הכלי שיספק לנו יתרון על פני המכונה, fotolia

מיינדפולנס: הכלי שייקנה לכם יתרון יחסי בעולם העבודה העתידי

2018 רק החלה וכבר מסתמן כי אחד הטרנדים הבולטים שלה עומד להיות תחום ה"מיינדפולנס" או בעברית - מודעות קשובה. אז במה מדובר? הכל בטור מיוחד של ד"ר קרן צוק

  • פורסם ב:
  • 28/01/2018 13:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/01/2018 13:35
  • |
  • כתבים:
  • אונליין 13

הרבה כבר נאמר על המציאות הכאוטית שאנו מתנהלים בה. סביבה מורכבת, המאופיינת בחוסר ודאות, בכלכלה חסרת גבולות, זמן ומרחב והתפתחות מואצת של הטכנולוגיות. עולמות ה- BIG DATA, כמויות הידע והמידע שאנו חשופים אליהם והאינטליגנציה המלאכותית (AI) שהולכת ומתפתחת בקצב מסחרר.   

כבר יש את סופיה, הרובוטית הראשונה שהינה אזרחית מדינה, ולא רחוק היום בו המכונות והרובוטים יחליפו הרבה מהעבודות והתפקידים המאוישים בינתיים על ידי בני אנוש. עד 2030, על פי חברת המחקר McKinsey, כ- 800 מיליון עבודות בעולם עלולות להיות מוחלפות על ידי הטכנולוגיה. ומה אז? מה יהיה תפקידנו בעולם החדש, זה שינוהל על ידי רובוטים ומכונות?

 בינה מלאכותית: אחד הטרנדים הבולטים של 2018
 
מה יהיה תפקידנו בעולם החדש
 

הרובוטים והטכנולוגיה המתקדמת יהפכו את התהליכים ליעילים יותר, החל מאיסוף ועיבוד מידע, דרך אנליזות, איתור מגמות וניתוח ממצאים. על כך אין עוררין, אך במה בכל זאת מותר האדם מן המכונה? ביכולת להרגיש כמובן. ולמרות ששוקדים היום על פיתוח טכנולוגיות לזיהוי מצבים רגשיים, ייקח עוד זמן רב עד שניתן יהיה להחליף תכונות כמו תשוקה, אומץ, חמלה ויצירתיות, במכונה חכמה, אם בכלל.

אם נתבונן לרגע על היתרון התחרותי והבידול שלנו כמנהלים ועובדים בהשוואה למכונות, נראה כי היכולת לייצר קשרים חברתיים, לפעול מתוך אמפתיה, חמלה, הקשבה, להיות ממקודים, יצירתיים וחדשניים מובילים לשינוי בזיהוי מקור הכוח של המנהיגות. המעבר הוא ממקור כוח חיצוני המושתת על יחסי היררכיה, סדר ושליטה למקור כוח פנימי, המתייחס לעוצמה הפנימית של המנהיג והיכולת שלו לייצר יחסי אמון, שותפות ושיתופי פעולה. ומן המקום הזה, לייצר מחויבות ולעורר השראה בקרב עמיתיו ועובדיו. אם כך, אין ספק כי המציאות הטכנולוגית החדשה מחייבת מנהלים ועובדים לרכוש סט חדש של יכולות חברתיות משוכללות, במטרה להנהיג ולהניע את הארגון בעידן של בינה מלאכותית.

השאלה היא היכן רוכשים את סט היכולות החדש? האם יש בית ספר שמכשיר לכך? התשובה לשאלות אלה חיובית. המיינדפולנס שצמח מתורות המזרח, מקבל ביטוי נרחב בעולם המערבי בשנים האחרונות, ומבוסס על תרגול מדיטציה – הוא הפתרון שלנו לשנים הבאות, וכלי הכרחי בסל הכלים של העובדים והמנהלים בעולם העבודה החדש. בקצרה, מיינדפולנס פירושו היכולת להיות כאן ועכשיו, קשוב ובנוכחות מלאה ברגע הזה, מבלי להיות שיפוטי או מנוהל על ידי הרגשות. 

 ד"ר קרן צוק
 

ד"ר קרן צוק( צילום: עומר שטיין)

כיום יש כבר מעל 3,000 מחקרים מדעיים שמראים את היעילות של המיינדפולנס בשיפור הרווחה הכללית (Well being), האושר והמוח. מחקרי מוח (Neuro science)  מראים כי המדיטציה מפתחת גמישות מוחית ומאפשרת לנו להשתנות ולשנות התנהגויות בצורה פשוטה יותר. וככל שנתרגל יותר, זה ישפיע על היכולת שלנו להיות ממוקדים, יפחית לחץ, יסייע לנהל את הרגשות ויגביר את היכולת שלנו לחוש אמפתיה וחמלה. לא לחינם ארגונים מובילים כגון: Google, General Mills, Apple Facebook, Twitter, Aetna ואחרים, הטמיעו בהצלחה תוכניות מיינדפולנס, אשר גרמו לעלייה בפרודוקטיביות, מחויבות עובדים וחדשנות.

אז איפה לומדים מיינדפולנס וכיצד מכשירים את דור העתיד? כבר היום, צומחות יוזמות ללימוד מיינדפולנס ותרגול מדיטציה ברמה יומיומית, באקדמיה, ולאו דווקא בחוגים לפסיכולוגיה ועבודה סוציאלית אלא גם בפקולטות למנהל עסקים, יעוץ ארגוני וכו'. ומה בנוגע לאנשים שאינם מתכננים ללכת לאוניברסיטה בזמן הקרוב, ובכן, היום הם כבר יכולים להינות מן  הסנוניות הראשונות – ארגונים המכניסים פנימה קורסי מיינדפולנס, מקצים חדרי מדיטציה ו/או מעודדים את העובדים לקחת הפסקה של 20 דקות מדי כמה שעות ולתרגל מדיטציה. מובן, שאנחנו בראשית הדרך אבל לפחות עכשיו אנחנו יודעים שיש לנו כלי אשר מקנה לנו יתרון יחסי על פני המכונה.הכותבת היא מייסדת ומנכ"לית Wisdom To Lead ותרצה בכנס Beyond Agile Israel 2018, ב- 8 לפברואר, באווניו, בקרית שדה התעופה