BETA

20.06.2013

00:41

עודכן:

תחקיר: המרכז האקדמי פרס גובה עשרות אלפי שקלים מסטודנטים שלא יקבלו נקודות זכות

למכללה מרחובות, המשתמשת בשמו של נשיא המדינה כדי לשדר יוקרה, ניתן אישור לפתוח מסלול ללימודי משפטים ל-80 סטודנטים בלבד. אלא שללימודים התקבלו עוד סטודנטים רבים, חלקם כלל לא עומדים בדרישות הסף. כל אחד מהם שילם 25 אלף שקלים, אולם עשרות מהם לא יוכלו להמשיך לשנה ב'. "אני מרגיש מרומה", סיפר אחד הסטודנטים

האם המרכז האקדמי פרס מנסה להתעשר על גבם של סטודנטים תמימים? מתחקיר חדשות 10 עולה כי המכללה, המשתמשת בשמו של נשיא המדינה כדי לשדר יוקרה, גבתה עשרות אלפי שקלים עבור שנת לימודים מסטודנטים שלא יקבלו עליה נקודות זכות אקדמיות. "אני מרגיש מאוד מרומה, מרגיש שמישהו עבד עליי", סיפר אסף צור, סטודנט לשעבר במכללה.

 

במרכז האקדמי פרס ברחובות נשמעה השבוע יריית הפתיחה לחגיגות התשעים לנשיא. בשיאו של האירוע הנוצץ נאם ביל קלינטון, נאום שעלותו הגבוהה זכתה ביקורת רבה. המרכז האקדמי נרתם לבסוף ומימן בעצמו את ההרצאה, מה שמנע מבוכה מהנשיא פרס. החיבור בין חגיגות יום הולדתו של הנשיא לבין המכללה האקדמית אינו מקרי.

 

(4:50 דקות)

 

לפני שבע שנים הוקמה המכללה על ידי עופרה אלול, אשתו של חבר הכנסת לשעבר רפי אלול ממפלגת העבודה. בני הזוג נחשבים למקורבים מאוד לנשיא. דיוקן ענק של פרס מתנוסס בבניין המכללה ונעשה שימוש בשמו כדי לשדר יוקרה ואיכות. "הגעתי למוסד האקדמי על שם שמעון פרס. הם מאדירים את שמו, משתמשים בשמו כדי למשוך סטודנטים", תיאר צור.

 

אבל מאחורי השם הנוצץ, מסתתרת ביקורת חריפה של סטודנטים הלומדים במוסד ושל המועצה להשכלה גבוהה, שפתחה לאחרונה בבדיקה בעקבות פניה ותלונות מצד קבוצת סטודנטים. בתלונוה כתבו הסטודנטים שבשנה שעברה קיבל המרכז אישור לפתוח פקולטה ללימודי שנה א' במשפטים, תחת הגבלה של 80 סטודנטים בלבד. בפועל התקבלו יותר ממאה סטודנטים, רובם בלי רף אקדמי מתאים ובהגדרה "שלא מן המניין".

 

במסמך הקבלה ללימודים שקיבלו רוב הנרשמים נכתב במפורש, כי מדובר בלימודים שלא מן המניין לתואר במשפטים. כל סטודנט שילם 25 אלף שקלים לשנת לימודים, אבל בסוף השנה קיבלו עשרות רבות מהם מכתב, שבו נכתב שמכיוון שלא עמדו בתנאי הנדרש - הם לא יוכלו להמשיך לשנת הלימודים הבאה והשנה שלמדו תהיה בבחינת לימודים על-תיכוניים בלבד. נקודות זכות אקדמיות הם לא יקבלו על ההשקעה.

"שילמתי על לימודים על-תיכוניים 25 אלף שקל? לא נראה לי"

"רק כשאיימנו בפנייה לגופים כמו המועצה להשכלה גבוהה וכמו פנייה לחברי כנסת כאלה ואחרים, באמת התחילו להתייחס אלינו ברצינות", אמר צור. בתצהיר שעליו חתמו הסטודנטים לפני שהתקבלו ללימודים נכתב באחד הסעיפים האחרונים כי במקרה שהסטודנט לא יעמוד בדרישות האקדמיות הוא יוכר בדיעבד רק כתלמיד בתכנית על-תיכונית.

 

"שילמתי על לימודים על-תיכוניים 25 אלף שקל? לא נראה לי", זעם סטודנט לשעבר. "בסוף שנת הלימודים בעצם התגלה שהלימודים ייחשבו כקורס על תיכוני ועד היום אנחנו לא יודעים איפה זה עומד". במכתב התלונה למועצה להשכלה גבוהה תוהים הסטודנטים האם מדובר בדרך ייחודית של המכללה לגרוף מאות אלפי שקלים, על גבם של סטודנטים שאינם עומדים כלל בקריטריונים האקדמיים הנדרשים.

 

מאבק נוסף שמנהלת המועצה להשכלה גבוהה מול המרכז האקדמי פרס, נוגע למסלול הלימודים במנהל עסקים, המיועד לאנשי זרועות הביטחון. המכללה פתחה את התכנית באופן עצמאי, בלי האישור הנדרש, ובמשך חודשים ארוכים אף התעלמה מדרישות המועצה לחשוף את התכנים והתנאים האקדמיים במסלול הלימוד. לאחרונה אף איימה המועצה בהטלת סנקציות על המכללה אם הדבר לא יתוקן. עכשיו תצטרך המכללה להוכיח למועצה להשכלה גבוהה ולסטודנטים שלה שהיא אכן ראויה לשם שהיא כל כך מתפארת בו.

המכללה: "הסטודנטים ידעו מראש שהם תלמידים שלא מן המניין"

מהמרכז האקדמי פרס נמסר בתגובה: "במקביל לתלמידי התכנית למשפטים, אכן נרשמו סטודנטים, שלא מן המניין, ל'תכנית ההגשמה', תכנית שנועדה לתת הזדמנות שנייה לתלמידים, שציוני הבגרות והפסיכומטרי שלהם נופלים מאלו שבתנאי הקבלה הרגילים. בשני המסלולים גם יחד נרשמו כ-130 סטודנטים, שמתוכם מתקבלים לשנה ב' תלמידים במספר המאושר ע"י המל"ג".

 

"תלמידי 'מסלול ההגשמה' חותמים מראש כי ידוע להם שהם תלמידים שלא מן המניין בתכנית לימודים בלתי-אקדמית, וכי יתקבלו לשנה ב' רק אם יזכו לציונים גבוהים", טענו במכללה. "באשר לתכנית הלימודים לאנשי זרועות הביטחון - הרי שהמל"ג מינתה סוקר בלתי תלוי לבדיקת העניין, וזה קבע שניתן לקיים את התכנית במתכונתה הקיימת. החלטת הסוקר עוד טעונה אישור פורמאלי של המל"ג, שתדון בעניין בימים הקרובים".