15.10.2018

12:02

 חשוב לנוח לאחר לידה, אבל גם לזוז
חשוב לנוח לאחר לידה, אבל גם לזוז,
shutterstock

חושבת לנוח אחרי לידה? דווקא כדאי שתזוזי

הקפדה על תנועתיות והתניידות לאחר לידה היא דרך קלה, נגישה, זולה ופשוטה לשפר את תקופת ההחלמה מיד לאחר הלידה ולהפחית את הסיכון לסיבוכים

 

היריון ולידה הם תהליכים מרגשים אך גם מתישים. הגוף נדרש לעמוד בעומס הולך וגובר ככל שההיריון מתקדם, שהשיא שלו הינו הלידה עצמה. זו פעמים רבות נמשכת שעות ארוכות ודורשת כוח סיבולת ומאמץ פיזי. לאחריה, תחושת ההקלה והצורך במנוחה בולט ביותר. המנוחה היא קריטית לאחר לידה, לצורך מילוי המצברים לקראת השיבה הביתה עם התינוק החדש, אך חשוב להבחין בין מנוחה שהינה חיונית ובין מנוחה שעלולה לסכן או להזיק.

אחרי ניתוח קיסרי התחושה של הצורך במנוחה לעיתים מודגשת אף יותר והקושי בתנועה כרוך לא רק בהתמודדות עם העייפות אלא גם עם הכאב באיזור הבטן התחתונה והצלקת הניתוחית. דווקא בתקופה זו, שמירה על תנועתיות מספקת היא לא רק כלי למניעת סיבוכים לאחר הלידה אלא גם דרך מצוינת לשפר את תהליך ההחלמה וחזרה לשגרה.

 

למה להתאמץ?

 

בתקופת משכב הלידה יש סיכון מוגבר להיווצרות של קרישי דם בשל שינויים שעוברים על מערכת הקרישה. דרך טובה להקטין סיכון זה היא להקפיד להימנע משכיבה ממושכת. בימים הראשונים לאחר הלידה, לבצע הליכות קצרות ואפילו תרגילים המפעילים את שרירי הרגליים הנעשים בשכיבה (כמו לדוגמא הנעת הרגל מעלה ומעטה או בסיבוב) יכולים לעזור.

בנוסף להקפדה על תנועתיות במשכב הלידה יתרונות רבים - במקרים של ניתוחים קיסרים הודגם קשר בין מידת התנועתיות וההליכה לאחר לידה לבין הפחתה של סיבוכים לאחר השחרור, פעילות גופנית קלה מקושרת לשיפור במצב הרוח והפחתת סטרס, ממריצה את פעילות המעי, ומקצרת את משך זמן ההחלמה.

בתקופת משכב הלידה יש סיכון מוגבר להיווצרות של קרישי דם בשל שינויים שעוברים על מערכת הקרישה

אצל נשים לאחר לידה ניתוחית היתרונות בהקפדה על תנועתיות אף גדולים יותר משום שהניתוח עצמו מהווה גם הוא גורם סיכון להיווצרות קרישי דם. בשנים האחרונות ישנה גישה חדשנית בעולם הכירורגי, העוסקת בשיפור ההחלמה לאחר ניתוחים (ERAS- Enhaced recovery after surgery) . אחד המוטיבים העיקריים בגישה זו עוסק בהתניידות מוקדמת לאחר ניתוח. בעבודות רבות שבחנו את יתרונות ה-ERAS נמצא כי ההתניידות המוקדמת לאחר ניתוח היא לבדה משפרת את ההחלמה, מפחיתה סיכון לסיבוכים ומקצרת את מספר ימי האשפוז.

לאור תוצאות אלו הוקמו תוכניות הליכה רבות למטופלים לאחר ניתוחים בריאטריים, אורטופדיים, ולב חזה המעודדות ניידות לצורך הפחתת התחלואה הפוסט ניתוחית. לשמחתנו, בעוד שבתחומים אחרים ברפואה פעמים רבות המטופל אינו אדם בריא והניתוח נעשה לצורך מטרות הבראה, עניין המקשה לפעמים על התנועתיות והניידות, לרוב נשים העוברות ניתוחים קיסריים הינו בריאות, צעירות ומלאות מוטיבציה.

 

"זה לא בשבילי"

 

התנועה וההתניידות מתאימות לכולן. מחקר שבדק אילו נשים מתניידות יותר לאחר לידה לא מצא קשר לגיל, משקל, או סיבוכים במהלך ההיריון. פעילות קלה ומתונה לא יכולה להזיק  או לגרום לפתיחת התפרים (בין אם תפרים באיזור הלדן והעריה או תפרים באיזור הבטן התחתונה לאחר ניתוח קיסרי), היא לא מגבירה את הדימום או מסכנת אותך בשום צורה.

 

"בסדר, השתכנעתי. נרשמת למרתון ת"א"

 

אז לא. הכוונה אינה שתשפרי את סיבולת לב הריאה שלך או שעסקי בחיזוק שרירי הליבה, וגם  לא שתשקיעי כל רגע פנוי בפעילות גופנית. חשוב לזכור שהגוף זקוק מאוד למנוחה בזמן תקופה זו ולכן הפעילות גופנית המומלצת בתקופת משכב הלידה היא נינוחה, עדינה ומותאמת. בימים הראשונים לאחר הלידה, ההמלצה היא להימנע משכיבה ממושכת, להניע את הגוף לפרקי זמן מדודים, הליכה קצרה פעם בכמה שעות במחלקה, מתיחת שרירים עדינה, ישיגו את מטרה.

אם גם אלה קשים לך, אפשר להתחיל מהליכות איטיות לשירותים וחזרה, ואפילו ישיבה בכיסא עדיפה על שכיבה ממושכת במיטה. גם אחרי השחרור מבית החולים לא מומלץ לחזור לפעילות גופנית אינטנסיבית אלא חזרה הדרגתית ואיטית לשגרה. תקופת משכב הלידה היא תקופת השיקום והתאוששות של הגוף, הוא חווה שינויים הורמונליים רבים ומומלץ להימנע מפעילות  אינטנסיבית שתקשה עליו ועלולה לפגוע בתהליך זה.

 

מתי כן?

 

בתום ששת שבועות משכב הלידה תוכלי לחזור בהדרגה לפעילות גופנית בעצימות שתרצי. מומלץ להתרכז גם בחיזוק שרירי רצפת האגן לצורך הפחתת הסיכון לדליפת שתן או צניחת איברי האגן בעתיד. לפעילות גופנית יתרונות מרובים משיפור מצב הרוח, ירידה במשקל, ואם קשה לך למצוא את הזמן או התרגיל הנכון עבורך ישנן מסגרות רבות המציעות חוגים מותאמים לאם ולתינוק.

 

הכותבת היא ד"ר עופרה אנגל, רופאה באגף לגניקולוגיה ומיילדות, מרכז רפואי מאיר