26.09.2011

21:28

ישי: "להקים ועדת שרים ליישום המלצות טרכטנברג". קדימה: "אכזבה מהדהדת"

לאחר שהצוות לשינוי כלכלי-חברתי הציג את המלצותיו, אמר שר הפנים כי חובתה של הממשלה להשלים את מה שלא ניתן לא מענה בוועדה. שר החינוך קרא לקבוע לוח זמנים מחייב לביצוע ההמלצות. בקדימה ביקרו: "ניסיון מלאכותי לסתימת הזעקה החברתית בפלסטר"

בזמן שוועדת טרכטנברג לשינוי חברתי-כלכלי הציגה הערב (שני) את המלצותיה החלו כבר לזרום תגובות במערכת הפוליטית. שר הפנים אלי ישי אמר כי הוא תומך במסקנות, והוסיף כי חובתה של הממשלה להשלים את הדברים בהם הוועדה לא נתנה מענה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

"צריך להקים ועדת שרים מתוך הקבינט הכלכלי למעקב וישום המסקנות. חובתי לדאוג שהשינוי הכלכלי המיוחל יהיה לא רק עבור אלו שלא יכולים לסיים את החודש, אלא בעיקר עבור אלו שלא יכולים להתחילו", אמר ישי. לדבריו, אם הדבר יצריך חשיבה מחודשת על התקציב לשנה הבאה - אזי נכון לבצע זאת בהקדם.

 

במקביל, גם שר החינוך, גדעון סער, קורא לאישור המלצות הוועדה וקביעת לוח זמנים ברור ומחייב לביצוען. "הוועדה עשתה עבודה מקצועית, רצינית ואחראית", אמר. הוא הוסיף כי ההמלצות עולות בקנה אחד עם חזון משרד החינוך והמהלכים שננקטים  בקדנציה הנוכחית.

 

"יש לראות בהקצאת המשאבים למערכת החינוך כהשקעה ולא כהוצאה. צריך להמשיך ולהשקיע באופן עקבי בחיזוק מערכת החינוך במטרה להעמיד את מערכת החינוך בשורה אחת עם מערכות החינוך המובילות בעולם", אמר. "למדינת ישראל אין את הפריבילגיה לא להשקיע בחינוך. במידה רבה הקיום שלנו תלוי באיכותה של מערכת החינוך". 

ליצמן: הולכים להקשות עוד יותר על חלק מנזקקי הסיעוד

מנגד, במשרד הבריאות אמרו כי התוכנית שמציעה הוועדה חלקית ביותר ואינה נותנת מענה סביר ומספק למצוקת הטיפול בנזקקי הסיעוד בישראל. "גם במידה והמלצות הוועדה יישומו, תימשך הבירוקרטיה האיומה, שנאלצים לעבור נזקק הסיעוד ובני משפחתו בין חמשת משרדי ממשלה וגופים ציבוריים", נמסר מהמשרד.

 

"במקום להוריד את הנטל מהאזרחים, הולכים להקשות עוד יותר על חלק מנזקקי הסיעוד, מה שאינו עולה בקנה אחד עם עקרון הצדק החברתי, שהוועדה חרטה על דגלה", אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

 

במפלגת קדימה אמרו כי ההמלצות מהוות אכזבה מהדהדת. "הציבור הישראלי, ציפה לשינוי אמיתי בסדרי העדיפויות במדינה, ההמלצות הן ניסיון מלאכותי לסתימת הזעקה החברתית בפלסטר. על פניו, הדוח מכיל מספר המלצות נכונות, חלקיות ביותר, שעוד תצטרכנה לעמוד במבחן היישום", נמסר בתגובה רשמית של המפלגה.

 

חבר הכנסת שאול מופז (קדימה) אמר כי ההמלצות אינן אמיצות דיין, כדי לחלץ את ישראל מהמשבר החברתי והמדיניות של נתניהו. "ועדת טרכטנברג סונדלה מיומה הראשון ולכן המלצותיה חסרות וחלקיות. קביעת סדר יום ערכי אינו באחריות ועדות - זהו תפקיד המנהיגות  וזו לצערי מנותקת, משותקת ולא מתפקדת", אמר מופז.

 

יו"ר מפלגת העבודה מתחה ביקורת קשה על הצסקנות. "המלצות ועדת טרכטנברג הן עוד מאותה מחלה שהביאה להגדלת הפערים, ולהתרסקות מעמד הביניים, ולעוני בקרב אנשים עובדים, ובוודאי שאינן מהוות תרופה. למעשה מדובר בחוק ההסדרים בתחפושת, ובניצול ציני של המחאה להעמקת מדיניות קפיטליסטית", אמרה יחימוביץ'.

 

המלצות הוועדה כוללות בין היתר יישום מלא של חוק חינוך חובה חינם החל מגיל 3, דיור מוזל ותוספות מס לעשירים. טרכטנברג הבהיר כי יישום המלצותיו יוביל לקיצוץ בתקציב הביטחון.