BETA

30.09.2016

10:01

נפרדים מפרס: אובמה נחת בישראל, לחיצת יד בין נתניהו לאבו מאזן

מטוסו של נשיא ארה"ב חתם את נחיתות מטוסי מנהיגי העולם לקראת הלווייתו של שמעון פרס. ארונו של פרס יצא בשיירה מהכנסת אל הר הרצל. אנשי פרס דרשו שאבו מאזן יישב בשורה הראשונה

מסע הלווייה של שמעון פרס החל הבוקר (שישי), לאחר שארונו יצא בשיירה מאובטחת ממשכן הכנסת ועושה את דרכו ברגעים אלה אל הר הרצל, שם ייערך טקס קבורתו.

 

לחיצת יד בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נרשמה לפני תחילת טקס ההלוויה, והשניים גם שוחחו. אבו מאזן ישב בשורה הראשונה בטקס, לאחר שאנשיו של פרס ביקשו באופן מיוחד לשריין לו את המקום הזה.

 

 

רעייתו של הנשיא, שרה, ביקשה מאבו מאזן שיגיע לביתם לביקור.

 

ה"אייר פורס 1", מטוסו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נחת בישראל והצטרף לחמישה מטוסים מקדימים של המשלחת האמריקנית להלוויה. אובמה, שר החוץ ג'ון קרי וצוותו יוצאים כעת בשיירת רכבים אל הר הרצל. מוקדם יותר, מטוסו של הנסיך הבריטי צ'ארלס נחת בישראל, יחד עם 11 משלחות נוספות שנחתו בישראל, בין השאר מאתיופיה, סינגפור, פולין ואיטליה.

 

 

 

מירי רגב, יו"ר ועדת הטקסים, סיפרה על ההכנות להלווייה: "ארונו של פרס יצא מהכנסת ויגיע להר הרצל. עד שיגיע לכאן מנהיגי העולם יתכנסו באוהל המתחם. באזור 09:10 המשלחות ייכנסו לטקס כשהאחרונה תהיה משלחת ארה"ב, ולאחר מכן יתחיל טקס הקבורה על פי הפרוטוקול. אבו מאזן ישב עם כל המכובדים בשורה הראשונה, כולם באו לכבוד ולחלוק כבוד לנשיא פרס ואני מקווה שהכל יעבור בצורה מכובדת. אני מאוד דרוכה משום שזו אופרציה מורכבת".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), אמרה על פרס: "זה לא מתכנס לחיים של בן אדם נורמלי. חיכינו כאן יחד עם ח"כים לשעבר מכל הדורות, אנשים מבוגרים עם מקל שבאו לחלוק לו כבוד אחרון ונורא קשה להימנע מקלישאות אבל קלישאות הן כלי העבודה של תיאור הרגשות האלו. אנו נפרדים ממנהיג בסדר גודל שמעטים כמוהו יש בישראל ובעולם. מעטים האנשים שמגיעים לרמת האהדה והערצה שהיה לו".

 

ח"כ זוהיר בהלול אמר: "האיש הזה היה פיסת אור בתוך חושך. איך אפשר להתעלם מהמורשת שהוא מותיר לנו? החובה שלנו לשקם את הדרך לדורות הבאים. הפרידה הכואבת מאיש בעל יושרה ואושר ששינה דרך, זו מורשת שצריכה ללבלב".

 

 

הנשיא ברק אובמה לאחר נחיתתו בנתב
 

הנשיא ברק אובמה לאחר נחיתתו בנתב"ג(דובר רש"ת)

 

ח"כ עמיר פרץ (העבודה), הרגיש כי נעשה ליו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג עוול מכיוון שלא ינאם בטקס : "ביום כזה ועדת השרים לטקסים יכלה למצוא דרך בה יו"ר האופוזיציה יאמר את דברו. פרס היה רוב חייו חלק ממחנה השלום וממפלגת העבודה והתחושה היא שחצי מהציבור לא מיוצג, זה חבל מאוד".

 

הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, ספדה לפרס: "הוא היה חבר שלי ושל בעלי במשך שנים רבות. כשהוא דיבר זה היה כמו לשמוע שיר ואהבתי להקשיב לו. בין אם זה היה על ישראל, האומה שהוא אהב והגנתו על השלום. אנחנו חייבים להמשיך לעבוד יחד כי אנחנו חזקים יחד, וכדי להמשיך לשמור על הקשר בין העם האמריקני לישראל".

הבוקר נחסם לתנועה כביש 1 לכיוון ירושלים עד לתחילת ההלווייה, בנוסף לחסימות רבות בתוך ירושלים ועד להר הרצל, בו תתקיים ההלוויה. ההגעה להלוויה מתבצעת מחניון קריית שאול בתל אביב, משם יוצאים אוטובוסים מאורגנים שמסיעים את המוזמנים להלוויה.


את הטקס צפוי להנחות איש התקשורת גלעד עדין, ויעלו להספיד בו נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, ונשיא ארה"ב אובמה.

בנוסף יספידו בניו של הנשיא לשעבר, חמי ויוני פרס וצביה ולדן, וכן נשיא ארה"ב לשעבר וחברו הקרוב ביל קלינטון, והסופר וחברו של הנשיא לשעבר, עמוס עוז. בנוסף יעלה הזמר דוד ד'אור, ויבצע את השיר "אבינו מלכנו", כפי שביקש פרס בחייו.