מי הבוט: הכירו את הכוחות הנסתרים שעורכים את ויקיפדיה

לאנציקלופדיה החופשית אין מספיק עורכים, וכאן נכנסים הבוטים לתמונה: מה קורה כששניים לא מסכימים, מי פתח 2.7 מיליון ערכים ומי יתקן כשתכתבו שני טעויות?

בויקיפדיה, שבשונה מאנציקלופדיות של פעם, אין כל כך חסמים לגבי מי או אפילו מה יכול לערוך את התכנים. ולא רק שכל בן אדם עם גישה לאינטרנט יכול לכתוב ערך, יש גם תוכנות שמעורבות בתהליך הכתיבה. התוכנות הללו - שקוראים להם בוטים - הם אחד מהכוחות הכי חשובים בויקיפדיה.

אלה תוכנות שרצות מאחורי הקלעים של האתר, סורקות את הטקסט, וממלאת שלל תפקידים, החל ממחיקת קללות וכלה בעידכון נתונים מהלמ"ס. למעשה, אלה סוג של שומרי הסף לוויקיפדיה. צריך לראות אותם בפעולה: בערך דקה אחרי שמישהו נכנס לערך ומנצל את פונקצית העריכה בשביל למחוק את כולו או בשביל לכתוב נגיד, "מזל טוב יוסי" או "אמא שלכם ...", ישר בא בוט ומוחק את העריכה.

לכתבות נוספות באונליין עשר

הבלוגרית ביקשה הנחת סלב, המלון העליב אותה - ואז החלה מלחמה

היורשת למובילאיי? הצצה ל-BWV, הסטארטאפ שימנע את התאונה הבאה

וואטסאפ מתחדשת: הנה 6 חידושים שינחתו אצלכם בקרוב בסמארטפון

לבוטים יש סמכות לתקן, לשמור ולהתריע. יש, למשל, בוט שמודיע כל פעם שמישהו עורך את ויקיפדיה מתוך בית הנבחרים של ארה"ב או הפרלמנט הבריטי, מקומות שבהם נגיד יש חשד שיעשו עריכות לא בהכרח ענייניות. לפני כמה חודשים, למשל, התגלה שמתמחה בקונגרס עורך את הערכים של חברי ממשל אבל גם של מלחמת הכוכבים.

לוגו ויקיפדיה
 

לוגו ויקיפדיה (גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

לרובוטים האלה יש תפקידים נוספים שמצביעים על חשיבותם הגדולה יותר היום. יש ויקיפדיות שממש מבוססות על זה ושבהם בוטים מורשים לפתוח ערכים לגמרי לבד, ללא מגע יד אדם: לדוגמא יש בוט שמחזיק בשיא של פתיחת ערכים ואחראי ללא פחות מ-2.7 מיליון ערכים בשוודית ובשפת הסבואנו הפיליפינית, רובם מתורגמים דרך אגב.

בויקיפדיה בעברית יש חשש מהבוטים ויש הרבה פחות התבססות עליהם מאשר בויקיפדיות אחרות. לדוגמא באנגלית יש 2,145 בוטים ובעברית בערך 11 - אחד מהם הוא בוט ה"שתי שקל", בוט שתפקידו לתקן טעויות של חוסר התאמה בין מספר למין. רק שמסתבר שכמו עם בני אדם, גם הבוטים הם לא משולמים - לפני שנה גילו חוקרים שמאחורי הקלעים, הבוטים הללו רבים גם בין עצמם והם מצאו כמה דוגמאות של בוטים שמשך שנים ביטלו את העריכות אחד של השנייה שוב ושוב ושוב.

החוקרים הסבירו שבעוד בני אדם בסוף נסוגים מהעמדות שלהם בוויכוח, הבוטים לא - דבר שלטענתם די מנבא שחורות לגבי עתיד הבינה המלאכותית. תדמינו, לדוגמא, איך המלחמת בוטים הזאת נראית בין שתי מכוניות אוטונומיות.