BETA

24.09.2017

19:47

"הקמת מדינה קרובה מתמיד": ישראלים יוצאי כורדיסטן מחכים לתוצאות משאל העם

לקראת משאל העם לעצמאות כורדיסטן מחר, מחכה הקהילה הכורדית הגדולה בישראל בהתרגשות לתוצאות. הזמרת הדסה ישורון אופטימית: "הפעם הם כבר לא יוותרו. תוך שנה עד שנתיים הם יקימו מדינה". ד"ר מוטי חזיזה, חוקר מומחה לכורדיסטן, יותר ספקן: "המשאל לא יוביל להקמת מדינה"

בסרטון: משאל העם הכורדי - הפרשנות של צבי יחזקאלי

משאל העם ההיסטורי לעצמאות החבל הכורדי צפוי להתרחש מחר (שני) ומעורר התרגשות רבה בקרב היהודים ממוצא כורדיסטני החיים בישראל.


"ההרגשה בשטח היא שזה קרוב יותר מאי פעם. יש אש בעיניים של הכורדים בכל העולם. הם בטוחים במאת האחוזים שהמדינה תקום, רק שזה לא יהיה באופן מיידי אלא לאחר שנה או שנתיים ואז הם יילכו לעצמאות", מספרת הדסה ישורון, זמרת כורדיסטנית החיה בישראל ומופיעה בפני כורדים ברחבי העולם.

 

לכתבות נוספות בנושא:

מתגברת המתיחות לקראת משאל העם בכורדיסטן

"כמו ליהודים, גם לכורדים היסטוריה ארוכה של רדיפה": ריאיון מיוחד

הפרלמנט בכורדיסטן הצביע בעד משאל עם על עצמאות לכורדים בעיראק

 

 

 

"הם בטחים שהמדינה תקום". הדסה ישורון פשמרגיינה, זמרת ישראלית ממוצא כורדי(יוטיוב)

 

לעומתה ד"ר מוטי חזיזה, מרצה בכיר בחוג לפוליטיקה וממשל במכללה האקדמית אשקלון המתמחה בתחום כורדיסטן, פחות אופטימי. "למשאל אין שום משמעות פורמלית, המפתח נמצא במדינות השכנות ובמעצמות", הוא מסביר. "משאל העם לא יוביל להקמת מדינה כורדית. ההישג שלו הוא בעצם קיומו, למרות הסכסוכים בתוך העם הכורדי".

 

הניצחון של הכורדים על דאע"ש הקנה להם אהדה רבה ברחבי העולם, אך היא לא התגבשה לכדי תמיכה מוצהרת של מדינות בעצמאותם. "הכורדים היו הפועלים השחורים של העולם במלחמה נגד דאע"ש. את המחיר שלהם להקמת מדינה הם שילמו. הם חשבו שהלחימה מול דאע"ש תשתלם להם, אבל לא לקחו בחשבון את הדברים שקורים מבחינה בין לאומית שמעסיקים כעת את העולם", מציין חזיזה. ישורון טוענת כי דווקא הניצחון על דאע"ש דחף את הכורדים ללכת למשאל. "פעם היה יותר פחד מכל המדינות שמסביב והיום כורדיסטן עומדת על שלה. הניצחון על המדינה האסלאמית נתן להם תנופה וביטחון. הם לא יוותרו כבר", היא אומרת.

 

 

חגיגות באירביל הכורדית עם דגלי ישראל
 

חגיגות באירביל הכורדית עם דגלי ישראל(ללא קרדיט)

 

רק מדינה אחת העזה להצהיר בריש גלי על תמיכתה בעצמאות כורדית - ישראל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע לאחרונה לסנאטורים האמריקנים כי ישראל תומכת בעצמאות כורדיסטן, ואילו שרת המשפטים, איילת שקד, הגדילה לעשות והצהירה שמדינה כורדית עצמאית היא אינטרס משותף לישראל ולארצות הברית.

 

היום גם תתקיים בגן העצמאות בירושלים עצרת תמיכה של יהודים כורדים במשאל העם. "יש לנו היסטוריה משותפת בת אלפי שנים, אנו חיים באותה מנטליות ותרבות. אנחנו מקווים שהם יצליחו במהלך שלהם והם מאוד מעריכים את התמיכה שלנו בהם", מספר הרצל לוי מארגן מפגן התמיכה ובן ליוצאי כורדיסטן.

 

 

 

"מקווים שיצליחו במהלך". כורדים בעיראק בהפגנה למען עצמאות(רויטרס)

 

ישורון, שהייתה אמורה להופיע מחר בכורדיסטן לכבוד משאל העם אך הופעתה בוטלה מטעמים ביטחוניים, טוענת אף היא כי הכורדים מרגישים יחס חם לישראל. "הם מתייחסים בהערצה גדולה לעם ישראל ורוקדים ברחובות עם דגלי כורדיסטן וישראל. הם מעריכים וסומכים ונשענים עלינו, כי מי יותר מהעם שלנו מבין את הסבל שלהם", היא מסבירה.

 

ד"ר חזיזה מצנן את ההתלהבות ומסביר כי למרות התמיכה במשאל ישראל היא לא שחקן מרכזי בסיפור. "תמיד תמכנו בהם אבל אנחנו לא חלק מזה. יותר מסימפטיה הם צריכים כוח בין לאומי. ברמה הזו אין להם שום הישג. האמריקאים מאוד סימפטיים כלפי הכורדים וחושבים שמגיעה להם מדינה, כשזה מגיע לרגע האמת הם לא שם. הבעיה הגדולה של העם הכורדי היא חוסר מנהיגות", הוא קובע.