הרנסאנס התעשייתי הבא? סולידוורקס השיקה "אמזון לתעשיינים"

בפתח כנס Solidworks השנתי הציגה ענקית התוכנה מספר חידושים ובראשם: פלטפורמת מרקטפלייס חדשה שתאפשר למשתמשים לא רק לתכנן מוצר, אלא גם לייצר אותו. סיקור מיוחד

  • פורסם ב:
  • 06/02/2018 18:36
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/02/2018 18:36
  • |
  • כתבים:
  • יוסי לוי

כנס Solidworks world 2018, לוס אנג'לס קליפורניה: "אני לא אוהב את המונח מהפיכה תעשייתית אלא מעדיף להשתמש במושג "רנאנס תעשייתי, משום שכמו ברנסאנס - גם המוצר שלנו ממקם את המשתמש במוקד העשייה" כך פתח מנכ"ל Solidworks, ג'יאן פאלו באסי, את הכנס השנתי של חברת דאסו סיסטמס הצרפתית המתמקד בתוכנת המידול בתלת מימד הפופולארית - Solidworks . 

באסי, מנכ"ל חברה,  שטח את החזון שלו לעתיד הייצור התעשייתי כבר בדקות הראשונות של פתיחת הארוע, וממנו עולה כי לתפיסתו הרי שעל מנת לאפשר פריחה תעשייתית חדשה, מה שכונה על ידו ( ולא במקרה) כלא פחות מ"רנסאנס", הרי שיש לשחרר מהנדסים מכמה שיותר מגבלות חשיבה  ולאפשר לדמיון שלהם לרוץ חופשי - כשהגורם האנושי ממוקם במרכז העשייה. 

"החידוש הגדול ברנאסנס" הסביר באסי, "הוא שבני האדם הפכו להיות המוקד של האומנות עצמה ואנחנו בחברה מאוד אוהבים את הקישור הזה. החידוש המשמעותי בתקופה ההיא היה המצאת הדפוס - מה שאיפשר אז לראשונה לחלוק ידע עם ההמונים.  כתוצאה מכך, אנשים שהעצימו עצמם בעזרת הידע שרכשו,  עשו דברים נפלאים והחלו לחקור את העולם - וזו בדיוק המטרה שלנו, להנגיש כמה שיותר מידע עבור המשתמשים" הסביר. "אנחנו מאמינים כי הדבר הזה יושג באמצעות התמקדות  בשני אפיקים - אוטומציה ואינטגרציה. האוטומציה תעזור לכם, המהדנסים והיצרנים לקבל החלטות טובות יותר באמצעות סימולציות בזמן אמת ובחינה לעומק של המידע הנאסף בזמן העיצוב. אינטגרציה הופכת את הידע לנזיל ועוזרת לשנע אותו מקטגוריה אחת לאחרת ומענף אחד למשנהו".

 מנכ"ל סולידוורקס
 

ג'יאן פאלו באסי, מנכ"ל סולידוורקס בחברת דאסו סיסטמס (צילום: יוסי לוי)

הבשורה הגדולה שהחברה נושאת עימה בכנס הנוכחי, שחוגג השנה 20 להיווסדו, הוא מוצר חדש בשם " Marketplace 3DEXPERIENCE ". המדובר בפלטפורמת ייצור גלובלית מקוונת שמאפשרת למשתמשים בתוכנת ה-Solidworks להמשיך מייד לייצור המוני של המוצר שעיצבו  - באמצעות הממשק המקוון של החברה.

הההכרזה הזו משלימה מהלך שהחלו בחברה עוד בשנת 2012 עם השקת פלטפורמת הענן הראשונה שלהם,  ה - 3DEXPERIENCE, שכעת מעבר לאלמנט החברתי שיתופי, תאפשר למשתמשים גם לסחור על גביה - באותה הפשטות והתחרותיות המאפיינת אתרי מכירות דמויי אמזון או איביי. ולא , לא אזכרנו כאן את הענקית ההיא במקרה, מאחר ובחברה מגדירים את הפיתוח שלהם כ"אמזון למהנדסים".

 סולידוורקס
 

Marketplace 3DEXPERIENCE  (צילום מסך)

אז במה בעצם מדובר? ובכן בדסאו סיסטמס מגדירים את ה- Marketplace 3DEXPERIENCE   כ- "פלטפורמת מסחר בענן המיועדת למעצבים, מהנדסים ויצרנים, המעוניינים לחולל שינוי בעולם התעשייה באותה הדרך בה חנויות הצרכנות באונליין שינו את מורשת הקמעונאות". מאחורי הטייטל הגדול הזה מסתתרת לה מערכת מסחר וייצור חדשה שבאמצעותה יכולים עסקים המעוניינים למצוא ספקי שירותי ייצור בממשק פשוט שמזכיר את זה של אמזון או Ebay. החל ממציאת ספקי ייצור בתחום ההדפסה התלת-ממדית ועד ייצור רכיבים ספציפיים בהתאמה אישית  - פלטפורמת המרקטפלייס של Solidworks אמורה לפשט את תהליך הייצור מרגע סיום עבודת עיצוב המוצר - ולאפשר לתעשיינים לקבל הצעות ייצור אטראקטיביות מרבחי הגלובוס, מה שבחברה טוענים כי יסייע ב"הגברת שיתופי הפעולה ותהליכי חדשנות של תחום התעשייה והייצור העולמי".

באמצעות המהלך הזה החברה למעשה מתכוונת להעניק מעטפת שלמה לקהילת המשתמשים בתוכנה כשאלו יוכלו, בתום הליך העיצוב, להמשיך להדפסה או לייצור המוני של המוצר או הרכיב שפותח שם. משיחות שלנו עם בכירי החברה עולה כי מודל הריווחיות יורכב מכמה פקטורים שכנראה יכללו שילוב של תשלום שימוש בדומה לרשיון או מנוי שנתי, ובנוסף ייתכן וגם אחוז מסויים מעלות עיסקה שנסגרה על במרקטפלייס. בחברה מבקשים להדגיש כי היתרון העיקרי הגלום במרקטפלייס הוא שכל ספק שיופיע בה הוא כזה הנושא את תקן האיכות של החברה וכי העובדה כי הכל נעשה על גבי פלטפורמת תוכנת ה-solidworks עצמה, תבטיח התאמה מלאה ופידבק מיידי בין הצדדים.

 סולידוורקס
 

כך נראה ממשק ה-Marketplace 3DEXPERIENCE  (צילום מסך)

נכון למועד ההשקה ,  ב- Marketplace 3DEXPERIENCE  רשומים כבר כ- 50 יצרנים או ספקים מקוונים מכל העולם, ובחברה מתגאים  שכולם מוכרים כ"מומחים בתחומם". בדומה לפלטפורמות מסחר מוכרות אחרות, גם כאן התחרות אונליין על כל לקוח תאפשר להם להיות תחרותיים יותר בעיצוב ובייצור וכן להפחית סיכונים וטעויות. בנוסף, יהיה ניתן לנהל את כל היבטי העסקה בין הקונה למוכר, כמו תשלומים, מחירים וחיובים ולספק תיעוד מלא של כל עסקה.

"עסק וירטואלי יחיד המתנהל בפלטפורמה חברתית יכול לפרוץ בדרך חדשה לעשיית עסקים ולייצר חדשנות וערך בתעשייה" אמר ברנרד שארלס, סגן נשיא ומנכ"ל דאסו סיסטמס חברת האם הצרפתית של Solidworks. פלטפורמות אונליין ושווקים מקוונים כבר הוכיחו הכוח שלהן ביכולת לשנות את שירותי הקמעונאות, התחבורה והאירוח. המסר שלנו היום הוא שתתחילו להתכונן - העולם התעשייתי הוא הבא בתור".


הכותב היה אורח החברה בכנס