30.08.2018

13:32

 גם אצלכם יש תלבושת אחידה?
גם אצלכם יש תלבושת אחידה?,
shutterstock

האם אתם בעד או נגד תלבושת אחידה בבתי הספר?

מצד אחד, תלבושת אחידה מונעת תחרותיות ומטשטשת את המעמדות בקרב הילדים. מצד שני, מה עם קצת זהות אישית וייחודיות?

בעד תלבושת אחידה

"תלבושת אחידה לדעתי היא פיתרון אידאלי. כאשת קריירה וכאמא לשתי בנות. הבוקר שלנו צריך להיות מהיר ומתוקתק,  כדי שהן יגיעו לבית הספר בזמן ואני לא אאחר לעבודה.

הידיעה הברורה שהתלבושת האחידה, זה מה שהן ילבשו בבוקר פותרת את  ההתלבטות הנצחית,  במיוחד כשמדובר בבנות מתבגרות: 'אמא, אין לי מה ללבוש היום',  או 'איזה חולצה תתאים למכנסים או לחצאית'.

בבית הספר היסודי בו למדו בנותיי, ניתן היה לגוון את התלבושת עם חולצות בארבעה צבעים, ואילו בחטיבת הביניים בתמיכת וועד ההורים, מנעד הצבעים גדל וילדים רשאים ללבוש חולצות בית ספר בכל הצבעים, למעט צהוב, שלגביו היתה אי הסכמה גורפת.

בנוסף לחיסכון זמן ואנרגיה בבקרים, מדובר בחיסכון כלכלי ניכר, כל שכן שיש לך בנות תאומות.

בנוסף לחיסכון זמן ואנרגיה בבקרים, מדובר בחיסכון כלכלי ניכר

פריטי התלבושת האחידה של בנותיי לחורף ולקיץ כוללים שבע חולצות טי, שבע חולצות ארוכות ושבעה סווצ'רים לכל אחד המגיעים במגוון צבעים והסכום הכולל מסתכם בכ-500 שקלים. הבגדים יכולים לשמש אותן יותר משנה אחת.

כשהתאומות היו קטנות, בבקרים, נהגתי לשים לכל אחת שתי חולצות על המיטה כדי שיבחרו איזו מהשתיים  הן ילבשו לאותו יום. עכשיו כשהן בכיתה ח' אני לא מתערבת.

תלבושת אחידה מונעת תחרותיות ומטשטשת את בעיית המעמדות בקרב הילדים, אם כי לא עד הסוף. ילדים מפגינים את השתייכותם למעמד סוציו אקונומי באמצעות פריטים אחרים כמו אייפון חדיש, נעליים ממותגות ועוד.

אגב, בימי שישי מותר אצלנו לבוא לבית הספר בבגדים רגילים (לא בתלבושת אחידה), אבל אסור לבוא  עם גופיה או בכפכפים.

אני לא  חושבת שהייחוד של בנותיי נפגם כשהן לובשות תלבושת אחידה, גם כי יש להן את כל הזמן אחרי בית ספר להתלבש בהתאם לטעם האישי שלהן.

הן מבינות שבית ספר זו מסגרת עם כללים וחוקים וצריך לקיימם,  אם כי נדמה לי שהן שמחות להתלבש בבגדים שונים בימי שישי.

בתחילת השנה הילדים חותמים על תקנון המפרט את כללי בית ספר, ובין היתר הם חותמים על החיוב להגיע ללימודים בתלבושת אחידה ויש הקפדה על כך. הייתי שמחה אם המחנכים היו מקפידים יותר גם על קוד התנהגותי, שהוא לא פחות חשוב מקוד הלבוש".

 

הכותבת היא שרי פולק, 50, מתכנת מחשבים, ממבשרת ציון, נשואה, אמא לתאומות בנות 14

 

 נגד תלבושת אחידה

"תלבושת אחידה היא עוד צורת שיטור. אמנם, בית ספר הוא מסגרת משוטרת, אבל תלבושת אחידה היא משטור ויזואלי.

כשבית ספר קובע שכל הילדים יופיעו ללימודים לבושים באותם בגדים, הוא נוטל מהתלמיד/ה את אחת מהתחושות הבסיסיות שלו: היכולת לשלוט על הופעתו החיצונית.

האחדת הלבוש ביסודי ובוודאי בכיתות בית ספר הגבוהות, היא עניין רגיש למדי, שכן בגילאים אלה הופעה חיצונית היא פקטור מאד חשוב אצל  הילדים. הם חשים  שהתלבושת האחידה פוגמת במראה שלהם, כופה עליהם חזות שאינה נעימה, גורמת להם עוגמת נפש  ויוצרת תחושה שהזהות הייחודית שלהם, גם אם בקטנה, נמחקת והם 'נעולים' בתוך דימוי חיצוני מוכתב.

מחיקת הייחודיות, אגב, היא  אחת הסיבות  שאצל התלמידים גובר הצורך להתלבט, ולהחצין  את אותה ייחודיות, והם עושים זאת באמצעות תסרוקות שונות, קעקועים, תכשיטים, פירסינג ואביזרים אחרים.

כך שממילא התלבושת האחידה, אינה משיגה את מטרתה, למעט מטרה אחת: השתייכות למסגרת נוקשה.

כהיסטוריון של התרבות אני יכול להעיד כי כל ניסיון ליצור קו אחיד נידון למאבק מצד אלה שכופים זאת עליהם

כהיסטוריון של התרבות אני יכול להעיד כי כל ניסיון ליצור קו אחיד נידון למאבק מצד אלה שכופים  זאת עליהם. למשל, העובדה שתלבושת אחידה נועדה להסתיר את הפערים הסוציו אקונומיים נכשלת שכן ממחוץ ללימודים, במסיבות או מפגשי כיתה  אחרים הפערים יבלטו לעין בצורה חריפה עם מותגים ואביזרים שונים.

בנעורי, בבית הספר בו למדתי בנעורי בתל אביב, פרץ 'מרד המכנסיים'. בעקבות איסור שחל על הבנות לבוא לבית ספר עם מכנסיים אלא רק בחצאיות. המרד פרץ מלמטה, כלומר, הבנות הפרו את האיסור ובאו ללימודים לבושות במכנסים, כמו הבנים. בסופו של דבר בית הספר נכנע והאיסור בוטל.

תלבושת אחידה קיימת במוסדות לימודים קלאסיים בעולם  באנגליה, צרפת, הולנד ועוד והיא נחשבה מתמיד לחלק ממיתוג בית הספר. כשהילד עבר ברחוב ידעו כולם באיזה בית ספר הוא לומד.  

אבל, בעבר ילדים נדרשו גם להסתדר בשלשות או לקום כשהמורה נכנס לכיתה.

אני מאמין, שבמקום כפייה על המורים ומוסדות החינוך להביא את הילדים לכדי תובנה בדבר הצורך בסדר ובהגבלות מסוימות ובמקום האחדה בלבוש אפשר להנהיג כללים כמו איסור על לבוש חשוף מדי, פירסינג ועוד.

לילדים בישראל יהיה מספיק זמן ללבוש מדים. מיד בסיום בית ספר הם מתגייסים לצבא ועולים על מדים. אז למה שיסתובבו במשך שנים ארוכות, מכיתה א' ועד השחרור מהצבא, כשהם לבושים במדים?".

 

הכותב הוא פרופ' יאיר זלטנרייך, ראש החוג ללימודים רב תחומיים במכללה האקדמית תל חי