20.12.2018

09:56

 למה צריך את זה בכלל?
למה צריך את זה בכלל?,
shutterstock

למה כן לעשות אולטרה סאונד תלת-ממד וארבעה ממד?

היום כדאי לעשות את בדיקות האולטרה סאונד החדשות בשלושה וארבעה ממדים לא רק בשביל לראות את הפנים היפות של העובר. מה עוד תגלו בהן?

 

בדיקת האולטרה סאונד היא בדיקת הדמיה נפוצה שנמצאת  בשימוש מזה כ-40 שנים הן בגניקולוגיה להדמיה של אברי המין הנקביים והן במיילדות להערכת תקינות ההיריון והעובר.

הבדיקה מבוססת על גלי קול ומכאן שמה, בדיקת "על קול" ולכן אינה משתמשת בקרינה ואינה מזיקה לעובר או למטופלת. הבדיקה זמינה והתוצאות ניתנות במקום.

בשנים האחרונות נוספו בדיקות האולטרה סאונד התלת-ממד והארבעה-ממד שמאפשרות הערכה של נפח הדגימה, ויכולות להמחיש באופן ברור יותר את האיבר הנבדק.

 

שיטת הבדיקה של אולטרה סאונד תלת-ממד:

כאשר אנו מבצעים אולטרה סאונד תלת-ממד הבודק מסמן במסך המכשיר את אזור הבדיקה הרצוי, והמכשיר סורק את האזור בצורת מניפה ובונה תמונה תלת-ממדית של אזור הבדיקה.

לדוגמא, כאשר רוצים לקבל הדמיה תלת-ממדית של פנים של עובר, אנחנו מסמנים במסך את פרופיל העובר בסונר דו-ממד, המכשיר סורק את הפנים מצד לצד ובונה הדמייה תלת-ממדית של פני העובר. התמונה שמתקבלת נקראת multiplanar reconstruction באמצעותה ניתן לבחון את אזור הבדיקה במשטחים מאונכים אחד לשני וכן לבנות נפח של אזור הבדיקה.  

מבחינת הצופה הפחות מנוסה התמונה באולטרה סאונד יכולה להראות כאוסף נקודות לבנות על רקע שחור וקשה לעיתים להבין אם מדובר בראש, ידיים, רגליים והיכן בדיוק ממוקם העובר. הדמיה תלת-ממדית נותנת תמונה מוחשית יותר של העובר.

בגניקולוגיה, אחד היתרונות המרכזיים של אולטרה סאונד תלת-ממד הוא יכולת הדגמה של חלל הרחם והן של המבנה החיצוני של הרחם, וכך לאבחן מומי רחם או בעיות שדוחקות את חלל הרחם.

בדיקות הדמיה אחרות דוגמת היסטרוסקופיה או היסטרוסלפינגוגרפיה מדגימות את חלל הרחם בלבד ולא את המתאר החיצוני של הרחם. כאן למעשה היתרון המרכזי של בדיקת האולטרה סאונד התלת-ממד שמדגים הן את מבנה הרחם כולו והן את מבנה חלל הרחם.

לבדיקה יתרונות רבים נוספים:

  1. באמצעות האולטרה סאונד התלת-ממד ניתן לדגום את הנפח בחתכים מקבילים וע"י כך לראות בתמונה אחת מספר חתכים של הרקמה, ולהעריך בצורה מדויקת יותר את האזור הנבדק. אנו משתמשים בשיטה זו בעיקר בבחינה של הלב והמח של העוברים.
  2. ניתן להדגים רקמות באופנים שונים: ציסטות, רקמה רכה, שלד ועוד.
  3. לאולטרה סאונד תלת-ממד יתרון לא מבוטל בהערכה של לב העובר. היות והלב הוא איבר פועם פותחו שיטות שונות של הדמיה תלת-ממדית של מבנה הלב וכלי הדם הגדולים תוך כדי פעילות הלב.
  4. במקרים מסוימים ניתן לעבד את התמונה ולבחון את האנטומיה שהודגמה גם שלא בנוכחות המטופלת, לבצע סיעור מוחות וניתוח מעמיק יותר של מבנים חריגים.

אולטרה סאונד ארבע-ממד

הממד הרביעי הוא הזמן. זו למעשה בדיקת אולטרה סאונד תלת-ממד אשר דוגמת את העובר תוך כדי התנועה שלו. יתרון הבדיקה הוא שבעוד שהתמונות באולטרה סאונד הדו-ממד והתלת-ממד הן למעשה תמונות stills המצריכות מנוחה של העובר לצורך הדמיה מיטבית; בבדיקת האולטרה סאונד ארבעה-ממד ניתן לבחון העובר תוך כדי התנועה שלו. לדוגמא, אם העובר זז וקשה לדגום את כפות רגליו בתמונה אחת על מנת לבדוק את התקינות של מנח כפות הרגליים, ניתן להשתמש בהדמיה הארבעה-ממדית על מנת לבחון את כפות הרגליים תוך כדי התנועה שלהן.

בטיחות:

באולטרה סאונד תלת-ממד וארבעה-ממד משתמשים בגלי קול על מנת להדגים את הרקמה הרצויה. הבדיקה לא כוללת קרינה, אינה מסרטנת ואינה משפיעה לרעה על העובר. גלי הקול אינם בתדר אותו העובר שומע כך שגם שמבחינה "מוזיקלית" אין השפעה לרעה על העובר.

מגבלות:

בדיקת האולטרה סאונד התלת-ממד היא בדיקת עזר לבדיקת האולטרה סאונד הדו-ממד ואינה מחליפה אותה. נשים הרות לעיתים מאוכזבות שאין אנו מתחילים סקירת מערכות בתמונות של אולטרה סאונד תלת-ממד. יש להבהיר כי סקירה מערכות מבוצעת באולטרה סאונד דו-ממד וכי האולטרה סאונד התלת-ממד או הארבעה-ממד יתווסף בהמשך לבדיקה במידה וניתן.

תנוחת העובר עשויה למנוע בעד הבודק מלהשיג תמונות "יפות" כלומר אצל עובר שמפנה את הפנים מאתנו והלאה – לא נוכל להפיק תמונות של הפנים בתלת-ממד. גם דופן הבטן משפיעה על איכות הבדיקה: בנשים עם רקמת שומן עבה ובנשים עם צלקות בבטן יתכן קושי בהשגת הדמיה אופטימלית תלת-ממדית של העובר.

תמיד יש לזכור שההדמיה התלת-ממדית או הארבעה ממדית היא הדמיה בלבד ולא צילום של העובר. לעיתים התמונה נראית אסימטרית או מתקבל מראה "חייזרי" או "גבשושי" של העובר כאשר למעשה מדובר בעובר תקין ויפה.

 

 

הכותבת היא ד"ר אלינה ברנר, מנהלת יחידת האולטראסאונד מיילדות וגניקולוגיה, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא