולוגי וסייבר, העיר רהט לאו דווקא קופצת לראש. אבל מנהל בית ספר אחד נחוש, שהחליט שהגיע הזמן לשינוי, הצליח לעשות מהפך מדהים

בחודשים האחרונים קיים משרד החינוך תחרויות בתכנות, מתמטיקה ורחפנים, שהתבססו על לימוד באמצעות משחקים מכיתה א' ועד י"ב באמצעות סדרת משחקי מחשב הנגישים לכלל תלמידי ישראלכל זאת כחלק ממה שמכונה שם "אליפות הסייבר". מדובר למעשה בתוכנית של משרד החינוך בשיתוף IATI )האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות), ששמה לעצמה למטרה להכין את תלמידי ישראל לעולם טכנולוגי מתקדם.

לגמר הגדול שנערך החודש עלו מעל ל-350 בתי ספר שהתחרו על תואר "אלוף הסייבר של ישראל", מתוך כרבע מיליון תלמידים מכ-1,500 בתי ספר מרחבי הארץ. אחד מאותם בתי הספר שעלה לגמר והצליח למשוך את תשומת לבנו הוא בית הספר "בית-אלחימקה" שברהטשהתגבר על כל הקשיים והצליח לגרום לתלמידיו להבין את חשיבות החינוך הטכנולוגי למען עתידם. בית הספר גייס את כלל ההורים, המועצה האזורית ואת המורים על מנת להחדיר בתלמידים את רוח התחרותיות והרצון ללמוד. בית הספר, שאין לו אפילו חדר מחשבים, דאג להגיע מדי יום לבית הספר הצמוד כדי להשתמש במחשבים שלהם ולשחק במשחק התחרות. בית הספר "פעמונים" מהעיר רעננה, אף השאיל להם 16 מחשבים.

יש שירימו גבה על כך שדווקא בית ספר מהפריפרייה, ומרהט בפרט, מצטיין בתחום שנחשב אליטיסטי, אבל לסאלם ארומדיעם, מנהל בית הספר, יש תשובה חד משמעית בנושא: "הגיע הזמן להיפרד מהסטיגמה הזובכל חברה יש ילדים מצטיינים, רק צריך לתת להם הזדמנות ובמה להשמיע את קולם". 

מתי הכנסתם לראשונה את לימודי התכנות למערך הלימוד של בית הספר?

"זו השנה השלישית שאנו מכניסים את מערך התכנות לבית הספר", אומר ארמודיעם. "מלפני שנתיים התחלנו לחשוף את התלמידים לתכנות באופן בסיסי והשנה הרחבנו את היקף לימודי התכנות החל מכיתות ב'".

איך הגיבו ההורים והתלמידים לנושא החדש?

"הנושא אתגר אותם מאד", הוא מספר, "מצד אחד ההורים תמכו בנו ובילדיהם ומהצד השני הילדים מאוד נהנו מלמידה זו, במיוחד כי היא משלבת הנאה ומשחק".

הגיע הזמן להיפרד מהסטיגמה הזובכל חברה יש ילדים מצטיינים רק צריך לתת להם הזדמנות ובמה להשמיע את קולם

מה לדעתך נדרש מתלמיד כדי להצליח בתחום הזה? ומה נדרש ממורה כדי ללמד את התחום הזה בהצלחה?

"בכדי להצליח בתחום זה, על התלמיד להיות בעל מיומנויות לוגיות ובעל דרכי חשיבה מפותחות", אומר ארמודיעם. "חשוב גם שתהיה לו מוטיבציה להצליח וללמוד. ועל המורה להיות יוזם ואכפתי, ועליו להבין כי הוא מורה מכוון ומדריך וכשהוא לא מקור הידע הבלעדי, כי התלמיד בתהליך הלמידה שעברנו היה גם 'לומד עצמי'".

בתור בית ספר שהגיע לגמר, מה לדעתכם מייחד אתכם אל מול כל האחרים? והאם לדעתך ההצלחה שלכם תשפיע על בתי ספר אחרים במגזר לאמץ את התחום הזה?

"מה שייחד אותנו זה הרצון והמוטיבציה להצליח", מתגאה המנהל. "הקמנו צוות מורים שבנה תכנית הלכה למעשה, יישמנו אותה, והכי חשוב האמנו ביכולות של תלמידינו. לדעתי הצלחתנו תשפיע על בתי ספר אחרים בשנה הבאה, הראינו שכל חברה יכולה להצליח".

מאחר ומדובר בתחום שהוא טכנולוגי, שגם דורש מכשור ספציפי (כלומר מחשבים), איך מתמודדים עם תלמידים שמגיעים מרקע סוציו-אקונומי נמוך יותר?

"אכן זאת הייתה בעיה רצינית, אך בנינו לעצמנו תכנית שצמצמה את המכשול הזה. פתחנו את חדר המחשבים של בית הספר הסמוך גם אחרי יום הלימודים, סיפקנו לתלמידים ניידים שהושאלו על ידי בית ספר פעמונים רעננה, ולהם מגיע תודה ענקית".

אליפות הסייבר של ישראל
 

אליפות הסייבר של ישראל (תמיר ישעיהו )

 

זה לא סוד שהטמעת החינוך הטכנולוגי במגזר הבדואי נמצאת רק בתחילתה. אברהים סאנע, מנכ"ל ומייסד חברת סאדילטק, המספקת שירותי תוכנה לחברות, הוא מהיזמים הפועלים לקדם את קליטת המגזר הבדואי במקצועות ההיי-טק בישראל. אברהים הבין כי הבדואים מהווים כ-20 אחוז מאוכלוסיית הדרום אך ביחס לשאר האוכלוסייה, הבדואים אינם מצליחים להשתלב בשוק ההיי-טק בישראל. שוק ההיי-טק הישראלי בנוי על "טאלנטים", על איכות עבודה ברמה גבוה וכדי להרחיב את ההצלחה של המגזר בתחום יש לתקוף את שורש הבעיה שמתחיל בחינוך בבתי הספר בעיר. 

כשסאנע גילה את קיומה של אליפות הסייבר המתקיימת בכל רחבי הארץ, מהצפון עד הדרום, הוא החליט כי בתי הספר ברהט חייבים ללכת על ההזדמנות ולהיכנס לתחרות. למעלה מ-30 בתי ספר ברהט מכיתות א'- י"ב נכנסו באיחור של כשבועיים לתחרות והחלו לצבור נקודות. 

איך בית הספר מתמודד עם סוג כזה של לימודים מבחינה כלכלית? האם הסיוע שמגיע ממשרד החינוך והרשויות המקומיות מספיק?

"משרד החינוך נותן לנו מעטפת תומכת רחבה", מספר ארמודיעם. "מלבד מדריכים שמלווים את בית הספר, יש לנו מעבדת מחשבים בבית הספר (בתחילה היו 25 מחשבים המיועדים ליותר מ-500 תלמידים שהשתתפו בתחרות) מכספי משרד החינוך, ואוטונומיה להחליט כיצד להשתמש בתקציב הניהול העצמי. אני בחרתי להקצות בשנתיים האחרונות 36 אלף שקלים לטובת העשרת תלמידיי בתחום התקשוב. עיריית רהט סיפקה לנו מענה שקידם אותנו טוב יותר בתחרות – חברת סאדילטק שנבחרה לקדם את החינוך הטכנולוגי מטעם העירייה סייעה לנו בהדרכות וליווי של הצוות, איתור צרכים וקידום תכנית הסייבר בבית הספר. אנשים טובים בדרך דאגו לנו לתמיכה נוספת מבית ספר 'פעמונים' ברעננה, שהשאיל לנו 15 מחשבים ניידים. מנכ"ל ווסטרן דיגיטל שחר בר-אור, שהאמין ביכולתנו לטפס מעלה, גייס עוד 20 מחשבים ניידים שעוברים שדרוג בימים אלו ונקבל אותם בקרוב".