BETA

27.07.2017

13:32

עודכן:

 אליפות במשחק Counter Strike: Global Offensive
אליפות במשחק Counter Strike: Global Offensive,
Getty Images

רגע לפני אליפות הגיימינג של ישראל: 5 טיפים ל-Counter Strike

לקראת טורניר הגיימינג של ישראל באוגוסט, קבלו 5 טיפים מנצחים ל"קאונטר סטרייק", אחד ממשחקי הרשת הפופולרים בכל הזמנים, אם לא הפופולרי מכולם

Counter Strike: Global Offensive הוא משחק היריות הפופולארי והתחרותי ביותר בעולם הגיימינג. המשחק משלב אקשן ומהירות גבוהה שמצריכים משחקנים זמני תגובה מהירים ויכולת קבלת החלטות לחוצות בזמן אמת. אבל אם חשבתם שזה רק "משחק" קבלו תיקון עצבני - השחקנים הטובים בעולם מאוגדים במועדוני E-sports ומרוויחים מיליוני דולרים מתחרויות בינלאומיות שמתרחשות באצטדיוני ספורט עמוסים ברחבי העולם.

 

אולי ייקח לכם זמן להגיע לשם, אבל הנה כמה טיפים ששווה להתחיל איתם אם השאיפה שלכם היא להגיע לעולם הגיימינג התחרותי. מוכנים? אנחנו מתחילים:

 

 

1. טקטיקה ומשחק קבוצתי


קאונטר סטרייק הוא משחק יריות, וככזה, הוא דינמי ומהיר. שחקנים מתחילים רבים סומכים על יכולת כיוון ורפלקסים כדי לנצח בתחילת הדרך, אך כדי להתקדם הם צריכים הבנה טקטית - להכיר את המפה ולהבין את הזרימה של ההתקפה וההגנה שלה, כמו מי שומר על איזה כיוון ואיזה מכסה מגן עליך מהכיוון שאתה שומר עליו. בהתקפה חשוב לנסות להבין כמה אנשים מגנים על כל נקודה, על איזה כיוונים הם שומרים ואיזה נשקים יש להם ולשנות תכניות בהתאם. לא לשכוח לתקשר עם הקבוצה כדי להבטיח תיאום.

 

2. Aim, Aim ועוד פעם Aim


לא משנה מה תעשו, אם היריבים שלכם מכוונים יותר טוב מכם, אתם תפסידו. כדי להשתפר בכיוון יש כמה דברים מידיים שאתם יכולים לעשות. הראשון, זה להפסיק להסתכל על הרצפה. שחקנים מתחילים רבים מסתכלים על הרצפה כשאין לכאורה אויב בסביבה. חשוב תמיד לכוון ליעד שפוטנציאלית אויב יכול לצוץ ממנו, בעדיפות לאזור הראש, ככה שגם אם הופתעת, לחיצה קצרה תוביל להדשוט מדויק. חשוב בנוסף לזכור שיש לרוב הנשקים במשחק תבנית רסס כאשר יורים בהם ברצף שמשפיע על מיקום הפגיעה של הנשק. התבנית היא קבועה לכל נשק ואפשר ללמוד אותה בקלות. אני ממליץ על מפות כמו Aim Botz לאימון בכיוון עם כל סוגי הנשקים.

 

3. כלכלה


שוב משהו שנשמע לא קשור למשחק יריות, אבל אם לא תדעו לקנות (או לא לקנות) כשצריך, תמצאו את עצמכם תקועים עם נשקים שקשה להשפיע איתם. הרבה פעמים הקבוצה יכולה לעשות סיבוב Eco - קיצור של economy שבו לא קונים אף נשק, או קונים אקדחים בסיסיים ולעיתים רימונים בלבד. בסיבובים כאלו מניחים מראש שכנראה לא ננצח את הסיבוב, אך מנסים להשיג כמה שיותר הריגות כדי לצבור כסף לסיבוב הבא, ואולי להשוות נשקים עם האויב.
קניית נשק יקר כששאר הקבוצה ב-eco תוביל ברוב המקרים להפסד שבו השחקן שקנה כסף, יישאר ללא כסף בסיבוב שלאחר מכן, בזמן שלשאר הקבוצה יש. חשוב להבין עם איזה נשקים אתם חזקים, ואיזה נשקים עדיפים אל מול הקבוצה השנייה ובאיזו סיטואציה לנסות לחסוך כמה שיותר כסף. סיבוב אחד במשחק יכול לשנות את הכל.

 

4. מנטליות


שחקן אחד טוב יכול לסחוב על הגב שלו קבוצה בינונית. אבל זה קשה, קבוצה בינונית שעובדת בתיאום תנצח הרבה יותר בקלות. גם אם יש שחקנים בקבוצה ש"לא משתפים פעולה" ועיקר התקשורת שלהם היא דימויים יצירתיים בשפה מזרח אירופאית על רמת המשחק שלכם. תשתיקו ותתעלמו מהם. תנסו לקחת פיקוד, להגיד לחברי הקבוצה איפה להתמקם, מה התוכנית ומה עושים. אתם תגלו מהר מאוד שמכבדים את מה שאתם אומרים ומנסים לעבוד ביחד. קבוצה שמשתפת מידע היא קבוצה שמנצחת. קאונטר סטרייק הוא משחק דרמטי, ואפשר כמעט תמיד להפוך את המצב ולנצח. גם אם זה לא נראה ככה אל תוותרו ואל תתנו למורל להשפיע על הקבוצה.

 

 

5. Game Sense

 

חוש שלעתים נראה כמעט על טבעי אצל שחקנים מקצועיים. היכולת לחזות איפה האויב יהיה, מה הוא מתכנן ומתי הוא יבצע. כדי להגיע לרמה הזאת תבחנו לעומק בזמן משחק את צורת המשחק של הקבוצה השנייה. תוכלו לראות בקלות האם הם מאורגנים ומתקשרים או משחקים מפוזר. מהסתכלות על השחקנים עצמם תוכלו תוך כמה סיבובים להבין מי משחקני האויב אוהב איזה נשקים, ומה תבניות המשחק שלו. לכל שחקן יש תבניות התנהגות במשחק ואם תצליחו לזהות אותם תוכלו כמעט תמיד לתפוס אותם בהפתעה. חשוב לזכור בו זמנית להימנע מלהיות קלים לזיהוי בעצמכם.

 


הכותב הוא יואב סוכן, מייסד משותף ב- 4DV, יזמית ומפיקת אירוע אליפות ישראל בספורט אלקטרוני, שתתקיים ב- 15-17 באוגוסט בהיכל התרבות בראשל"צ.