12.08.2018

08:31

 למאמאנט אין גיל ואין דת. נשים מתאמנות בכדורשת
למאמאנט אין גיל ואין דת. נשים מתאמנות בכדורשת ,
יוסי לזרוף

לשבור את הרשת: כך תהפכי למאמאנט מצטיינת

ליגת הכדורשת לאמהות היא היוזמה הקהילתית הכי גדולה שצמחה בישראל ומי שמתכננת להצטרף צפויה להתמכר קשות. איך נרשמים וכיצד נכנסים לכושר בלי להפצע?

ניבין, אמא לשתי בנות מלוד, חיפשה לבתה הבכורה מתנה לרגל יום הולדתה. כשהחליטה לשאול לרצונה, שמעה את התשובה המפתיעה: "אמא, אני לא רוצה כלום, המתנה הכי טובה בשבילי היא שתרשמי לליגת הכדורשת הבית ספרית שלי". לניבין לא היה ממש מושג איך משחקים כדורשת ובאיזו ליגה מדובר, אבל היא לא רצתה לאכזב את בתה והצטרפה. שנה ממשחקה הראשון בליגה, ניבין היא אחת המאמנות הבכירות באקדמיה של מאמאנט במזרח ירושלים, שמכשירה עשרות מורות לחינוך גופני כמאמנות כדורשת.

 

למי שלא ביקרה באולם הספורט אחרי יום הלימודים ב-13 השנים האחרונות, ליגת הכדורשת לאמהות היא היוזמה הקהילתית הכי גדולה שצמחה בישראל. מעל 400 שחקניות מגיעות מספר פעמים בשבוע בשעות הערב ומגלות את עצמן מחדש כספורטאיות נחושות שנלחמות על כל נקודה. הסוד הגדול הוא שכל אישה, בכל גיל ובכל מצב גופני יכולה להשתתף. אין צורך במיומנות, ניסיון או כישרון. כל מה שצריך זה רק כדור, רשת ו-12 שחקניות שתופסות את הכדור משני צדי המגרש.

 

מבנה הליגה הוא פשוט: הקבוצות הן עירוניות ומתחרות בשם המוסד החינוכי הקרוב לביתן. מי שאחראית על המודל המוצלח היא עופרה אברמוביץ, שייסדה את הליגה לפני 13 שנה אחרי שהתאהבה במשחק והחליטה שכל אמא צריכה לשחק אותו. הרשויות העירוניות, שראו את נשות הקהילה נוהרות לאולמות הספורט, הצטרפו אף הן ליוזמה וכיום הן מארגנות את רישום הקבוצות והשחקניות, גובות דמי חברות בסך של 150 שקלים בחודש ומקצות את אולמות הספורט במוסדות החינוך.

 

הביקוש, כך מסתבר, היה גבוה כל כך, שלא מעט חברות עסקיות וציבוריות כמו סופר פארם, קופות החולים ומרכז הפועל, הצטרפו לליגה והולידו יוזמות קהילתיות חדשות שנועדו לתמוך בשחקניות ובערכים כמו ספורט, אורח חיים בריא ופעילות אחרי לידה. גלית אבשלום, מנכ"לית מאמאנט ושחקנית בעצמה באחד מבתי הספר בתל אביב, מספרת שמאמאנט היא דבק קהילתי שהוליד כ-380 פרויקטים התנדבותיים של חברות ענק במשק וגם אקדמיה פעילה להכשרת מאמנות בשיתוף סמינר הקיבוצים. "למאמאנט אין גיל ואין דת, רק רצון טהור של נשים לשים עצמן בסדר עדיפויות גבוה בחיים. יש לנו שחקנית בת 75 שמגיעה לאימונים וממשיכה להתחייב לליגה מדי שנה. זה מסביר את הכל".

 

 הניצחון מקודש. משחק ליגה של מאמנט

הניצחון מקודש. משחק ליגה של מאמנט (יוסי לזרוף)

 

 

ניצחון? לפעמים עדיף להפסיד

 

מי שחשב שכדורשת הוא משחק תמים שכולל תפיסה-זריקה של כדור מעל הרשת – לא ראה את נשות מאמאנט בפעולה. הכדור ניתז בין שני צדי המגרש, כל שחקנית דרוכה בעמדתה ממתינה בעיניים רושפות שהכדור יגיע לידיה. כל נקודה נחגגת בצעקות רמות וכל החטאה זוכה למטר קללות עסיסיות. הניצחון הוא מקודש וכמו בכל ליגה, יש כמה שחקניות שפתחו פור על הליגה וזכו לתג מחיר שלא היה מבייש שחקן בליגת העל בכדורגל. לדברי אבשלום, כל קבוצה קובעת לעצמה את רמת התחרותיות וההישגיות.

 

המקום הראשון בכל עיר מוביל לתחרות ארצית שנערך בשיטת נוק-אאוט. הזוכה במקום הראשון יכולה לצאת לתחרות אזורית בחו"ל ולהביא הרבה כבוד לעירה. ליגת האלופות כבר אמרנו? "כמו בכל ספורט, ההישגיות מייצרת התחייבות. אפשר להיות חברתי ולהגיע בכל שבוע כדי ליהנות ולהוציא ארגיה, ואפשר להיות תחרותי כדי לנצח ולזכות באליפות. כמו בכל משחק, לפעמים ניצחון הוא לא הדבר היחיד וכדי ללמוד על עצמך יותר – עדיף להפסיד".

 

איך מתחילים בלי להיפצע?

 

בלי יותר מדי בעיות. נכנסים לאתר מאמאנט וממלאים את הפרטים. הנציגה העירונית תיצור קשר בתוך כמה ימים ותשלים את תהליך ההצטרפות. נעלי ספורט הן המצרך היחיד שחשוב כאן. הליגה משוחקת בין נובמבר למאי בכל שנה, וההרשמות לקבוצות נסגרות ממש בשבועות אלה. אלא שלמרות שמדובר במשחק כדור פשוט יחסית, הכושר הגופני הירוד והמאמץ עלולים לגרום נזק לגוף. לדברי הספורטתרפיסטית ובעלת המרכז לספורטתרפיה Go Run, מיכל סיון, דווקא עודף המוטיבציה עלול להוביל לפציעות שנגרמות מעומס לא מוכר. "כדורשת הוא ספורט חובבני וכדי ליהנות ממנו כדאי להקשיב לגוף והכי חשוב – לתת לשרירים זמן להתרגל למשחק".

 

 

תשעת הכללים של הספורטתרפיסטית מיכל סיון שישמרו לך על הגוף: 

 

 

1. הדרגתיות: לכל אחת יש את קצב ההתקדמות שלה ואין צורך למהר כדי להדביק את הפער. בשבועות הראשונים מספר שרירים בגוף עלולים להיתפס ולכאוב. זוהי תקופת ההתאקלמות עד שהגוף מתרגל. אם זה נמשך תקופה ארוכה מדי, ייתכן שהפעלתן עומס גבוה מדי.

 

2. התמדה: חשוב להתאמן באופן קבוע ומסודר. לשים את האימון כ"עוגן" ביומן ולא להגיע למצב בו שבוע אחד עושים שלושה אימונים ושבוע לאחר מכן בכלל לא. לשמור על הרצף. 

 

3. אימונים מוסדרים: חשוב להתייעץ עם מאמן כדי לקבל תוכנית אימונים מסודרת. פספסתן אימון? אל תפצו ואל תשלימו לבד. 

 

4. חיזוקים: ברוב הקבוצות קיימת הקפדה, אבל לא תמיד זה מספיק. חשוב לבצע תרגילי חיזוק וכוח לכל השרירים החשובים בגוף: הרגליים, פלג גוף העליון, הבטן והידיים. מומלץ לפחות פעמיים בשבוע במשך 45 דקות. 

 

5. שחרור נכון: אחרי אימון או משחק אינטנסיבי מומלץ לא להתיישב או למהר הביתה. לעשות הליכה או ריצה קלה ולהרפות את השרירים.

 

6. מתיחות: חשוב להשקיע במתיחות כדי לשמור על הגמישות. עם זאת, חשוב להבין שמתיחות לא ימנעו כאבי שרירים ויעזרו במניעת פציעות במידה ויש לך חוסר בגמישות. 

 

 לא לוותר על מתיחות

לא לוותר על מתיחות (יאיר אלגרנטי)

 
 

 

7. תזונה: חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות ומאוזנות. מומלץ להתייעץ עם תזונאי קליני מתמחה בספורט לפחות פעם אחת כדי לקבל כלים לתזונה נכונה.

 

8. שינה: חשוב להקפיד על 7 שעות שינה בלילה – זמן שמאפשר לגוף לשחרר הורמונים ייעודיים לבנייה וחיזוק הגוף. 

 

9. הנאה: מומלץ להשאיר את האגו מחוץ למגרש. בסופו של דבר, כדורשת הוא תחביב מהנה וחברי. וכל פציעה מיותרת.