10.02.2019

11:42

סרטון מתוך הכתבה

טסתם עם אלעל מאירופה והטיסה התעכבה? יתכן ומגיע לכם פיצוי

אל על עירערה אבל זה לא ממש עזר: פסק דין של בית משפט צרפתי קובע כי בכל הנוגע לעיכובים בטיסות שהמריאו מאירופה - אל על מחוייבת לחוק האירופאי

התייר הישראלי אוהב לטוס לחו"ל - והרבה. כמעט ואין נוסע שלא נתקל לפחות באחת מטיסותיו בתופעה המרגיזה ביותר  – איחור או ביטול של הטיסה. מיותר לציין שברגע שטיסה אינה יוצאת בזמן הנוסע חש פגיעה חמורה בחווית החופשה שלו או בלו"ח הזמנים שלו (במידה ומדובר בנסיעה עיסקית) וזלזול גדול מצד חברת התעופה בזמן שלו ובכסף שלו.  

 

לא בכדי באיחוד האירופי קבעו כבר לפני שנים תקנה המחייבת את חברות התעופה לפצות נוסעים אשר הטיסה שלהם התעכבה במעל שלוש שעות או בוטלה, וזאת ללא הוכחת נזק כלשהי. סכום הפיצוי לפי התקנה הזו נע בין 400-600 אירו – כסף גדול בהתחשב בעובדה שמחירי הטיסות יורדים בהתמדה. ומה המצב בישראל? ובכן, לנו יש חוק (הידוע בכינוי "חוק טיבי") המאפשר לנוסעים לבקש פיצוי בגין איחורי טיסות של למעלה משמונה שעות. מעבר לעובדה כי רבים כלל אינם מודעים לחוק, הרי שבאופן די גורף ניתן לומר כי כמות הטיסות המגיעות באיחור של שמונה שעות היא הרבה יותר קטנה כמובן מטיסות שמתעכבות בשלוש שעות מה שעד היום הוביל למצב שהחוק כמעט ולא ניתן למימוש. ובכן, הדגש הוא על "עד היום". פסק דין תקדימי של בית משפט אירופאי קובע כי בכל הנוגע לטיסות שיוצאות מאירופה לישראל הרי שהחוק האירופאי תקף גם על אלו. המשמעות? אם אם טיסת אלעל (או כל חברה אחרת בעצם) איחרה לכם ביותר משלוש שעות - כנראה שמגיע לכם פיצוי.

 

אז איך כל זה קרה? ובכן ראשיתו של הסיפור בחודש ספטמבר 2015, עת נוסעת בשם גברת רובינשטיין טסה בטיסת אל-על מפריז לתל אביב בטיסה שהתעכבה בכ-4 שעות. גברת רובינשטיין הזועמת החליטה לבקש את הפיצוי המגיע לה מאל על באמצעות חברת Claim It - פלטפורמה דיגיטלית מקוונת שמאפשרת לנוסעים לדרוש פיצויים בגין עיכובים ואיחורים בטיסות . כל שהנוסע צריך לעשות זה להיכנס לאתר החברה – למלא מספר פרטים בסיסיים ומרגע זה החברה תבצע את כל הפעולות הנדרשות עד לקבלת הפיצוי מחברת התעופה, לרבות הגשת תביעות כנגד חברת התעופה בבית המשפט באירופה. השירות מבוסס הצלחה בלבד  - רק לאחר ש Claim It משיגה עבור הלקוח את הפיצוי בפועל היא מנכה מסכום הפיצוי כ-25% כעמלה. במידה ואין פיצוי  - אין תשלום.

 

אז איך כל זה מתקשר לסיפורה של גברת רובינשטיין? ובכן מסתבר שחברת אל על הגיבה כי על גב' רובינשטיין לא חל החוק האירופי מאחר והיא תושבת ישראל ובעצם דחו שם את תביעתה על הסף, זאת כשבמקביל אל על הסכימה לפצות נוספים עם אזרחות אירופאית שהיו על אותה הטיסה ממש וחוו, בדיוק כמו גב' רובינשטיין את אותה חוויה בלתי נעימה של עיכוב בטיסה.

 

בית המשפט  האירופאי לא התרשם מטענות החברה וקבע נחרצות שעל אל על לשלם את הפיצוי המלא לגברת רובינשטיין. אל על לא התייאשה ולפני למעלה משנה ערערה על פסק הדין לבית המשפט הגבוה ביותר באירופה, הנמצא בפריז. הארוע הזה נמשך עד ממש לפני מספר שבועות, עת  בית המשפט הגבוה באירופה פסק פסיקה שלא ניתן לערער עליה יותר – על אל על לפצות נוסעים ישראלים לפי החוק האירופי בדיוק כפי שהיא מפצה נוסעים שאינם ישראלים. בית המשפט קבע שזכותם של הישראלים לבקש את הפיצוי המגיע להם לפי התקנה האירופאית או לפי התקנה הישראלית וזה נתון להחלטתם בלבד. בית המשפט הורה לאל על לשלם את הפיצוי.

 

כעת חברת Claim It מבקשת לפנות שוב לבית המשפט באירופה במטרה להתחיל תהליך של הוצאה לפועל מול אל על על תיקים דומים שחברת Claim It מטפלת בהם. הסכום המצטבר של לקוחות החברה בבקשה לפיצוי מאל על מסתכם בשני מיליון ₪. הסכום המוערך לכלל הישראלים שחוו איחורים בטיסות בשנתיים האחרונות ושיכולים לבקש את הפיצוי המגיע להם מוערך בכ-300 מיליון ₪.

 

מחברת אל על נמסר בתגובה: "אל על קיבלה לידיה את פסק הדין שניתן בבית משפט בצרפת והיא לומדת אותו. 
יובהר, כי אל על פועלת על פי דין".