BETA

06.07.2015

21:28

עודכן:

מכות, זריקות ל'סל הדמים' וצחוקים: כך נראה מפעל "זוגלובק" מבפנים

תמונות המצלמות הנסתרות שצולמו בתוך המפעל בין העובדים המטפלים בעופות המיועדים שלחיטה אינן משאירים מקום לספק. עובדים תולשים תרנגולות מהכלובים, מכדררים בהן, מכים אותן ומשתעשעים בהן. רק לפני שנתיים חשפה התוכנית "כולבוטק" בערוץ 10 התעללות קשה בעופות, אז הבטיח המפעל כי יטפל ויפקח על בעלי החיים המובלים לשחיטה. אך שנתיים אחר כך, כאילו דבר לא נלמד. בעקבות התחקיר הורה שר החקלאות לעצור מיידית את פעילות המשחטה

בחברת "זוגלובק" השקיעו בתקופה האחרונה הרבה מאוד כסף בפרסום אגרסיבי, לאחר מכה תדמיתית שספגה החברה בעקבות תחקיר ששודר בערוץ 10 באוקטובר 2013, אז חשפה "כולבוטק" התעללות קשה ושיטתית של העובדים בתרנגולות במשחטת החברה שממוקמת ביישוב שלומי שבגליל המערבי, הרחיק מהעין הציבורית.

 

לאחר פרסום התחקיר הבטיח מנכ"ל "זוגלובק" שהתמונות שפורסמו - לא יחזרו שוב, ואכן מספר הדברים השתנו. החברה מינתה אחראי על יישום חוק צער בעלי חיים והמכונה האכזרית שבה זורזו העופות אל פס השחיטה - הוצאה משימוש.

 

אך נוסף על כך, הוקמה גדר אטומה מסביב למפעל ועכשיו קשה הרבה יותר לראות את מה שנעשה מבפנים.

אבל גם הגדר החדשה לא הצליחה למנוע מפעילי "אנונימוס" מלתעד במשך החודשים האחרונים את שגרת העבודה במפעל "זוגלובק". גם הפעם הם חזרו עם תיעוד קשה, שמעורר שאלות קשות עוד יותר.

 

עובדי פס הייצור במשחטה מקבלים את התרנגולות שמובאות בכלובים צפופים ולאחר מכן הן נשחטות ומועברות הלאה למפעלי עיבוד, שם מייצרים מהן את הנקניקיות והפסטרמות המפורסמות של "זוגלובק".

 

 

המוצרים בסופר. המציאות מאחורי הקלעים
 

המוצרים בסופר. המציאות מאחורי הקלעים(רוני שיצר)

 

כבר בעת הוצאתן של התרנגולות מהכלובים, העובדים נתקלים בבעיה - רגליהן מסתבכות בסורגים. והפתרון? משיכה בכוח עד שהתרנגולת נתלשת מהכלוב. המשיכות האכזריות האלה חוזרות על עצמן שוב ושוב, וזה נראה שמדובר בהליך שגרתי במפעל.

 

בחלק מהמקרים העובדים ממשיכים להתעלל בתרנגולות גם ברגעים האחרונים שלהן, לאחר שגרונן כבר שוסף. אחד העובדים אף נראה מטיח בלי כל סיבה את התרנגולת בכל הכוח על הרצפה. עובד אחר נצפה כשהוא משתמש בתרנגולת בתור כדור ופשוט "קולע" אותה לפח שאליו מושלכות התרנגולות השחוטות. עובד אחר "קולע" בחוזקה את התרנגולות למה שמכונה במפעל "קנקני דימום".

 

עוד שימוש שמוצאים העובדים לעופות הוא כלי תקיפה. בתיעוד נראים שני עובדים רבים בניהם - ואחד זורק על השני תרנגולת. יש גם כאלה שמעדיפים לבעוט בהן כאילו היו כדורגל. כל הפעולות האלה מן הסתם מגבירות את סבלן של התרנגולות, שגם ככה לא בדיוק נהנות בדרך לצלחת, אך ממש לא נראה כאילו הסבל הזה מטריד במיוחד את העובדים במפעל. יש להדגיש כי חוק צעק בעלי חיים אוסר על התעללות, גם כשהעופות בדרכם לשחיטה.

 

 

תרנגולות בדרך לשחיטה בכלובים הצפופים
 

תרנגולות בדרך לשחיטה בכלובים הצפופים(רונן בר)

 

תגובת רשת "זוגלובק": "מצטערים שמקרים כאלה קורים"

תגובת זוגלובק: "בשנתיים האחרונות השקיעה זוגלובק מאות אלפי שקלים במערכת בקרה מצולמת של 24 שעות ובמערכות ניהול והדרכה על מנת למנוע מעשים חריגים ולא תקניים במשחטה. בזוגלובק עושים ימים כלילות על מנת שמקרים מצערים כאלה לא יקרו ואנו מצטערים, שלמרות הכל, תקלות כאלה קורות".

 

"מבחינת ההנהלה התנהגות כזו אינה משקפת את רוח החברה. הנהלת זוגלובק עושה הכל על מנת שדברים כאלה לא יקרו. זוגלובק מעסיקה מפקח ומנהל צער בעלי חיים במשרה מלאה, אשר תפקידו להדריך ולפקח על הנעשה בשטח. בנוסף הוכשרו 10 נאמני צער בעלי חיים מבין העובדים אשר נמצאים בשטח בכל רגע נתון. לצערנו יש חריגים".

 

"זוגלובק עושה ותמשיך לעשות כל מה שנדרש ממנה בכדי להעלות את הסטנדרטים שלה אך לא מן הנמנע כי יתכנו מקרים נקודתיים וחריגים של עובד, אשר מתנהג בניגוד להנחיות ולכללים המחמירים והברורים. עובד אשר נתפס עובר עבירה מורחק על הסף ולצמיתות וללא שום פשרות. אנו מבקשים להדגיש שמיטב משגיחי כשרות מפקחים באופן אישי על כשרות החברה ואנו מקפידים בנושא הכשרות באופן מוקפד ומהודר".

 

עוד נמסר כי "זוגלובק הגישה תלונה במשטרה נגד העובדים לשעבר שעבודתם הופסקה במשחטה בשלומי במהלך החודשים האחרונים ואשר על פי הצילומים של חדשות 10 התעללו בבעלי חיים. התנהגות כזאת אינה משקפת את רוח החברה והנחיותיה. זוגלובק מעסיקה מפקח ומנהל צער בעלי חיים במשרה מלאה אשר תפקידו להדריך ולפקח על הנעשה בשטח. נוסף על כך הוכשרו 10 נאמני צער בעלי חיים מבין העובדים אשר נמצאים בשטח בכל רגע נתון. לצערנו יש חריגים והם מטופלים במלוא חומרת הדין".

 

"בשנתיים האחרונות השקיעה זוגלובק מאות אלפי שקלים כדי למנוע תופעות כאלה אבל לצערנו יש כאלה שעברו על החוק - ועובד אשר מתעלל בחיות יועבר מידית לטיפול המשטרה. מיטב משגיחי כשרות מפקחים באופן אישי על כשרות החברה ואנו מקפידים בנושא הכשרות באופן מוקפד ומהודר".

השר אריאל הורה להפסיק את פעילות המשחטה

בעקות התחקיר הורה הערב שר החקלאות אורי אריאל להפסיק באופן מיידי את פעילות המפעל בשלומי. "אפס סובלנות למיפרי חוק צער בעלי חיים", אמר השר אריאל בהתייחסותו לממצאי התחקיר.