BETA

31.03.2016

17:48

סעיף החשד הופחת להריגה; "הלוחם אמר למ"פ: 'המחבל היה צריך למות'"

בתביעה הצבאית ביקשו להאריך את מעצרו של החייל היורה מחברון בשבוע נוסף, וטענו: "ביומיים האחרונים התבססו הראיות". מפקד הגדוד העיד: "ידענו שגרסת הלוחם לא אמינה ולכן הושעה". קודם לכן דחה בית המשפט העליון את עתירת משפחת המחבל שנורה למוות אחרי שנוטרל בעקבות פיגוע הדקירה בשבוע שעבר. פתולוג מטעם משפחתו יוכל להיות נוכח בנתיחה

בבית המשפט הצבאי בקסטינה נפתח בשעות הצהריים (חמישי) דיון שלישי בבקשת הפרקליטות הצבאית להאריך את מעצרו של החייל החשוד בירי במחבל המנוטרל בחברון. שבוע אחרי שנעצר בעקבות התקרית אחרי פיגוע הדקירה סמוך לתל רומיידה, הודיעה התביעה כי החייל חשוד בהריגה ולא ברצח. במהלך הדיון חשף התובע את עדותו של מפקד הגדוד בו שירת הלוחם, בה טען: "ידעתי שהחייל לא אמר אמת באשר לסיבה שירה, ולכן הוא הושעה מיידית".

 

הירי במחבל בחברון - כתבות נוספות

 

התובע בתיק ביקש מהשופט להאריך את מצער הלוחם מחטיבת כפיר בשבוע נוסף. הוא נימק את הבקשה בכך ש"יש התפתחויות משמעותיות מאוד ביומיים האחרונים ואנו מייחסים כעת לחשוד עבירה של הריגה. הראיות שהצטברו מעלות חשד חמור כלפי החשוד. טיב החשד ממנו נובעת מסוכנות ומסוכנות צבאית מחייבים את הארכת מעצר".

 

חבריו של הלוחם יוצאים להגנתו

התובע הצבאי הוסיף וטען כי הלוחם החשוד "ירה בקור רוח מטווח קצר במכוון לראשו של המחבל. ליד המחבל עמדו שני קצינים - מ"מ ומ"פ. החייל לא צעק לעבר הקצינים שייזהרו מהמחבל". הוא הוסיף ותיאר כי מהחקירה עולה ש"המ"פ שאל את החייל מדוע ירה, וזה השיב: 'המחבל חי. הוא היה צריך למות'. האמירה נאמרה כמה שניות לאחר הירי והדברים אושרו בידי חייל נוסף שעמד בסמוך". עוד הוא תיאר ש"חייל נוסף העיד ששמע: 'המחבל דקר את החבר שלי אז הגיע לו למות".

 

לטענת התובע בתיק, הסברו של החייל כי חשש שעל גופו של המחבל ישנו מטען חבלה הגיעה שעתיים אחרי האירוע. הוא סיפר כי מפקד גדוד שמשון, סא"ל דוד שפירא, העיד ש"החייל טען בפניו כי ירה כיוון שראה שהמחבל זז והייתה סכין לידו" ורק לאחר מכן שינה את גרסתו לאירועים. "המ"פ העיד שהסתכל על המחבל והבין שהוא חי. הוא לא חש בסכנה מהמחבל. חייל נוסף העיד: 'לא הבנתי שהחייל עומד לירות. אם הייתי מבין הייתי עוצר אותו'".

 

מנגד, סנגורו של החייל, עו"ד אייל בסרגליק, טען בדיון כי ישנם מספר עדים התומכים בגרסתו של החייל לגבי החשש למטען. "לכל אורך האירוע החייל היה צמוד לאמבולנס יחד עם הצוות הרפואי הצבאי. הם ציינו בחקירה שלכל אורך האירוע היה חשש למטען וכי לא בוצע 'זיכוי' למחבל", הוא טען. הסנגור דחה גם את טענת התביעה לשינוי בגרסתו של הלוחם: "בתחקיר הצה"לי הראשוני שביצע המ"פ, לא עלה חשד לירי חריג מצד החייל. נעשה תחקיר רגיל לכל דבר. רק בחקירת מצ"ח הוא נחשד בפעם הראשונה ברצח. כבר בחקירה ראשונה זו ההוא העלה את גרסת המטען".

 

 

הלוחם החשוד בבית הדין, היום
 

הלוחם החשוד בבית הדין, היום(חדשות 10)

 

 

פעיל ימין מפגין מחוץ לבית הדין הצבאי בקסטינה, היום
 

פעיל ימין מפגין מחוץ לבית הדין הצבאי בקסטינה, היום(רויטרס)

 

 

זירת פיגוע הדקירה בחברון, בשבוע שעבר
 

זירת פיגוע הדקירה בחברון, בשבוע שעבר(רויטרס)

 

בג"ץ: גופת המחבל תנותח בישראל

זמן קצר לפני תחילת הדיון בבית הדין הצבאי, פסק בית המשפט העליון כי גופתו של המחבל תנותח במכון לרפואה משפטית בישראל ולא תועבר לרשות הפלסטינית, כפי שדרשו בני משפחתו בעתירה שהגישו.

 

בהחלטת בית המשפט העליון נקבע כי הרופא מטעם המשפחה יהיה רשאי להעיר הערות ולבקש מהמנתח לבצע של פעולות שונות, אולם הסמכות להכריע אם שמורה לרופא המנתח. הערותיו ובקשותיו של הרופא-הפתולוג מטעם המשפחה יתועדו בדו"ח הנתיחה.

  

"היה ולא יתייצב הרופא-הפתולוג מטעם המשפחה במועד שנקבע לביצוע הנתיחה", נקבע, "לאחר שניתנה לבא כוח העותר הודעה על המועד זמן סביר מראש, ניתן יהיה לבצע את הנתיחה אף בהעדרו. באשר לבקשת המשפחה להשיב לה את גופת המנוח לאחר ביצוע הנתיחה, פתוחה הדלת לפני העותר לפנות בבקשה מתאימה למפקד הצבאי".

 

אתמול התייחס לפרשה הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, במסגרת נאום שנשא בכנס של קרן ענבר, וביקר את העיסוק הנרחב בנושא. "העיסוק בסוגיה הזו שגוי. זו לא תוכנית ריאליטי בה ההמון משפיע. זו לא צריכה להיות במה לוויכוחים תקשותריים, בוודא ובוודאי שלא לוויכוחים פוליטיים", אמר גנץ. "אני סומך לחלוטין שידעו כולם להיות גם ערכיים, גם מקצועיים וגם הוגנים. כשיידרש גיבוי הוא ינתן. אם יצטרך להיות ממוצה הדין - כך יהיה".