BETA

30.11.2016

13:55

,
שאטרסטוק

האם לרשום את הילד להרבה חוגים?

אובדן המשחק הספונטני השכונתי, ביטוי למעמד חברתי גבוה או הרצון להעשיר את הילדים הם רק חלק מהסיבות שהיום לכל ילד יש כשלושה חוגים שונים בשבוע. יש יתרונות בחוגים, אבל גם חסרונות, שכדאי לקחת בחשבון

תופעת החוגים הפכה כבר מזמן לסימן ההיכר של ילדות בחברת השפע המודרנית. ילדים רבים מתחילים להשתתף בחוגים שונים מגיל צעיר, ולא פעם הם שותפים במספר חוגים ביום.

 

נראה לעיתים שמרבית ממשחקי הילדים שאפיינו את הילדות בשכונה פינו את מקומם עם השנים לפעילות ממוסדת במסגרת החוגים או המתנ"ס. משחק הכדורגל השכונתי הפך לחוג או ליגה, רכיבה על אופניים הפכה לחוג רכיבה מודרכת  ומפגש חברתי הפך לחוג לפיתוח המיומנות החברתית.

 

אחד הגורמים להתעצמות החוגים נובע כמובן מההצטמצמות של השכונה המסורתית, ומהעובדה שכיום ילדים רבים אינם נפגשים באופן ספונטני במרכז השכונתי. בנוסף, החוגים קיבלו תנופה מהעובדה שהורים רבים כיום חוששים מפעילויות שאין בהם השגחת מבוגר, ומעדיפים שהפעילות של הילדים תעשה במסגרת מבוקרת ובטוחה.

 

גורם נוסף להתעצמות החוגים נובע מהמגמה החברתית לפיה יש נטייה לפנות למומחה בכל תחום, דבר המביא לציפייה שגם פעילות הילדים תלווה באיש מקצוע מתחום הפעילות. אז אם מדובר בפעילות גופנית נצפה לבוגר וינגייט שינחה את הפעילות, אם מדובר במוסיקה נחפש את בוגר האקדמיה למוסיקה ובפעילות לפיתוח החשיבה נחפש את בוגר האוניברסיטה. זה גם אחד הגורמים לכך שהחוגים מייצגים לא פעם ביטוי למעמד חברתי לפיו הריבוי בחוגים מלמד על יכולתם של ההורה לאפשר  ילדות מאושרת ומעשירה.

 

נראה שהורים הבוחרים חוג לילד חושבים בין היתר על איך החוג יקדם את הילדים וייתן להם תשתית טובה יותר להצלחה בעתיד.

החוג לפיכך מהווה, בין היתר, הזדמנות להעשרה של הילדים ולעיסוק בפעילות אותה ההורים רוצים לחזק. החוג באומנות לחימה יכול להיתפס ככלי חיזוק הביטחון העצמי של הילדים, חוג הספרות ככלי לחיזוק  הכישורים השפתיים או החברתיים שלהם, הפעילות בצופים כמקום לחיזוק היכולות החברתיות והחוסן, הנגינה לחיזוק היכולת המוזיקלית ועוד.

 

בנוסף, בחוג הילד נמצא בדרך כלל עם חברים בני גילו ולמעשה נלווית לפעילות הספציפית גם פעילות חברתית.

מעבר לחיזוק יכולות מסוימות, החוג מהווה פתרון לשאלת העסקת הילדים אחר הצהריים. מאחר ומקומות המפגש השכונתיים בין ילדים הצטמצמו, וגם הזמן הפנוי של הורים לפעילות משותפת עם הילדים נמצא במגמת ירידה, הפכו החוגים לגורם מרכזי בהעסקת הילדים בשעות אחר הצהריים.  החוג נותן מענה להורה השואל את עצמו כיצד ל"העביר" את הזמן עם הילדים, ובמקביל לפנות זמן להשלמת עבודה במחשב או ניהול שיחות בנייד.

 

החוג למעשה מפנה זמן להורה( מלבד כמובן ביטול הזמן הכרוך בנסיעות ובהמתנה) וגם נותן מענה לאותם הורים שחשים שהם חסרי מיומנות או סבלנות לבילוי של שעות יומיות עם הילדים.

 

איך תבחרו את החוג הנכון?

בבחירת חוג לילדים כדאי לוודא שאחד התפקידים החשובים של החוג כרוך ביכולת לתבל את הילדות בהנאה ובמשחק.

החוג מהווה למעשה תחביב שבו הילד עוסק בפעילות אותה הוא מחבב וממנה הוא נהנה. חשוב לוודא לפיכך שהילד ייהנה מהחוג וילך אליו מתוך בחירה ולא מתוך כפייה. מובן שכמו בכל פעילות יכולים להופיע רגעי קושי אך חשוב שהחוג ייתפס כדבר נעים ורצוי, ולא כפעילות שנכפתה על ידי ההורה.

 

לאחר שווידאנו שהילד אוהב את תחום העיסוק של החוג, כדאי לעודד גם את נושא ההתמדה. העיסוק המתמשך בפעילות מסוימת יכול להביא לחוויה של צמיחה ושיפור, וגם ללמד את הילד שיעור חשוב בחיים - אם עושים משהו מתוך בחירה ומהלב, ומתמידים לאורך זמן, אז חווים סיפוק ובדרך כלל גם משתפרים בתחום.

 

לכן חוג  שטוב לילד, הוא חוג שבו הילד מרגיש טוב ומרגיש שהוא טוב בו. ילד שיחווה בחוג שילוב של הנאה והתמדה, יבנה תשתית פסיכולוגית שתוכל לשרת אותו בעתיד כאדם מבוגר. מי שיצליח בילדות למצוא איזון בין הנאה להתמדה יוכל לחפש בעתיד  עיסוק שישלב קריירה שיש בה גם הנאה וגם משמעות. מומלץ לפיכך לסייע לילד בגיל הצעיר לבחור בחוגים שיתאימו לנטיות ולמשיכה הטבעית שלו ( למשל, ילד שנמשך לשירים ולמוסיקה - נכוון לנגינה, ילד אנרגטי שנמשך לפעילות גופנית - נציע חוגים ספורטיביים, ילד עם משיכה לכדור כדאי לשלוח למשחקי כדור), ולכישורים הטבעיים ( לזהות במה ילד טוב במיוחד ולהציע לו לפנות לתחומים האלה).

 

מנגד, ניתן להציע חוגים כהזדמנות לחיזוק תחומים טעוני שיפור בהם יכולתו של הילד אינה חזקה מספיק למשל - ילד מחונן שמתפקד טוב בלימודים - נשקול לחזק אצלו את הצד הספורטיבי - רישום לחוג קראטה או כדורגל. כדאי להכיר בכך שיש פעילות ויכולות בעלי ערך חברתי המהוות כלי שיסייע לילד להשתלב חברתית. השליטה והעניין בכדור רגל מהווה עד היום משאב חשוב בקרב הבנים וילד שמצוי בתחום יזכה ליתרונות חברתיים מרובים. לכן בעת בחירת חוגים, כדאי בהחלט להתחשב בתרומה החברתית העקיפה הנלווית לחוג. במובן זה החוג מהווה גם פעילות משלימה ויש בו הזדמנות להציע לילד פעילות המתווספת לאורח החיים הרגיל.

 

מה הגיל שכדאי להתחיל?

ולגבי הגיל שבו כדאי להתחיל. מטבע הדברים הדבר שונה מילד לילד אך במידה ואנו בוחרים חוג שמותאם התפתחותית לילדים, אין מניעה להתחיל מוקדם. ניתן ללמוד על ההתאמה של החוג לגיל הילד הן לפי הכשרת המדריך וההתמחות שלו בגילאים השונים (מדריכה מצוינת לבלט בגיל היסודי לא בהכרח תהווה מדריכה טובה לגיל הרך) והן מתגובת הילד. ילד שייהנה בזמן הפעילות ויביע רצון להמשיך ללכת לחוג יהווה למעשה אישור לכך שמדובר בחוג מתאים.

 

חשוב לפיכך שההורה יהיה נוכח בתחילת הפעילות בחוג החדש ויצפה בילד, ובהמשך יהיה מעורב - הן בשיחות עם הילד, הן בשיחות עם המדריך והן בהשתתפות בפעילויות המשותפות לילדים ולהורים. כדאי להדגיש שהתמיכה ההורית וליווי הילד בחוגים מהווה את אחד הגורמים המרכזיים ביכולת הילד להתמיד בחוגים. חשוב שההורה יביע עניין בתחום הפעילות, יהיה שותף לרגעי השיא ויגיע לפעילות בהם ניתן להורים לקחת חלק. אם כאשר מדובר בהופעות או תחרותיות, אם כאשר מדובר בפעילות פתוחה להורים ובוודאי בפעילות השוטפת.

 

 

 

(שאטרסטוק)

 

הסתגלות הילד לחוג

מומלץ לרשום בתחילה את הילד לחוג אחד שמתאים לעקרונות שציינו קודם לכן ולאפשר לילד זמן ללמוד את הנדרש במסגרת החוגים ולהתרגל ולהסתגל. מומלץ ללוות את הילד בתחילת הדרך ולהיות קשוב לתחושות שלו.

 

במידה והילד מתקשה בתחילת הדרך או שהילד מבקש לעזוב את החוג תוך זמן קצר כדאי לבדוק את הסיבות לרצון לעזוב. אם מדובר בקושי זמני של הסתגלות  או מתוך תחושה של חשש ממקום חדש, כדאי לסייע לילד להתגבר על התחושות ולעודד אותו לא למהר ולוותר. רצוי לדבר עם מדריך החוג על מנת שיקדיש תשומת לב לילד ויסייע לו בהסתגלות. במידה ואנו חושבים שהחוג כן טוב לילד מומלץ לנסות לעודד את הילד להישאר בחוג באמצעות ליווי הורי, תמיכה, ובעיקר - שימוש בדרכים חיוביות של שכנוע ובחירה ולא ממקום של כוחנות וכפייה. מנגד, אם אנו מתרשמים שהחוג לא מתאים לילד אז בהחלט ניתן לאפשר לו לבחור חוג אחר ובוודאי לא להגיע למצב של מאבק  ולא לקחת את הילד לחוג בכוח. חשוב שהילד יחווה הנאה מהפעילות ושתתקבל חוויה של סיפוק ובחירה.

 

ועם כל מה שנאמר על חשיבות החוגים,  חשוב להשאיר לילד זמן לפעילות הישנה והטובה נטולת חוגים. משמע - זמן שיש בו מפגש הורה ילד ללא נוכחות מסגרת תובענית או מדריך חיצוני, זמנים למנוחה וגם לשעמום, זמן לצפייה בטלוויזיה או סתם הרהור על החיים. חשוב לזכור שאנו ההורים מהווים עדיין את המשאב החשוב ביותר לילד, וחשוב שהחוגים לא יתפסו את מקום הקשר של הורים וילדים.