BETA

09.11.2014

12:48

עודכן:

 הפוסט המקורי על לוסי מנדלשטם
הפוסט המקורי על לוסי מנדלשטם ,
פייסבוק - צילום מסך

30,000 לייקים אחרי: מה קרה לניצולת השואה שריגשה את הרשת?

את סיפורה של לוסי מנדלשטם, ניצולת השואה אשר לא הוכרה ככזו, הבאנו לכם לפני כשלושה חודשים. הסיפור הפך ויראלי עם עשרות אלפי לייקים, שיתופים ותגובות. לרגל יום השואה והגבורה יצאנו לבדוק מה קורה עם סיפור שכזה אחרי שלחצתם על כפתור הלייק והשיתוף, האם לוסי קיבלה את ההכרה והסיוע שהיתה זקוקה לו?

לפני כשלושה חודשים הבאנו לראשונה,כאן בנענע10 אונליין, את סיפורה של לוסי מנדלשטם בת ה-88, ניצולת שואה המתגוררת בגפה בדירה שכורה בטבריה ואינה זכאית לסיוע של ביטוח לאומי, מתוקף כך היא גם לא הייתה זכאית לסיוע מהקרן לרווחת ניצולי השואה, למרות המספר המקועקע על ידה. כשהסיפור עלה לרשת הוא הפך ויראלי בצורה מיידית: עם קרוב ל- 30,000 לייקים לפוסט שעלה בעמוד הפייסבוק הראשי של נענע (ועוד כמה עשרות אלפים אצל כל מיני עמוד פייסבוק אחרים שהעתיקו ושיתפו את הסיפור), גם אלפי שיתופים ועוד אלפי תגובות ופניות והצעות לסיוע מהציבור הרחב. לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה יצאנו לבדוק מה קורה עם לוסי היום, והאם הרעש התקשורתי עזר? לצערנו התשובה עלולה לאכזב אתכם.

 

רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והדברים הכי ויראליים ברשת? עשו לנו לייק בפייסבוק

 

הסיפור הזה כל כך מוכר לכולנו, ועדיין מפליא מחדש כל פעם שנתקלים בו" כתבנו אז. כאמור סיפורה של לוסי הוא סיפורם של ניצולי שואה רבים אחרים אשר נתקלים בחומות הבירוקרטיה ובאטימות המערכת המוסדית. אבל כאן נגמרים קוי הדמיון, מאחר ובניגוד לסיפורם של רבים אחרים הנאלצים לספוג את רוע הגזירה בשקט ובחרפת נפש, לוסי וביתה החליטו להיאבק.

באמצעות עמוד פייסבוק שפתחו בשם "המאבק של לוסי בת ה - 88 לשינוי חוק הביטוח הלאומי " השתיים מנהלות את מאבקן על גבי הרשת החברתית והחליטו שבמקום לשתוק ולהתבייש, הן יקימו כל זעקה במטרה להאבק עד תום.

"אמי הייתה עצמאית מאז ומעולם, לא נזקקה בעבר לעזרה, שילמה מיסים בזמן ובצניעות גדולה חיה את חייה בארץ כציונית אוהבת מדינת ישראל" סיפרה אז בתה אירית " בשנתיים האחרונות החלה הדרדרות במצבה, עד למצב כיום בו היא מתנועעת בבית בעזרת הליכון שממנו נופלת לעתים קרובות, אינה יכולה להכין לעצמה אוכל או להתרחץ לבד ולעיתים, נופלת ומאבדת הכרה...אני לאחר שני ניתוחים בעקבות מחלת הסרטן ואינני יכולה לטפל באימא על בסיס יומיומי".

 

 

לוסי מנדלשטם
 

לוסי מנדלשטם (לוסי מנדלשטם)

 

דיברנו עם אירית לרנר ביתה של לוסי וזה מה שהיה לה לומר: "... אני כל כך מודה על השיתופים והלייקים והמכתבים שקיבלתי במהלך החודשים. זה מראה לא "רק" כמה אנשים שותפים לחריצת הגורלות הלא אנשוית שלביטוח לאומי, אלא גם על הלב החם של אזרחים במדינה שלי"

טרם הכתבה כמות הלייקים בעמוד של לוסי עמדה על פחות מ-100, כשאירית ביתה מעדכנת בצורה שוטפת אודות מאבקה במוסדות להכרה באימה. עם התפוצצות הסיפור, הכמות הזו צמחה בין ליל לקרוב ל-3,000 לייקים מכל מיני אנשים: חלקם מציעים מילות עידוד, חלקם מציעים עזרה וחלקם משתפים עימה סיפורים וחויות דומות שעברו כחלק מהתמודדותם עם הממסד.

 

 

לוסי מנדלשטם ואירית לרנר
 

לוסי מנדלשטם ואירית לרנר(פייסבוק - צילום מסך)

 

 

מאז פרסום הכתבה עברתי ועדת ערר של ביטוח לאומי, בה נשאלתי במהלך שעה ורבע שאלות אבסורדיות כמו למשל - אם אימא נופלת, איך היא קמה? הבאתי אתי תמונות שצולמו לאחר הנפילות, הבאתי עורכת דין מנוסה בענינים אלה, אמרתי שאינה יכולה להכין לעצמה אוכל, לעשות קניות, לטפל בעצמה בחיי היום יום, ששעתיים שביטוח לאומי נותן אינן מספיקות. תשובתם הייתה שאמנם לא יכולה להכין אוכל אבל יכולה לאחוז במזלג. אינה יכולה להתרחץ לבד אבל יכולה לשטוף פנים, שאמנם היא נופלת אבל אין דו"ח רפואי לכך.

אז מה השתנה? מלבד טונות של פרגון ואהבה וחיזוק מאזרחים מכל קשת האוכלוסיה בארץ? מלבד ניסיון עזרה של העוזר הפרלמנטרי של ח"כ יצחק "בוז'י הרצוג יושב ראש מפלגת העבודה , איש יקר במיוחד שבקשר אתי כל הזמן, מלבד תשובות ארוכות ומסורבלות ועדת הביקורת של ביטוח לאומי ותשובת המנכ"ל בעצמו? כלום.

 

 

הפוסט המקורי בעמוד המאבק שהתחיל את הכל
 

הפוסט המקורי בעמוד המאבק שהתחיל את הכל (לוסי מנדלשטם)

 

"אז הבאתי מטפלת לבד, בעלות אישית ומאז אימא אוכלת, לאחר שהייתה כמעט בתת תזונה. אני מודעת לכך שיכול להשתמע מכך  שאני מזניחה את אימא שלי, אך היו בטוחים שלא כך הדבר. עברתי שני ניתוחים של סרטן בשנה וארבעה החודשים האחרונים. יומיים לפני הניתוח השני שלי אמא נפלה ונחבלה והייתה במצב של בלבול במשך חודשיים שכמעט ולא יכולתי לעשות עבורה דבר עקב מצבי. לתומי חשבתי שבשביל זה יש את הביטוח הלאומי, אז חשבתי...

מלבד החיבוק הציבורי, ישנה נקודת אור נוספת בסיפור בדמות מכתב ההתנצלות שלוסי קיבלה מהקרן לרווחת ניצולי השואה. כאמור בפעם הקודמת (2013) היא  קבלה מהם מכתב המודיע לה כי היא אינה זכאית לתמיכתם מאחר והיא אינה מוכרת כניצולת שואה, לאחר פרסון הכתבה הגיע גם מכתב ההתנצלות מהם.

 

 

המכתב החדש מהקרן לרווחת ניצולי השואה
 

המכתב החדש מהקרן לרווחת ניצולי השואה(פייסבוק - צילום מסך)

 

לוסי ואירית מבטיחות להמשיך ולהיאבק. הן מזמינות אתכם ואתכן לגשת לעמוד הפייסבוק שלהן בשם - "‎המאבק של לוסי בת ה - 88 לשינוי חוק הביטוח הלאומי" ולעשות שם לייק ולהביע בהן תמיכה.

 

לכתבות נוספות שאולי יעניינו אתכם:

ניצולת שואה? לא מאמינים לך

"הבובה שהצילה אותי": ניצולים מספרים על הצעצועים שעזרו להם לעבור את התופת