BETA

04.10.2010

18:52

דיין לגולדה: "יש הרבה שבויים, ויהרגו ויפלו עוד בשבי"

פרוטוקול סודי שנחשף מיומה השני של מלחמת יום הכיפורים מתאר ישיבת קבינט דרמטית בביתה של ראש הממשלה גולדה מאיר. בסקירה ביטחונית מביע שר הביטחון דאז תחזית קודרת בנוגע לחזיתות בצפון ובדרום: "במקומות שאי אפשר לפנות נשאיר את הפצועים, אם יחליטו להיכנע – ייכנעו". הוא מודה: "לא הערכתי די את כוח האויב"

(2:45 דקות)

גנזך המדינה הודיע היום (שני) כי ביום רביעי הקרוב יותרו לפרסום פרוטוקולים נוספים ממלחמת יום כיפור. בפרוטוקולים שיפורסמו מתועדות ישיבות "קבינט המלחמה", שכלל מלבד ראש הממשלה גולדה מאיר גם את שר הביטחון משה דיין, סגן ראש הממשלה יגאל אלון, השר ישראל גלילי ועוזריה הבכירים של ראש הממשלה בימי המלחמה הראשונים, בין הששה לתשעה באוקטובר 1973.

 

בקטע מן הפרוטוקול, שהגיע לידי חדשות נענע 10, עולה התמונה הקשה של ימי הלחימה הראשונים. בישיבת קבינט דרמטית מהשבעה באוקטובר, שנערכה בביתה של ראש הממשלה מאיר, פותח שר הביטחון דיין בסקירה ביטחונית קודרת בנוגע לחזית הצפונית ברמת הגולן: "יש עמדות מוקפות, יש הרבה שבויים, ייהרגו וייפלו עוד בשבי, ואיננו יודעים מה יהיה גורל השבויים".

 

היכנסו לקיראה של הפרוטוקול המלא »

הפרוטוקולים של יום כיפור נחשפים - הסיקור המלא » 

6 שעות לפני הלחימה: דדו רדש גיוס מלא, דיין סירב »

דדו ביום הרביעי ללחימה: "לא להגיד את כל האמת" » 

 

בהמשך סוקר דיין את המצב בגזרה הדרומית, סקירה שנשמעת קודרת אף יותר: "אני מציע כי הלילה נפנה את העמדות שאין סיכוי להגיע אליהן (.....) במקומות שאפשר לפנות- נפנה. במקומות שאי אפשר לפנות- נשאיר את הפצועים. מי שיגיע- יגיע. אם יחליטו להיכנע- ייכנעו. אנחנו צריכים להגיד להם: 'איננו יכולים להגיע אליכם נסו לפרוץ או להיכנע' יש 4-5 עמדות כאלה".

 

דיין אף נדרש לסוגיית המוכנות של צה"ל למלחמה ומציין כי אין זה הזמן לחשבון נפש. "לא הערכתי די את כוח האויב, את המשקל הלוחמתי שלו, והגזמתי בהערכת הכוחות שלנו וביכולתם לעמוד. הערבים לוחמים הרבה יותר טובים מאשר קודם. יש בידיהם נשק רב, הם פוגעים בטנקים שלנו בנשק אישי". הוא מביע ספק אם מכת מנע הייתה משנה את התמונה באופן יסודי.

"אם ניסוג מהגולן זה לא יפתור כלום"

דיין מונה את הנחיתות של צה"ל מול צבאות ערב מבחינת מספר טנקים ומטוסים, ומסכם: "יש לנו בעיה של יחסי כוחות קשים מאוד. הם לוחמים טוב ויש להם מטריה טובה של טילים. מה יהיה?"

 

סקירתו של דיין נמשכת, והוא מציע שלא לסגת מן הגולן: "הם הגיעו איתנו למלחמה על ארץ ישראל. אם ניסוג מרמת הגולן, זה לא יפתור כלום". בהקשר לבעיית הציוד של צה"ל אומר דיין כי צריך לפנות לאמריקאים ולקנות מהם עוד מטוסים ועוד טנקים. "צריך להיות מוכנים למלחמה ארוכה", הוא מבהיר.

 

בהמשך מתפתח דיון לו שותפים גם יגאל אלון וגם ראש הממשלה גולדה מאיר, באשר לאפשרות של נסיגה לכיוון ישראל, וגולדה מביעה חשש כבד ממהלך שכזה: "העולם לא מתחשב בשום דבר. יגידו: 'נתנו לכם נשק ועמדתם. עכשיו גם נשק לא עוזר'". בהמשך היא תוהה: "חשבתי שמתחילים לפגוע בהם ברגע שהם עוברים את התעלה, מה קרה?". על כך משיב שר הביטחון: "הלכו טנקים, הטנקים שלנו נדפקו". לפעולה של צבאות ערב מייחס דיין "שלוש שנים של הכנות".

 

גולדה שואלת את דיין: "מה שאתה מציע, זה יותר לבקש הפסקת אש איפה שעומדים". ודיין ומשיב: "אנחנו לא עומדים". גולדה לא מוותרת: "בעניין מועצת הביטחון - אולי להפעיל את קיסינג'ר בעניין הפסקת אש איפה שעומדים?", ודיין עונה: "אני קונה".

"לכבוש את ישראל, לגמור את היהודים"

מאוחר יותר משמיע דיין הצהרה דרמטית אף יותר: "לי הייתה הרגשה שנדפוק אותם במעבר. הייתה לנו הערכה, המבוססת על המלחמה הקודמת, והיא לא הייתה נכונה. לנו ולאחרים הייתה הערכה לא נכונה על אשר יקרה בשעת ניסיון הצליחה".

 

לאחר שהקבינט שוקל בקצרה הפצצה של יעדים אסטרטגיים בעומק מצרים אומרת גולדה: "אין כל סיבה מדוע הם לא ימשיכו. הם טעמו דם". דיין מצטרף לדבריה: "לכבוש את ישראל, לגמור את היהודים". ויגאל אלון מסכם: "משה צודק. אין בסיטואציה כזו אפשרות אחרת".

 

לאחר מכן עולה סוגיית כינוסה של מועצת הביטחון של האו"ם ודיין אומר: "אנחנו לא צריכים ליזום הפסקת אש. אם תהיה, לא נצטער על כך. נראה מחר בבוקר איפה אנחנו עומדים. אולי נצליח לייצב קו בגולן. לא לזעוק אס.או.אס". בהמשך הדיון מצטרף הרמטכ"ל, דוד אלעזר (דדו) וסוקר בפני הקבינט מספר אפשרויות טקטיות להמשך הלחימה. הדיון התפזר כשעתיים לאחר שכונס.