BETA

08.03.2016

13:12

מאיה זלצברג נפתלי, קבוצת זמינגו,
מאיה זלצברג נפתלי, קבוצת זמינגו,,
צילום דן מילר

נשים בהייטק: על קריירה, הייטק והורות בשנת 2016

יש מי שיאמרו שבשנת 2016 לשאול אישה מצליחה "איך היא עושה את זה" ישמע מעט סקסיסטי, ועדיין, דו"ח שפירסם משרד האוצר מגלה שנשים מהוות רק 26% מכח העבודה בשוק ההייטק. נכון, לשאול אשת קריירה עצמאית "כיצד היא מצליחה  לשלב בין קריירה להורות" עלול להישמע מעט ארכאי ויחד עם זאת קשה לתעלם מכך שבשנים האחרונות תנאי העבודה והתחרותיות בשוק עצמו, הפכו להיות אכזריים ואינטנסיביים עבור כל עובד, על אחת כמה וכמה אם העובד הזה הוא גם הורה. ובכל זאת, לרגל יום האישה הבינלאומי, 3 נשים חזקות בענף ההייטק מספרות על ה"אני מאמין" שלהן וכן, גם "כיצד הן משלבות בין קריירה להורות, מבלי לוותר על אף אחד מהשניים".

 


מאיה זלצברג נפתלי (33), נשואה+3, מייסדת קבוצת המובייל זמינגו (Zemingo), וכיום מנהלת הפיתוח ושותפה פעילה בהחלטות האסטרטגיות של הקבוצה.


"כבר מגיל צעיר לצד שיעורי הריקוד, נהניתי להרחיב אופקים בתחומים טכנולוגים, מה שהוביל אותי בשלבים מאוחרים יותר ללמוד הנדסה באוניברסיטה ולהקים בגיל 27 את קבוצת זמינגו, שכיום היא חברת המובייל הגדולה ביותר בארץ, עם למעלה מ- 120 עובדים" מספרת זלצברג נפתלי . "מההורות אני שואבת כל יום חיזוקים שממלאים אותי במהלך היומיום שלי. אני מקפידה שהזמן שאני מבלה עם הילדים יהיה זמן איכותי. ממליצה לכל הנשים שתמיד יהיה לכן את האומץ לשאוף, לחלום ולהגשים, לקום עם חיוך בבוקר ולהיות שלמות עם הבחירות שלכן".

 

על האתגר בלהיות הורה במשרה תובענית שכזו היא אומרת ש"הסוד להצלחה הוא כנראה להציב מטרה, ליהנות מהדרך אליה, להקים סביבה תומכת ולדעת לקבל עזרה. אני נשואה ואמא לשלושה ילדים ומצליחה לשלב בהנאה אמהות וקריירה במשרה מלאה. ההגשמה העצמית, הלמידה וההישגים בעבודה ממלאים אותי אושר, שמוקרן על הסביבה והמשפחה".

 

"ביום האישה הבינלאומי חוגגים את ההתקדמות האדירה שעשו הנשים במהלך מאה השנים האחרונות במטרה לקדם את עצמאותן וחופש הבחירה שלהן. בזכות אותן נשים שהקריבו עצמן למען מטרה זו, התאפשר לי להגשים את עצמי ולבצע בחירות שבעבר לא היו מתאפשרות לי".אירית גולדברג (41), נשואה+4, מנהלת שיווק פנגו+ (פנגו+)


 

אירית גולדברג מנהלת שיווק פנגו+
 

אירית גולדברג מנהלת שיווק פנגו+(שוקה כהן)

 

"כמנהלת השיווק של מוצר המשווק לכלל הציבור ונמצא היום כמעט בכל סמארטפון, אני רואה יתרון גדול בשילוב גברים ונשים בפיתוח המוצר. כל אחד מהם מביא זווית חדשה, היוצרת סינרגיה ומסייעת לפיתוח המוצר וקידומו. בעידן המהפכה הדיגיטלית, עולם התוכן של פנגו+ מתקדם בצעדי ענק ואנו נדרשים להתעדכן ולהשתמש בחידושים כל העת על מנת להישאר רלוונטיים בשוק התחרותי. כאם לארבעה ילדים, שהאחרון בהם נולד לפני חודשים ספורים, אני משמשת דוגמה חיה ליכולת לשלב אימהות עם קריירה. השילוב אינו נקי כמובן מנקיפות מצפון, אך אלה תוקפות את שני הצדדים במידה שווה. המפתח לשילוב נכון בין קריירה וחיי משפחה הינו מינון נכון בחלוקת הזמן. לתפיסתי, אם הייתי בבית וילדיי היו זוכים ליותר "זמן אמא", העצמאות והפרטיות שלהם היו נפגעים. בעידן של היום, כשעצמאות הילדים ברורה מאליה, אני סבורה כי חלוקת זמן נכונה בין אימהות לקריירה מאפשרת לי לפתח את הקריירה, מבלי לפגוע ביכולת שלי להיות אם לילדיי ולהשקיע בהם במידה הנדרשת. אפשר לסכם כי בהורות בגרסת המאה ה-21 הדגש הוא על איכות במקום כמות".

 


טל דלמן (45), נשואה+3, יזמית ואדריכלית פאוורבול (Powerball), מתחם חדש של חללי משרדים משותפים להשכרה להייטק


 

טל דלמן יזמית ואדריכלית פאוורבול
 

טל דלמן יזמית ואדריכלית פאוורבול(שי אפשטיין)

 

"אני מאמינה בקהילה עסקית של גברים ונשים, שלכל אחד מהם יש את המקום שלו, ואף אחד מהם לא נופל מהשני" חולקת עמנו דלמן את ה"אני מאמין שלה". בפאוורבול, מתחם הCo-Working שהקימה ותכננה בפארק המדע בנס-ציונה, היא מציעה מתחמי עבודה שיתופיים ליזמים וסטארטאפיסטים. בהמשך דלמן מתכננת להקים עוד כמה מתחמים שכאלו במטרה לספק אלטרנטיבה ליזמים ויזמיות שמתגוררים באזורים פריפריאליים. "יש לנו יזמיות רבות, העוסקות בהגשמת החלום העסקי בלי להיות תלויות באף אחד ומבלי להתעסק בשוטף" היא משתפת. "כאדם, ובוודאי כאשה, אני מאמינה שחייבים לעסוק בתחום שמעניין, מפרה ומסב לך אושר. האהבה וההנאה הם המנוע, זה שבכוחו להעלים לבטים, לגמד התעסקות מגבילה בשוויוניות, במגדריות ובמעמד, שהרי הכל מתחיל בביטחון ביכולותיך".

 

"שילוב משפחה וקריירה הוא משימה מאתגרת אך ראויה ומתגמלת, לנו ולמשפחתנו. וכמו הרבה דברים, הסוד טמון במינונים והימנעות מהקיצון. לא הייתי רוצה לחשוב שבבחירתי להיות יזמית עצמאית וויתרתי על מי מהשניים. בתחילה, במשרד הביתי, זוכרת עצמי משרטטת ביד אחת ומניקה בקנאות ביד השנייה, פגישות באתרים עם תינוקת במנשא - פריווילגיה שהתאפשרה דווקא כעצמאית, ותוך כך שידרתי שלמות וטבעיות (כן, גם עייפות), שהוקרנו לעובדים איתי (גברים ברובם) ולילדי, ולרגע לא היתה בי התנצלות. העבודה היתה תובענית והשעות מרובות, והתמרון בין הבית לעבודה דורש מסירות ודריכות, אך אין תחליף לקסם שביצירה המשותפת. לסיפוק שבהגשמה. הקפדתי להיות חלק מחיי ילדי - נכון, לא הייתי אף פעם "הורה מלווה" ולרב מביאה לאירועים בביה"ס כוסות חד פעמיות, אך משפחתי וילדי מכירים אשה בטוחה, גאה ושמחה על בחירותיה, מכירה גם בכישלונותיה, ולכך אני גם מחנכת אותם".