15.08.2018

09:59

נושאים חמים
 עוזרים למבוגרים
עוזרים למבוגרים,
פוטוליה

עושים קהילה

בני חלפון, מנהל יחידת ההתנדבות העירונית בעכו מספר על כמה יוזמות המחוללות שינוי אדיר ורק נתינה מהלב יכולה לחולל – מהפעלות עם בועות סבון ועד ייצוג משפטי בהתנדבות

 

יום אחד צלצל הטלפון של בני חלפון, מנהל היחידה להתנדבות עירונית בעכו. על הקו: תושבת העיר, אם לשניים. "הילדים שלי ואני חשבנו על רעיון", אמרה. "אנחנו רוצים לארגן יום הולדת לילדים מעוטי יכולת". חלפון וצוותו מיד נכנסו לפעולה. "במקרים כאלו יחידת ההתנדבות מארגנת מקום ודואגת לכל מה שצריך כדי לחגוג יום הולדת כמו שכל ילד היה רוצה. אנחנו בעצם הפלטפורמה שמאפשרת ליוזמות מעין אלו לצאת מהכוח אל הפועל. היוזמות המשפחתיות האלו הן ברוכות ומחממות את הלב. זה תענוג לראות אמא שמחנכת את הילדים שלה לתת לאחרים בלי לרצות לקבל על כך תמורה. בעיני זו גדולה", הוא אומר. וכידוע, כאשר יום ההולדת שמח, כל ימי השנה שמחים.

 

היחידה בעכו היא חלק ממערך כולל של היחידות ההתנדבותיות ברשויות המקומיות ברחבי הארץ, הנותנות ליווי ותמיכה למתנדבים ויוזמות פעילויות ייחודיות המתאימות לאופיין של הערים ולאתגרים עמם מתמודדת האוכלוסיה המקומית. המבקשים לעסוק בפעילות התנדבותית נהנים ממענה כולל של יחידות ההתנדבות, המכשירות את הקרקע לקראת אותן יוזמות ברוכות שמגיעות מחברי הקהילה. המשימות חשובות: לחזק את ערך ההתנדבות והפיכה לאבן שואבת גם עבור אוכלוסיות שלא מתנדבות. בהמשך, ליזום ולפתח פרויקטים המתאימים לצרכי הקהילה בה היא פועלת וכמובן שחשוב להכין את המתנדבים לפעולה גם בשעת חירום ולאורך כל הדרך להמשיך ולגייס עוד מתנדבים ולהכשירם לתפקידים בכירים יותר ביחידת ההתנדבות.

 

"לאורך כל השנה ישנם יוזמות התנדבותיות מגוונות הפונות לקהל רחב של תושבים", אומר חלפון. "בימים אלו, אחד הדברים המרכזיים עליהם אנו שמים דגש הוא הכשרת המתנדבים לעבודה בשעת חירום. פירוש הדבר הוא שבמקרה של רעידת אדמה או הפגזה של העיר, המתנדבים יכירו את השכנים, ידעו מי הם בעלי המוגבלויות ואיך נכון לסייע להם, יכירו את מפות הבניין ויוכלו להיות כוח עזר יעיל עבור כוחות החילוץ".

 

חלפון מזכיר כי בעכו משתדלים לתת לכל מתנדב הזדמנות למקסם את יכולותיו. המגוון עצום: פנסיונרים, בעלי מקצועות חופשיים, עצמאים, כולם מתנדבים וכולם מתקבלים בברכה . ייעוץ משפטי, ענייני שפה, מזון ועוד על סדר יומם של המתנדבים. על כל צורך, נולד מענה. "לפני כשנה הקמנו בעיר את מרכז המידע לתושב, המאפשר לתושבים שמגיעים לבית המשפט לקבל סיוע חינמי במילוי טפסים, בתשלומים ועוד", מספר חלפון. "בכל יום שני עורכי דין מתנדבים נמצאים בבית המשפט ומסייעים לתושבים רבים. בנוסף, אותם עורכי דין מסייעים לתושבים בנושאי מיצוי זכויות. אזרחים ותיקים, ניצולי שואה, אזרחים מוגבלים ואחרים לא תמיד מודעים למלוא הזכויות המגיעות להם. עורכי הדין המתנדבים מגשרים על אותם פערי מידע ומכווינים אותם כדי שיוכלו לקבל את המענה היעיל והטוב ביותר עבורם. לאחרונה נכנסו למערך ההתנדבות הזה גם עורכי דין לענייני משפחה. אזרחים שנזקקים לייעוץ ראשוני בתחום יכולים לקבל אותו ללא עלות מעורכי דין מנוסים ומקצועיים מאוד בתחומם".

 

חלק מהשירותים שמעניקה היחידה להתנדבות עירונית ניתנים ללא תשלום וחלק אחר בתשלום סמלי. ניקח לדוגמה את המרכזים לביגוד יד שנייה, המשרתים את תושבי העיר מעוטי היכולת לאורך כל השנה. במקום פועלים צוותי מתנדבים שמקבלים את התרומות מאזרחים, ממיינים אותם ומסדרים את הכול ממש כמו בחנות. "האזרחים שמגיעים מתבקשים לשלם סכום סמלי עבור הבגדים שהם לוקחים, וזאת כדי לתת להם תחושה של מסוגלות לגבי היכולת שלהם להיות חלק מהחברה הנורמטיבית ולשלם עבור המוצרים שהם צורכים", מסביר חלפון ומספר כי גם נושא האוכל ומוצרי המזון נמצא על סדר יומה של יחידת ההתנדבות העירונית. "אצלנו בעכו פועל מעין בית תמחוי שמגיש מידי יום ארוחה חמה לאזרחים מעוטי יכולת. הארוחות החמות מוגשות חמישה ימים בשבוע ולקראת סוף השבוע יש חלוקה של סל מצרכים למשפחות הנזקקות בעיר. באופן הזה אנחנו מאפשרים להם להכין בבית את ארוחת השבת וליהנות מתחושה משפחתית שעבור אחרים יכולה להיות לעתים מובנת מאליה". 

 

הפעילות ההתנדבותית מאפשרת גם לגשר על פערי שפה. "בעכו פועל צוות של עולים חדשים שעושה הפעלות כמו בועות סבון בגינות ציבוריות ובמרכזים קהילתיים. בנוסף, יש שחקני תיאטרון שהם עולים חדשים שלא ידעו לדבר עברית כלל. כחלק מהמופעים שהם מעלים, השחקנים נדרשים ללמוד טקסטים בעברית וכך בעצם הם תורמים לקהילה ועל הדרך גם רוכשים את השפה העברית. העשייה של כל המתנדבים  נעשית מתוך אופטימיות ורצון להפוך את הקהילה בפרט ואת החברה בישראל בכלל למקום מכיל ומקבל יותר, מקום שבו לכולם יש מענה וכל אחד הוא מיוחד בדרכו שלו".

 

רוצים למצוא מקום התנדבות בקלות? לפרטים ורשימת אלפי מקומות התנדבות בישראל הכנסו לאתר התנדבות ישראלית