21.08.2018

08:29

נושאים חמים
 יש למי לפנות
יש למי לפנות,
פוטוליה

יוצאים עם תשובה: המתנדבים שעוזרים לחרדים שעוזבים את הדת

מידי שנה עוזבים את החברה החרדית כ-1,300 צעירים וצעירות שיוצאים אל החברה ללא הכלים הנדרשים בכדי להתמודד עם החיים. כאן נכנסים לתמונה מתנדבי עמותת "יוצאים לשינוי"

למתבונן מן הצד הנקלע אל בית אליאנס שבלב שוק מחנה יהודה בירושלים זה נראה כמו מרכז פעילות מזמין, צבעוני ורחב ידיים. ספות נוחות, עמדות מחשב, מטבחון וכל מה שצריך כדי שיהיה נוח למבקרים. זהו "הסלון", מרכז קהילתי ראשון מסוגו ליוצאי המגזר החרדי, המארח בכל חודש למעלה מ-400 צעירים וצעירות שמוצאים במקום בית ושייכות. בסלון הם יכולים להשלים מקצועות ליבה, לקבל ייעוץ הכוונתי להשכלה, תעסוקה וצבא, להשתתף בארוחות שישי קהילתיות, לשמוע על זכויותיהם השונות, ליצור אמנות, לקבל ליווי אישי וכלים להשתלבות בחברה, וכמובן, להשתייך לקהילה חזקה ותומכת. כאן הם לומדים דברים לכאורה בסיסיים למי שאינו יוצא בשאלה: מה ההבדל בין  מכונת גילוח "כשרה"  למכונה רגילה או סכין גילוח? (תשובה: לחרדים אסור להתגלח במכונה לא כשרה, בשל הדימיון לתער האסור לשימוש על פי היהדות). מדוע צריך לשמור בארון סט בגדים חרדיים? (כדי שיהיה מה ללבוש לאירועים משפחתיים, שלא לגרום לאי נוחות למשפחתו החרדית). עם סיומו של קמפיין האדסטארט מוצלח, בקרוב ייפתח סלון נוסף בתל אביב-יפו.

 

על פי נתוני הלמ"ס, מידי שנה עוזבים את החברה החרדית כ-1,300 צעירים וצעירות. בדומה למהגרים, הצעירים הללו, שרבים מהם נותרים חסרי עורף משפחתי, יוצאים אל החברה הישראלית ללא הכלים הנדרשים בכדי להתמודד עם החיים האזרחיים בישראל ונוספים על כך פערי תרבות גדולים. עמותת "יוצאים לשינוי" שהוקמה ע"י יוצאים בשאלה, פועלת להבטחת זכויות, יעוץ, הכוונה וסיוע אישי ליוצאים בשאלה מהחברה החרדית, כל זאת באמצעות עשרות מתנדבים מסורים המעבירים שיעורים פרטיים, קורסים, סדנאות והרצאות, עוסקים במנטורינג וליווי אישי, בסיוע טכני במרכזים קהילתיים ובפעילות נמרצת במחלקת שינוי מדיניות ופיתוח תוכניות.

 

 "הצורך בסיוע של המתנדבים ליוצאים בשאלה נובע מפערי ההשכלה והתרבות העמוקים שהם חווים לצד היעדר תמיכה מהמשפחה ברבים מהמקרים. הקושי רלוונטי לא רק למי שבוחרים להפוך לחילונים, אלא אף למי שמגדירים את עצמם כיום כמסורתיים או דתיים, בשל הצורך בהשלמת פערים בתחומים רבים, בהם לימודי ליבה, הכרות עם הצבא ועם החברה הישראלית והקושי להתקיים באופן עצמאי בשל אותם פערים", מסביר אליה סלומון, דובר העמותה. "אנחנו מאמינים שהסיוע לאותם צעירים מהווה אינטרס וחובה של המדינה גם יחד, שכן היא זו שאפשרה את יצירת הפערים איתם הם נאלצים להתמודד והיא זו שתרוויח מהפיכתם לאזרחים יצרנים. בשנים האחרונות המדיניות הציבורית בישראל כוללת פעילות אקטיבית לשילובם של החרדים בשוק התעסוקה, בצבא ובמערכת ההשכלה הגבוהה, באמצעות תמיכה צמודה המאפשרת להם לגשר על הפערים. אלא שמגוון תוכניות מפלות את בוגרי החינוך החרדי שאינם חרדים אל מול אלו שנותרו חרדים, מאחר והסיוע שהן מספקות מותנה בקיום אורח חיים חרדי כיום". לפיכך, חלק משמעותי מפעילות העמותה מתמקד בהשוואת הזכויות של כל בוגרי מערכת החינוך החרדית, ללא תלות באורח חייהם הנוכחי.

 

שמואל (27) מתל אביב גדל בבני ברק ומתנדב בעמותה כמורה פרטי למתמטיקה במסגרת פרויקט "יוצאים ללמוד". "בשונה מיוצאים רבים היה לי מזל ולמדתי בישיבה חרדית אשר היו בה גם לימודים לבגרויות בשעות הערב ולכן אני לא הייתי צריך להשלים בגרויות", הוא אומר. "מצד שני בהיבטים רבים אחרים היו לי פערים כמו יוצאים חרדים אחרים כמו פערי תרבות, היכרות עם אקדמיה וצבא. לדוגמה, כאשר נרשמתי ללמוד באוניברסיטה בחרתי בתואר בכלכלה כי הוא היה נשמע לי מעניין בלי להבין מה באמת לומדים בו ומהן אפשרויות התעסוקה. אני מתנדב כי זה גורם לי להרבה סיפוק ואני שמח שאני יכול לסייע לחבר'ה שעברו מסלול דומה לשלי להתקדם לאוניברסיטה ולעבודה".

 

נועה (36) גרושה ואם לבן 12, מתנדבת בעמותה. היא יוצאת הזרם החסידי ויצאה בשאלה לפני כ-9 שנים. אל "יוצאים לשינוי" הגיעה כדי להיות מהצד הנותן בהתנדבות. היא מרכזת קבוצת הורים שיוצאים בשאלה עם פעילויות כמו מפגשים חברתיים, מנגל על החוף ומפגש בחווה טיפולית עם ילדים. "תחום הסיוע ליוצאים בשאלה קרוב לליבי, ראיתי כמה זה נחוץ, כמה זה עזר לי ולכן החלטתי לתרום מה שאוכל לאנשים בדרך. בעיני, החסמים הם חוסר הבנה של רבים  מיוצאי המגזר החרדי בנחיצות של למידה ורכישת כישורים להתנהלות בחיים", מסבירה נועה. "פעילות ההתנדבות בעיקר מתרכזת ביצירת פלטפורמה להורים יוצאים להיכרות עם אנשים בסטטוס ובמקום דומה לשלהם. היא תורמת למי בנמצא  בתחילת דרכו בכך שהיא עוזרת לו להכיר אנשים שכבר הלכו בדרך הזו, באמצעות פעילויות גיבוש, יצירת קשרים חברתיים והעשרה.  מההתנדבות אני מקבלת סיפוק", היא אומרת.

 

ישראל (26) מיפו, כבר שש שנים מחוץ לעולם החרדי. "לראשונה נתקלתי בפערים שצברתי במסגרת לימודים במכינה לבגרויות. להיות יוצא בשאלה זה לדעת להכיל מורכבויות וזו דרך גם לחשל אותם מכורח המציאות. זו הסיבה שאפשר לראות, לפחות מנקודת מבטי, אצל יוצאים שהם יותר פתוחים ליברלית ומקבלים יותר את השונים", הוא אומר.  כמוהו מרגיש ישי (24) שגדל ברמת שלמה בירושלים ועזב לפני ארבע שנים את הזרם הליטאי. המתנדבים המלווים אותו, הוא אומר, שינו את חייו. "הגעתי אל העמותה דרך הפייסבוק, וקיבלתי באמצעותה במסגרת תוכנית 'יוצאים ללמוד' עזרה לימודית של חונך שהוא דוקטורנט למדעי המחשב ומתמטיקה", הוא מספר. השלמתי בגרויות חלקית לפני הצבא ולאחר מכן התגייסתי. בשנה השלישית בצבא הייתי בפרק משימה בו למדתי במכינה האקדמית של אוניברסיטת בן גוריון, עם סיום הצבא נכנסתי במיידית לתואר ראשון במדעי המחשב. בנוסף אני מלגאי של קרן 'הישג' שנותנת לי עזרה כלכלית ומאפשרת לי את קיום הלימודים ברמה הכלכלית. כל זה לא היה קורה אלמלא הייתי חובר אל העמותה. לא משנה כמה סוגיות אתה מכיר בגמרא. בסוף יש את חיי היומיום ואיתם צריך להתמודד. העובדה שהמתנדבים נתנו לי גב רחב, הסבירו לי דברים בסיסיים ולימדו אותי להתנהל בעולם שבחוץ, הביאה אותי להישגים האלה".