הכרישים, קשת

הכרישים: פורמט מחודש, רעיונות מ-2013, סקסיזם מהמאה הקודמת

בתוכנית "הכרישים" מכרו רעיון מקורי שכמוהו יש כבר, וגאדג'ט שקיים כבר שנים בתחנה המרכזית הישנה - אז למה היא בכל זאת מתאימה כל כך לעולם ההייטק הישראלי? טור דעה

אחרי למעלה מעשור שתוכנית הריאליטי "הכרישים" שודרה בערוץ 10 ללא הצלחה מיוחדת (בלשון המעטה), בקשת החליטו להחיות את הפורמט עם צוות חדש של מנטורים ואולפן מודרני ומושקע. הבעיה היחידה? אלו כנראה היו שני הדברים החדשים היחידים בתוכנית הזו. טור מיוחד של יוסי לוי, עורך המדור הטכנולוגי באתר עשר.

בתוך עטיפה נוצצת, קיבלנו את כל מה שרע ודוחה בעולם העסקים הישראלי, כמו גם אסופה של רעיונות מכובסים שלא מובן איך הם עשו דרכם לתוכנית הבכורה של מה שמתיימר להיות ריאליטי העוסק בחדשנות. כמי שחי את התחום הזה ומכיר אותו משני הצדדים, הרי שהטור הזה אינו מתיימר להיות ביקורת טלויזיה, אלא יותר מקבץ רשמים שעלו בי בזמן הצפייה. 

אז נכון, שם התוכנית אינו "הפילנתרופים" אלא "הכרישים" ועדיין, איפשהו על הקו הזה ניתן היה למצוא אי אלו משקיעים בעלי קמצוץ מודעות עצמית או שמץ מודעות סביבתית, או אולי כאלו בעלי התכונה החמקמקה הזו שנקראת "נימוס אנושי בסיסי" או כבוד לאדם העומד מולם. אבל למה שבקשת ימצאו כאלו? הרי המטרה כאן היא רייטינג, ולכן לוהקו כל מי שיעוררו הכי הרבה רגשות בקרב הצופים, והכי הרבה מחלוקות,  בדגש על ה"כריש" זוהר לבקוביץ' (אליו אגיע בהמשך) וה"כריש" הדר גולדמן, שמתישהו החליט שקצה נפשו בלפרסם מוצרים של אחרים והחליט להקדיש את מרצו בפרסום עצמי.  מי שבעבר נחשב כמוזיקאי מוערך, שימש כפירסומאי בכיר לשעבר ויזם נדל"ן, מתעקש לדחוף עצמו בשגנים האחרונות לתוכניות ריאליטי כשלאיש לא בדיוק ברור מדוע. לא היה לנו ברור מה הוא עשה בגולסטאר, ולא ממש ברור לצופה מה הוא עושה כאן.  

5 דקות והבנו

מצד שני, אולי דווקא מגיעה כאן לקשת מילה טובה על הליהוק, שהרי אם הייתי צריך להסביר לאיש עסקים זר איך נראה עולם העסקים הישראלי, הייתי מראה לו 5 דקות מהתוכנית הזו - ומשיג את האפקט. למעשה, צפייה בכרישים הנוכחית מזכירה לי יותר ויותר עד כמה האנשים האלו, שחלקם מנהלים כספים של אנשים אחרים ואחרים עשו את הונם במו ידם, אולי נחשבים כהצלחות כלכליות - אך זה לא הופך אותם למקור של סמכות באיזשהו נושא מלבד עסקיהם שלהם עצמם.

קשה שלא לתהות איך ה'כרישה' עינב אדיב ברר, האישה היחידה בצוות, שתקה לנוכח מנת הסקסיזם הגובל בשיימינג שהוטחה ביזמת. רק על שתיקתה הזו, היא שנמכה עצמה מול חבורת הדינוזאורים היבשים שלידה

קחו לדוגמא את הצלחת הערב בתוכנית הבכורה, אתר השוואת לחללי עבודה בשם "פיק-ספייס" (Pickspace). "אנחנו הבוקינג דוט קום של חללי העבודה המשותפים" אומר היזם מאור כהן בפתח הפרנזטציה שלו מול הכרישים. ה"כריש" לבקוביץ עונה לו "אני חושב שאתה טיפה מקדים את השוק, אבל זה בסדר". הבעיה היחידה? הרעיון לא חדש, וודאי שלא מקדים את זמנו, גם אם תשקללו את העובדה שהתוכנית צולמה בקיץ האחרון. רק לפני שנה עשינו כאן כתבה על פלאטפורמה כזו בדיוק שכבר עובדת בהצלחה בשם "ספייסינג", spacing.

הפלטפורמה ההיא זכתה לכיסוי תקשורתי נאה בעיקר מכיוון שהאנשים מאחוריה, איתן זינגר וחגי אלבו, היו דמויות מפתח באתר השוואות המחירים הגדול בישראל ZAP: בכובעו הקודם זינגר היה מנכ"ל זאפ השוואות מחירים (וגם מנכ"ל אתר Rest לשעבר), ואילו אלבו כיהן בעברו כסמנכ"ל הטכנולוגיות של קבוצת זאפ. לא מדובר באיזה אתר זניח כי אם בחברה עם פעילות ותנועת גולשים משמעותית. אמרנו קיימת? כנראה לא בעולם ה"ריאליטי" הזה, שכפי הנראה מתעלם מהמציאות, מה שלא הפריע ל"כריש" דובי פרנסיס להשקיע בפיק ספייס מיליון שקלים - וזו לא הדוגמא היחידה.

וואו! כיסוי שהוא גם מצת!

יזם אחר הגיע עם כיסוי אייפון שמשמש גם כמצת והצליח להפנט את כל ה"כרישים", שכנראה לא גלשו מעולם באליאקספרס, איביי או באתרי קניות אחרים בחמש השנים האחרונות. כמה מנותק צריך להיות כדי להביט בפליאה בגאדג'ט שכזה ולחשוב שמדובר במוצר חדשני? "מדהים" אמרה עינב אדיב ברר, שכנראה לא פסעה בתחנה המרכזית החדשה בעשור האחרון. אבל מה זה משנה? זה בסה"כ תוכנית טלויזיה לא?

התחושה הזו של היעדר חדשנות ליוותה את פרק הבכורה של התוכנית הזה מפתיחתו וכמעט עד סופו, היחידה מהמציגים שהבריקה היתה יזמת שמציעה ללקוחות שלה לעצב ולהדפיס תכשיטים אונליין. הגברת הצעירה עמדה בכבוד רב מול הכרישים והציגה עצמה ואת המוצר שלה בצורה נאה. ההצעה שלה אמנם לא נעמה לאזני הכרישים, אך האם הדבר מצדיק העלבות אישיות? לא, אלא אם כן תשאלו את ה"כריש" לבקוביץ', שבאחד מהרגעים הכי מכוערים שראינו על המסך בשנה האחרונה, פנה לאשת העסקים שמולו ואמר לה מבלי למצמץ: "הסיכוי שמישהו מאיתנו יגיד לך "כן" הוא בערך כמו הסיכוי שבראד פיט יגיד לך "כן" - זה לא יקרה". 

הכרישים
 

לבקוביץ' חש עצמו אלן דלון (צילום מסך)

כן, קראתם נכון - משום מה לבקוביץ' חש עצמו כסוג של "אלן דלון" בעיני עצמו, המחובר לבלון פורח מלא אויר חם שהמריא גבוה מעל הקרקע - בעיקר בזכות מה שלכאורה נראה כמו אגו אינסופי, אהבה עצמית עיוורת ומה שרק ניתן לתאר כבוז לכל מי שעומד מולו שהוא לא הוא.

קשה שלא לתהות איך ה"כרישה" עינב אדיב ברר, האישה היחידה בצוות,  לא אמרה דבר לנוכח מנת הסקסיזם הגובל בשיימינג הזו, שהוטחה ביזמת שעמדה מולה. רק על שתיקתה הזו, אדיב ברר שנמכה עצמה מול חבורת הדינוזאורים היבשים שיושבים לידה כמי שהתוכנית הציגה כתומכת בהתנהגות שכזו. למעשה, איך אפשר להמשיך להתייחס בכלל לתוכנית הזאת בצורה רצינית אחרי משפט שכזה? כנראה שלא ממש ניתן, וייתכן שזו הסיבה שגם הרייטינג היה בהתאם. סקסיזם מיושן שכזה לא ראינו כבר הרבה זמן על המסך.

אז אם אין כאן חידושים, שום דמויות מעניינות (כרישים? באמת?), תחושה כללית של אי נוחות והלך רוח סקסיסטי שהיה גורם גם לדון דרייפר לזוע במושבו באי נוחות, אז מה כן יש פה? ובכן, למי שלא מכיר את עולם ההשקעות, הקרנות, האנג'לים וה-VC הישראלים -  קבלו מתנה שלא תסולא בפז: הצצה לפרצופם הנפוח ומלא הבוז של הטיפוסים שתמצאו שם. האם זה מצדיק תוכנית טלויזיה שלמה? זה כבר עניין של טעם. כמו הגרסה הקודמת , גם הגרסה הזו הייתה צריכה להשאר על שולחן העריכה, במיוחד כשהמציאות עצמה מעניינת הרבה יותר.