BETA

03.02.2017

14:35

לומדים לבלות עם הילדים
לומדים לבלות עם הילדים,
אתר תמונות

למען ילדינו: כתיבת צוואה בעודנו בחיים

כאשר אדם הולך לעולמו, הוא רוצה לדעת שהשאיר מאחוריו את המיטב עבור ילדיו. אנו רוצים שהרכוש שצברנו במהלך החיים יעברו אל ילדינו ושהם יוכלו ליהנות מפירות העבודה שלנו

היתרונות בכתיבת צוואה

 

היתרונות בכתיבת צוואה הם רבים והם כולם מתאפיינים בהיבט החוקי של העברת הירושה ליורשים. באמצעות הצוואה, ישנה הבטחה כי משאלותינו לגבי הירושה שאנו מותירים, תועבר ותחולק כראות עינינו וכך יימנעו קשיים ואי-הסכמות שעשויים לעלות. ניתן למנות את היתרונות הבאים:

 

קיום רצוננו: באמצעות הצוואה נוכל לנסח בדיוק את האופן בו אנו רוצים שרכושנו יחולק לאחר לכתנו. הצוואה מבטיחה הוראות שאינן משתמעות לשני פנים ושהציות להן מעוגן על פי החוק. כך הדבר מהווה הבטחה שהרצונות שלנו יתגשמו גם כאשר לא נהיה בין החיים.

 

הקלה על היורשים: המעמד החוקי של הצוואה חוסך מהילדים, או מכל יורש אחר, טיפול מיותר ולא נעים בקבלת הירושה. ללא צוואה, היורשים עשויים להיאלץ לפנות לבית המשפט כדי לקבל את המגיע להם בתהליך ארוך ומייגע שהיה עשוי להיחסך באמצעותה.

 

מניעת סכסוכים: למרבה הצער, רכוש וכסף עשויים ליצור אי-הסכמות וסכסוכים אפילו בין קרובי משפחה. ללא פירוט העדפות הירושה, עשויים לעלות מחלוקות בין בני המשפחה ובעקבות כך אף סכסוכים. רשימה בעלת מעמד חוקי כצוואה, מונעת זאת עם הבהרת רצונותינו.

 

כיצד תוודאו שהצוואה עומדת בהגדרות החוק ותתקיים על פי רצונכם

 

החוק מכיר בארבעה סוגי צוואות אשר לכל אחת יתרונות וחסרונות משל עצמה.

1. צוואה בכתב יד: צוואה בכתב יד נכתבת על ידי המנוח ונושאת תאריך וחתימה בכתב ידו של המוריש. היתרון הברור בה הוא הפשטות, כאשר כל אדם יכול לכתוב צוואתו בהינתן דף נייר וכלי כתיבה בלבד. אין צורך בעדים ואין צורך בעורך דין. החיסרון המהותי שלה, הוא חובת הוכחת כתב, הוכחה אשר מוטלת על מי שרוצה לקיים אותה. נטל ההוכחה הזה עשוי לעורר סיבוכים והליכים משפטיים.

 

2. צוואה בעדים: צוואה בעדים יכולה להיכתב על ידי כל אדם, אך עליה להיחתם על ידי המוריש. שני עדים צריכים להיות נוכחים במעמד החתימה, תוך מתן עדות על כך שהמוריש הבין את תוכן הצוואה וחתם עליה בדעת צלולה ומתוך יישוב דעת. יתרון צוואה שכזו גם הוא עומד בפשטות שלה ובמיוחד כאשר העדים הם אנשי מקצוע שתחום עיסוקם הוא ההיבט המשפטי של הצוואות.

 

3.צוואה בפני רשות: צוואה בפני רשות היא צוואה שנערכת בפני איש ציבור בעל מהימנות משפטית, כמו שופט, רשם, נוטריון, חבר בית דין דתי או קונסול של ישראל. היתרון הבולט הוא המהימנות הגבוהה של צוואה כזו והמעמד החוקי היציב שלה. נוטריון דרוש לאמת את כשירותו הרפואית של המוריש באמצעות אישור רפואי.

 

4. צוואה בעל פה: צוואה בעל פה היא מקרה קיצון שתקף כאשר המוריש חש סכנה לחייו ולא היה בידו אפשרות לתת צוואתו מלבד בעל פה. צוואה כזו נקראת גם "צוואת שכיב מרע". היתרון החוקי בכך הוא שגם אדם אשר נפטר במפתיע יכול לתת צוואה, אך זו נשמרת רק למקרי קיצון. מקרים שכאלה עשויים להיות של חייל בשדה קרב, מלח על אנייה נטרפת, אדם המצוי על ערש דווי.

 

שלושת סוגי הצוואות הראשונים הם הנפוצים ביותר, כאשר ישנה העדפה ברורה לעריכת צוואה באופן חוקי מול אנשי מקצוע שמתמחים בכך. צוואה בכתב יד וצוואה שבעל פה, שתיהן סובלות מעמימות שדורשת הליך משפטי לשם קיום הצוואה. כדי למנוע זאת, מומלץ לכל אדם לנסח צוואה בעלת מעמד חוקי יציב וחסר עוררין שתדאג למילוי רצונותיו לאחר לכתו.

 

דוגמאות נפוצות ליתרונות הצוואה

 

ניתן למצוא אינספור דוגמאות ליתרונות הרבים שבכתיבת הצוואה. משרד עורכי דין דוד סער שסייעו בכתיבת הכתבה, מצביעים על דוגמא אחת מיני רבות, אשר כוללת סכסוך משפחתי ארוך שנים שנגרר לבית המשפט לאחר מות אב המשפחה והיה יכול להיחסך באמצעות כתיבת צוואה.

״ במקרה הנדון, המנוח היה נשוי על פי חוק על אף שהוא חי עם אשתו רק במשך ארבע שנים. במשך 32 השנים שלאחר מכן, לא התקיים בין בני הזוג שום קשר ואשתו אף לא יידעה אותו בפטירתה של בתם המשותפת היחידה. לאחר הליך משפטי שהיה עשוי להיחסך באמצעות צוואה, קבע בית המשפט כי אשתו אינה רשאית לרשת אותו.״

 

למידע נוסף, דוגמאות ומקרים נוספים בנושא, כנסו לעמוד המספק מידע על ירושה וצוואות

 

עוד על חשיבות הצוואה

צוואה הנערכת כהלכה, עשויה למנוע שלל אפשרויות לא רצויות עבור היורשים בשעתם הקשה. מחלוקות, סכסוך, עמימות ובלבול הם כולם מצבים שעשויים להתעורר בעת חלוקת הירושה ובמיוחד כאשר היורשים נמצאים באבלם. מסמך בעל תקפות מעוגנת בחוק המבטא את רצונותיו של אדם באופן מדויק, יחסוך הליכים משפטיים מסובכים ובלתי רצויים וידאג לחלוקת רכוש הצוואה באופן יעיל, שמשקף היטב את ראות עיניו של המנוח. כך נוכל להקל על ילדינו ויורשנו ונגיע לשעתנו בביטחון שזכויותיהם יישמרו.

 

 משפחה
 

משפחה( אתר תמונות)