אייפון בהטענה, pixabay

בעקבות ההתנצלות: כך תחליפו את סוללת האייפון הישן שלכם בישראל

לאחר פרסום הדוח שחשף כי אפל האטה במכוון את דגמי האייפונים הישנים, מגיע שלב הפיצוי: יש לכם אייפון 6 או 7? כך תוכלו להנות מסוללה חדשה במחיר מוזל

  • פורסם ב:
  • 30/12/2017 09:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/12/2017 09:21
  • |
  • כתבים:
  • יוסי לוי

אחרי שהתברר כי כל מה שטענו משתמשים לאורך שנים הוא נכון, וכי אפל מעלה באמון לקוחותיה כשהאטה במכוון את המכשירים הישנים שלהם במטרה שאלו ינטשו אותם לטובת דגמים חדשים - החברה מתחילה לשקוע בתוך פרשה שכבר זכתה לכינוי "באטריגייט". הצרכנים בארה"ב זועמים, הוגשו תביעות ענק נגד החברה  והרשת לא מפסיקה לסעור כשקולות הקוראים לפתיחת חקירה מקיפה בעניין כבר נשמעים מצד פוליטיקאים.

כזכור השבוע הודתה אפל כי היא שחררה "עדכון תוכנה" שגרם להאטה בפעילות אייפונים מדגם 6, 6S ו-7, זאת לאחר חשיפת דוח של מעבדת Primate Labs, חברה המייצרת אפליקציה למדידת מהירות מעבד האייפון.  באפל נימקו את העניין תחילה כ"תכונה" שהוספה למכשירים הישנים והודיעו כי: "בשנה שעבר שיחררנו פיצ'ר לאייפון 6, 6S ו-SE שאמור 'להחליק' את קפיצות הזרם במידת הצורך כדי למנוע מהמכשיר להיסגר באופן בלתי צפוי", נמסר בהודעת החברה, "ועכשיו הוספנו את הפיצ'ר הזה גם לאייפון 7 עם גרסת iOS 11.2, ואנו מצפים להוסיף תמיכה למוצרים דומים בעתיד. לאחר שההסבר הזה לא שכנעה אבים, החברה התנצלה והודתה כי התנהלה בצורה שגויה בפרשת האטת הסמארטפונים המכוונת, ומציעה פיצוי לשנה הקרובה - החלפת סוללה בהנחה של כ-62 אחוזים.

 חנות אפל
 

חנות אפל ( יוסי לוי)

 כאמור בשלב הצעדים המעשיים, "אפל" מציעה כעת החלפת סוללות ישנות בעלות של 29 דולר בלבד, במקום 79 דולר - במהלך השנה הקרובה, "בכל רחבי העולם, עד דצמבר 2018 כולל"; בנוסף, מוצעים עדכוני תוכנה שיאפשרו שקיפות גבוהה יותר לגבי מצב הסוללה. 

אך בעוד במידע הזה נכון לגבי לקוחות החברה בארה"ב, נשאלת השאלה מה יעשו הלקוחות הישראלים שנפגעו ממה שכבר כונה כ"האטת האייפונים המכוונת של אפל"? ובכן ככול שהשעות עוברות אנחנו מתחילים לקבל תשובות. נראה שהמעבדות הרישמיות של אפל בארץ, כשבראשן DCS, ספקיות הסלולר וחברת איידיגיטל כבר החלו בהערכות לעניין. 

זו לשון ההודעה ששיחרורו באיידיגיטל לתקשורת:

"בהמשך להודעת אפל על הוזלת עלות הסוללות, אנו צופים כי בימים הקרובים תגיע הודעה רשמית גם למעבדות המורשות בישראל. סוללות מקוריות של אפל מסופקות אך ורק לשתי המעבדות הרשמיות (אידיגיטל ו dcs) ולחברות הסלולר והן היחידות המורשות ע״י אפל להחליף  סוללות. מיד עם הגעת ההודעה מאפל, יפורסמו מחירי הסוללות החדשים גם בישראל".

מנגד, ברשת הצעירה iStore, כבר הזדרזו והכריזו על מחיר של 149 שקלים להחלפת הסוללה:

"בהמשך להודעת חברת Apple העולמית אודות השקת תוכנית החלפת הסוללות לדגמי iPhone 6 ומעלה שהינם מחוץ לאחריות, רשת iStore, המשווקת הרשמית החדשה של Apple בישראל שמחה להכריז על השקת תוכנית החלפת סוללות במחיר מוזל, גם בישראל, דרך חנויות iStore. 

במסגרת התוכנית והחל מסוף ינואר 2018 תעניק iStore לכל משתמשי Apple בישראל אשר הסוללה שלהם זקוקה להחלפה, את האפשרות להחליף סוללה ב-iPhone מהדגמים הכלולים בתוכנית בסוללה מקורית במחיר מוזל של 149 ₪ כולל מע״מ. הרשת החלה להערך מבחינת מלאים והגדלת צוות הטכנאים על מנת לעמיד בביקוש הרב הצפוי, מתוך שאיפה להעניק את שירות ההחלפה, במקום עם זמני המתנה קצרים". 

כאמור, ההוזלה בעלות הסוללה ( קרי, התיקון המוצע להאטה) כרגע זמינה רק לדגמים שלגביהם הוכח על פי הדוח כי אפל אכן "טיפלה" בסוללה שלהם ואלו דגמי האייפון מסדרה 6 ומעלה. נראה שהמעבדות של החברה בישראל יערכו בימים הקרובים לגל אדיר של פניות מלקוחות שיבקשו לנצל את ההטבה ולחדש את המכשירים שלהם בסוללות חדשות - מה שבמשך שנים נטען על ידי מי מטעם החברה  כ"לא אפשרי" . מומלץ להתעדכן באתרי החברות השונות ולבדוק את דרך הטיפול הנוחה לכם לכשאלו יפורסמו בצורה רישמית (מי שיעדיפו להגיע למעבדות עצמן ומי שיעדיפו להגיע לסניפים ונקודות שירות) . ורק זיכרו שמאחר והתוכנית הזו תמשך עד לסוף שנת 2018, מומלץ להמנע מהגל הראשוני ולהמתין עד שזה ירגע מעט לטובת זמן טיפול מהיר יותר במכשיר שלכם.