BETA

29.05.2016

21:02

עודכן:

"מזרח תיכון חדאע"ש": מסע בעקבות גל הפליטים והתעצמות דאע"ש בטורקיה

האם נשיא טורקיה ארדואן משלם על הברית השקטה שכרת עם דאע"ש כדי להפיל את אסד בפיגועים בלב הערים הגדולות בארצו? אלון בן דוד יצא למסע חוצה מדינות על התהפוכות במזרח התיכון והתקרבות "המדינה האסלאמית" לגבולות ישראל. חלקו הראשון של המסע – "מרס טורקי" - הוא מסע בטורקיה בעקבות התעצמות המדינה האסלאמית בגבולותיה

כל בוקר מביאים אל האימאם אחמט אלטאן את הגופות שפלט הים. גברים, נשים וילדים, הרבה ילדים. רובם אלמונים. על הקבר יש רק מספר. הוא עושה עם כולם חסד אחרון וקובר אותם בגבעות המשקיפות על איזמיר. איש לא פוקד את הקברים האלה מלבדו. קברים של קורבנות חסרי שם שנטרפו בים בניסיון לברוח משטף האלימות ששוטף את המזרח התיכון.

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "מזרח תיכון חדאע"ש"

פרק 2: כך מנסה ארדואן להפוך לסולטן בכל מחיר

פרק 3: במקום להילחם בדאע"ש, ארדואן מוחץ את הכורדים

פרק 4: האם אפשר לשקם את יחסי טורקיה וישראל?


גל הפליטים ההמוני מסוריה גרם לאירופה לסגור את שעריה בפני רבים ממבקשי המקלט. פליטים רבים כבר יודעים שאין טעם לעלות לסירות. מי שלא הספיק לחצות את הים, נשאר בטורקיה. 80 מיליון בני אדם מונה המדינה, ועדיין כניסתם של ארבעה מיליון סורים מביאה אותה לסף פיצוץ - תרתי משמע.


המזרח התיכון נמצא בכאוס בשנים האחרונות. סוריה איננה. עיראק מתפרקת. לוב התחלקה לשלוש מדינות. תימן נקרעה לשתיים וכוח חדש עלה. מפת המזרח התיכון ששורטטה בדיוק לפני מאה שנה לא קיימת עוד. "החלום של העולם קרה, סוריה הושמדה", אומר סמיר, פליט סורי שברח מדמשק ופתח בטורקיה חנות ספרים ומרכז תרבות סורי.

 

גם חסן הוא פליט סורי שבנה לעצמו חיים חדשים בטורקיה. חסן לקח את משפחתו מחאלב ונמלט לאיזמיר, שנראית היום יותר ויותר דומה לעיר ממנה הגיע. "אני לא אחזור לסוריה בימי חיי. אני לא חושב עליה. האנשים היקרים ביותר בה מתים. קברתי בה אנשים בידיים שלי. אני לא אוהב אותה עוד", הוא מסביר.


בין הפליטים והמהגרים התמימים מגיעים גם לא מעט גורמים קיצוניים. טורקיה תמיד חוותה טרור, אבל בשנה האחרונה מתרחשת בה סדרת פיגועים כואבת בסדרי גודל אחרים, שמותירה אחריה שובל של קורבנות רבים. באוקטובר האחרון התפוצצו שני מחבלים מתאבדים על מצעד של תנועות האופוזיציה באנקרה ורצחו 103 בני אדם. הפיגוע הקטלני ביותר בהיסטוריה של טורקיה המודרנית.


אבל לא רק מחבלים זרמו באופן חופשי דרך הגבול. לפני כמה חודשים פרסם העיתון "צ'ומהורייט" סרטון בו רכב של המודיעין הטורקי עמוס בתחמושת עושה את דרכו לעבר דאע"ש. "ארדואן תומך בתנועות אסלאמיות. במובן זה דאע"ש היא סוג של תנועה שהוא בטח לא מגנה. לפחות לא בראשית הדרך", מסביר חיים תומר לשעבר בכיר במוסד שבילה שנים רבות בטורקיה.

 

 

פליטים סורים מטורקיה. גל פליטים מגיע לשערי המדינה
 

פליטים סורים מטורקיה. גל פליטים מגיע לשערי המדינה(חדשות 10 - צילום מסך)

 

הממשלה לעולם לא הודתה באופן רשמי שהיא מעבירה נשק לקבוצות אסלאם קיצוניות, אך גם לא הכחישה זאת. ארצות הברית הזהירה את טורקיה לא לבצע את העברות הנשק, אולם כאשר נשיא המדינה, רג'פ טאיפ ארדואן, ניסה לבטל את התמיכה הזו, דאע"ש הגיבה חזרה, בסדרת פיגועים בערים הטורקיות.

 

את התוצאות של פיגועים אלו ושל גל הפליטים מרגישים כבר בכל טורקיה. באזורים רבים ברחבי המדינה כבר לא רואים כמעט תיירים. רק טורקים. יש אזורים שהפכו למרכזי מגורים של פליטים שלא ניתן לשמוע בהם כלל טורקית. ארדואן, שעד עכשיו אפשר לטורקיה גם לקנות נפט מדאעש, מנסה עכשיו להתרחק מהצרה הזו, אבל ייתכן וזה מאוחר מדי מבחינתו.