BETA

29.11.2016

14:15

,
פוטוליה

קנאת אחים? לא תמיד רע

ילדים רבים מתקשים לקבל הולדת אח נוסף במשפחה. התגובות שלהם יכולות להיות מדיכאון ועד להתיילדות ורצון לחזור להיות תינוקות בעצמם כדי לקבל תשומת לב. איך מתמודדים עם זה ולמה הקנאה יכולה להיות חיובית?

לא מעט הורים עשויים למצוא את עצמם עסוקים או טרודים זמן רב מההיריון בשאלה - "איך יגיב הבכור/הגדול להופעתו של תינוק חדש במשפחה". הם נזכרים או שומעים מאחרים סיפורי אימה על קנאה יוקדת, חזרה להרטבה או למוצץ, קשיי פרידה בגן ושינוי קיצוני בהתנהגות של הילד בעקבות האח הקטן שהצטרף למשפחה. המחשבות המטרידות האלה או העיסוק בסיפורי הבלהה של הורים אחרים לפעמים מרחיקים את ההורים מהעובדה הפשוטה שהולדת תינוק חדש במשפחה לא חייבת להיות משמחת ומרגשת רק עבור ההורים - היא גם חוויה מיוחדת, מרגשת ומעשירה עבור הבכור, או הילד הגדול.

 

הורים רבים בטוחים כי ישנו דיסוננס בין תחושת קנאה או כעס של הבכור לבין תחושות התרגשות על כך שיש לו אח חדש. אלא שלמעשה, תחושות קנאה, כעס הן תחושות טבעיות ויכולות להתקיים במקביל לתחושת התרגשות, גאווה ושמחה של הילד על כך שנולד לו אח חדש.

 

קנאה אחים היא לא בהכרח משהו שצריך לפחד ממנו. קנאת אחים נובעת בעיקר מהקושי של כולנו לחלוק או להיות בתחרות על אהבת ההורים. כאשר נולד תינוק חדש, באופן טבעי, תשומת לב רבה מוסתת לתינוק - טיפול בו, דאגה אליו כמו גם ההתעניינות של חברים וקרובי משפחה בו. הבכור או הילד הגדול יותר עשוי להרגיש כי האהבה של הוריו מתחלקת בינו לבין התינוק שנולד וכי הוא מפסיד את כל או רוב אהבת הוריו, ועל כך הוא לא מוכן לוותר.

 

 

"המלחמה" על אהבה

כחלק "מהמלחמה" על אהבת ההורים, ילדים מנסים בדרכים שונות לזכות שוב בתשומת הלב ובפוקוס העיקרי בהם, בין אם אלו באים לידי ביטוי בקשיי פרידה בגן, בחזרה להרטבה, בבקשה לישון יחד עם ההורים, בכי תכוף, בעיות התנהגות או אלימות בגן. זה יכול לבוא לידי ביטוי בבקשות לחיבוק/נשיקה/נשיאה על הידיים, קושי לקבל סירוב, לדחות סיפוקים או לחכות עד שהבקשה שלו תמולא, רצון לחזור לבקבוק או להשתמש במוצץ והתנהגויות אחרות שמתאפיינות בכך שהילד מבקש לחזור להיות תינוק.

 

אלא שקנאה איננה חייבת להיות משהו שהילד צריך ללמוד לדכא, אלא עשויה להוות הזדמנות עבור הילד הבוגר לרכוש תכונות כמו יוזמה, אחריות ויכולת התפשרות וכן התגברות על תחושות כאלה, אשר עשויות לעלות גם בין חברים או בין מבוגרים בהמשך ההתבגרות.

 

מתי תדעו שההסתגלות של הבכור או הגדול לתינוק החדש איננה נורמטיבית?

כאשר הילד עסוק כל היום בגילויי קנאה או בתחושות של קנאה, כשהמצב החדש גורם לו לסימנים שנראים כמו דיכאון, אדישות, הסתגרות, תוקפנות קיצונית או אפילות פגיעה עצמית. במצבים כאלה מומלץ לפנות לאיש מקצוע המומחה בגיל הרך ולקבל הדרכה ממוקדת כיצד לתווך לבכור את השינוי במשפחה, לעזור לו להתגבר על התחושות הקשות וליהנות מהתרחבות המשפחה.

 

 

 

(fotolia)

 

כמה טיפים שיעזרו לכם לעבור את התקופה בקלות

  • אל תנסו להרחיק את הילד הגדול מהתינוק - לא מהבית, בזמן שלאחר הלידה, ולא מהתינוק עצמו. מומלץ, בהתאם לגילו, לנסות לשלב אותו בטיפול או ביחס לתינוק - ליטוף, הבאת חיתול ועוד. משימות כאלה ייתנו לו את ההרגשה שהוא משמעותי, שסומכים עליו ובעיקר שהוא חלק מהשינוי שחל בבית.
  • נסו לתת לו זמן שהוא רק שלו עם אחד ההורים, לא באופן מוגדר וקבוע אלא כחלק מהשגרה - להשקות עם אימא את העציצים, לצאת עם אבא לדואר וכדומה.
  • הקפידו על השגרה שהבכור/ הגדול מכיר כמה שאפשר - שמירה על שגרה נוסכת ביטחון ותחושת יציבות. גם אם אתם מוכנים להתגמש בחלק מהדברים קבעו מראש במה אתם מוכנים להתגמש ובמה לא.
  • נסו להימנע מלהפריד בקביעות את הילדים (אחד עם אימא ואחד עם אבא, או הגדולים עם אחד ההורים והתינוק עם השני). אומנם זה יותר נוח אך דווקא השהות של הילדים יחד תגרום להם להתרגל יותר להיות יחד ולנוכחות אחד של השני ולהתקרב אחד לשני. מעבר לכך היא גם תפחית מתחושת האשמה שלכם ההורים.
  • הולדת אח עשויה להביא לרגרסיה בהתנהגות או לנטייה להתנהגות ילדותית, נסו להתייחס אליהם בהבנה, סבלנות, בלי להפגין לחץ, אשר הילד עשוי לחוש בו.
  • באותו אופן התייחסו בהבנה גם לתחושות או גילויי קנאה.
  • אל תהססו לפתח בבכור תחושת גאווה על כך שהוא האח הגדול והדגישו בפניו שאתם גאים ושמחים שלתינוק החדש יש אח גדול כמוהו.
  • ומעל הכל תנסו לזכור שגם אם ההפרש בין הבכור לתינוק הוא גדול, בכל זאת הוא עדיין ילד. אל תצפו ממנו להיות בוגר יותר ממה שהוא יכול ונסו ככל האפשר לשתף אותו לתת לו גם את תחושת ההתרגשות שממלא אתכם.

 

 

 

(fotolia)