אחד השלטים על חלון נוסף של המסעדה במלון 'Sky Pie' המובילה לחדר הטלויזיה, חן בן ברית

מרגש: תרמילאים מציינים את יום הזכרון לשואה והגבורה בהודו

תרמילאים המטיילים בהודו התכנסו לציין את ערב יום השואה והגבורה יחדיו, הרחק מהבית. כל התמונות וגם ראיון מיוחד עם האיש שארגן את הערב - בכתבה

  • פורסם ב:
  • 09/11/2014 12:48
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/04/2015 18:27
  • |
  • כתבים:
  • יוסי לוי

 

חדר הטלויזיה במלון 'Sky Pie' בבהאגסו,דרמסלה, הודו, ארח אמש ארוע יוצא דופן ומיוחד במינו. תרמילאים ישראלים המטיילים בהודו התקבצו יחדיו לציון ערב יום השואה והגבורה - רחוק מהבית אך מרגש לא פחות. הכל ביוזמתם של כמה תרמילאים שהחליטו להרים ערב שכזה למרות המרחק ולמרות הקשיים.

 

רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והדברים הכי ויראליים ברשת? עשו לנו לייק בפייסבוק

 

חן בן ברית ,בן 40 יליד גבעתיים המתגורר בתל אביב מספר לנענע10 בראיון חוצה מדינות (שהרי הוא עדיין בהודו) דרך הפייסבוק, על הרקע ליוזמה: "בשנה שעברה שמעתי על היוזמה של "זיכרון בסלון" - פעילות אלטרנטיבית לערב יום הזכרון בה מארחים שורד-שואה (המונח הנכון מ"ניצול") ואח"כ מדברים על הזכרון האישי וכו. בשנה שעברה סבא שלי התארח אצל דוד שלי במונטריאול אז סיפרתי ליוזמים שאחבר אותו בסקייפ. ואז גם חיברנו סלון נוסף בברצלונה. היה מרגש.

למרות שהשנה תכננתי לארח, הוא מספר, הדברים התגלגלו מעט אחרת: "טסתי לכאן לפני שבועיים להצטרף לאחיין שלי, קצין משוחרר שנסע לכאן בדצמבר. כשקלטתי שאהיה כאן ביום הזיכרון חשבתי לארגן שיחת סקייפ עם סבא שלי שוב והפעם לכאן, אך מבחינה טכנולוגית הייתי סקפטי. למרות זאת, בזכות האחיין שלי ומטיילת שאיתו ואמא שלה שדחפו - החלטנו לא לוותר ולנסות להרים את זה כאן בהודו וזה הצליח לנו מעל ומעבר למצופה".

 

החדר הטלויזה במלון מחכה לתרמילאים
 

החדר הטלויזה במלון מחכה לתרמילאים(חן בן ברית)

אז איך התגלגל האירוע? ובכן, בן ברית מספר שב12 בצהריים אמש (ד') הוא וחבריו החלו להפיץ את השמועה מפה לאוזן: חלק גדול מהתגובות היה "אהההה זה הערב? ואווו. איזה מזל שאתם אומרים". "חלק ממש איבדו תחושת זמן", הוא מספר, "וההפתעה הגדולה, מבחינתי, היתה שבעצם הם מאוד רצו להתחבר למרות שבעצם הרי נסעו להתנתק

פתחתי גם Event בפייסבוק אבל שם זה לא התרומם. ואז ראיתי בקבוצת 'הודו' את ההודעה שמישהי כתבה ש"יש שמועה..." והלב התרחב- מסתבר שדבר קיומו של הערב עבר מפה לאוזן בין המטיילים"

הלכנו לאינטרנט קפה והדפסנו כמה מודעות ליתר בטחון. וכשעשינו סיבוב ב18:00 במסעדות - הישראלים כבר ידעו ואמרו שיבואו.

 

 בתוך 8 שעות הצלחנו להדפיס שלטים, לספר לישראלים והשמועה עברה
 

בתוך 8 שעות הצלחנו להדפיס שלטים, לספר לישראלים והשמועה עברה(חן בן ברית)


<div id="fb-root"></div>
<div class="fb-post" data-href=" https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153168679117180&amp;set=p.10153" data-width="500"></div>

 

וזה תוכנו של הפוסט שהעלה בן ברית :


" הערב הצלחנו להרים תוך פחות משמונה שעות ערב "זיכרון בסלון" של יום הזכרון לשואה ולגבורה כאן בבהאגסו, הודו.
סיפרנו לחבר'ה שפגשנו במסעדות, הדפסנו כמה מודעות לתלות. הורדנו באינטרנט את הסרטון של סבא נתן שלי משנה שעברה. וכשהתקרבה השעה ועברנו שוב ברחוב ובמסעדותהיה מרגש לשמוע ולקרוא איך השמועה על קיום הערב עוברת מהר ואז ב20:00 לראות את הישראלים שנסעו לטייל, להתנתק ולנקות את הראש, מתכנסים ומתחברים לערב אחד משמעותי וערכי. אחד הרגעים הקטנטנים והלא הכי חשובים היה לשמוע את סבא שלי מספר על הנסיעה הראשונה ברכבת, שעות ארוכות, ובצפיפות, לחשוב על הישראלים מסביבי בחדר שבטח נזכרים בנסיעות שלהם ממש בימים האחרונים שמקבלים פתאום פרופורציה לחיים וכמה אנחנו בעצם בני מזל אמיתיים. היום השלושה-עשר בהודו, שנים-עשר ימים שהם שבוע אחד וחמישה ימים לעומר, וחמישה-עשר ושלוש מאות ימים - שהם ארבעים וחמישה שבועות של אושר".

 

 

הערב בעיצומו
 

הערב בעיצומו(חן בן ברית)

בן ברית תכנן לערוך שיחת סקייפ כאמור, עם סבו, אך עקב כשל טכנולוגי לא עלה הדבר בידו. במקום זאת, הוא הקרין לחבריו שיחת סקייפ מוקלטת משהנה שעברה ובה הסב מספר על שארע.

 

זיכרון בסלון ב- בהודו
 

זיכרון בסלון ב- בהודו(חן בן ברית)

"סבי בן 91, יליד המבורג, הבכור מבין 5 אחים (3 בנים 2 בנות)" הוא מספר, "כולם בעצם שרדו וגם האמא בגלל תושיה ונסים. הסיפור שלו מרגש ומדהים ואתמול היתה הפעם השניה בלבד ששמעתי אותו, כי זה בעצם סיפור על הניסים הקטנים שבדרך, על איך בכל פעם היתה טעות קטנה או תושיית מחשבה שעשתה טוויסט בסיפור והצילה אותו שוב ושוב.
אושוויץ הקיפה אותו בסיפור מכל מיני כיוונים וכל פעם "המסלול חושב מחדש" והרחיק אותו משם (הוא עבד במפעלי כפיה במקומות שונים).

 

בן ברית מתוודה ומספר שלדור שלו במשפחה יש "בלוק" מהילדות כי אסור היה לשאול, ועד אמש , כאמור, זו הייתה הפעם השניה שגם הוא שמע את הסיפור - כאמור בהודו עם חבורה של תרמילאים ישראלם אחרים. סבא שלי התרכך עם השנים והשתנה ויודע כמה חשוב לספר את הסיפור הזה. היום האחיינים שלי,הנינים שלו - כבר שואלים חופשי יותר.

 

מובא לפניכם סרטו ה"זכרון בסלון" של סבו של חן בן ברית, נתן בן-ברית (בונדהיים) :

 

 

לכתבות נוספות שאולי יעניינו אתכם:
"הבובה שהצילה אותי": ניצולים מספרים על הצעצועים שעזרו להם לעבור את התופת

מתנה לדורות: הצלם שמנציח את ניצולי השואה בתמונות