BETA

28.11.2010

21:58

עודכן:

ההדלפה הגדולה: מנהיגי ערב לחצו על ארה"ב לתקוף באיראן

עיתונים ברחבי העולם החלו בפרסום המסמכים האמריקנים המסווגים שהודלפו לאתר "ויקיליקס". המסמכים חושפים כי נתניהו אמר לארה"ב שמובארק הסכים לטענתו שאיראן גרעינית היא האיום הגדול ביותר מאז משבר הטילים בקובה

(2:23 דקות)

250,000 מסמכים שנחשפים הערב (ראשון) מאתר "ויקיליקס", רובם משלוש השנים האחרונות, מעניקים הצצה אל מאחורי הקלעים של שגרירויות מסביב לעולם, דעות על מנהיגים והערכות בתחום הגרעין והטרור. דובר משרד החוץ האמריקני, פיליפ קראולי, הבהיר בתגובה לחשיפה כי המדיניות של ארה"ב היא לא להגיב לחומרים, כולל מסמכים מסווגים, שדלפו.

 

ממברקים דיפלומטיים של ארה"ב שמתארים את הלחץ שהפעילו עליה בנות בריתה בעולם הערבי בסוגייה האיראנית עולה כי עבדאללה, מלך סעודיה, קרא לארה"ב לתקוף באיראן כדי להשמיד את תכנית הגרעין שלה. המלך הסעודי מתואר באחד המברקים כמי ש"שכנע לעיתים קרובות את ארה"ב לתקוף את איראן כדי לשים קץ לתכנית הגרעין הצבאית שלה".

 

מובארק על נתניהו: "אלגנטי ומקסים, אבל לא מקיים את הבטחותיו" >>

אפקט ויקיליקס בישראל: האם ניתן להדליף מסמכי צה"ל? >>

 

לפי הדיווח, השגריר הסעודי בוושינגטון עדל אל-ג'ובייר, סיפר לגורמים דיפלומטיים על פגישה של עבדאללה עם הגנרל האמריקני דיוויד פטראוס באפריל 2008. "הוא אמר לכם (לאמריקנים) לחתוך את ראש הנחש", אמר. בנוסף, הזהיר המלך הסעודי את האמריקנים כי אם איראן תשיג נשק גרעיני, "כולם באזור יעשו את אותו הדבר, כולל ערב הסעודית". 

 

עוד עולה מהמסמכים כי מנהיגי ירדן ובחריין קראו בגלוי לעצור את תכנית הגרעין האיראנית בכל אמצעי, כולל פעולה צבאית. מנהיגי סעודיה, איחוד האמירויות ומצרים התייחסו לאיראן כ"רשעים", "איום קיומי" וכוח ש"עלול לקחת אותנו למלחמה". בשיחה עם דיפלומט אמריקני אמר שליט בחריין, המלך חמד בן עיסא אל-ח'ליפה, כי "יש לנקוט פעולה כדי להפסיק את תכנית הגרעין של איראן, בכל אמצעי שיידרש. חייבים לעצור את התכנית הזאת. הסכנה בלאפשר לזה להימשך גדולה יותר מהסכנה שבלעצור את זה".

 

גם יורש העצר של אבו דאבי, שייח' מוחמד בין זייד, קרא לגורמים אמריקנים לנקוט פעולה נגד איראן - ויפה שעה אחת קודם. "אני מאמין שהבחור הזה הולך לקחת אותנו למלחמה", אמר הנסיך על אחמדינג'אד. "זה עניין של זמן. הוא צעיר ותוקפני".

"חשש מאיום גרעיני הגדול ביותר מאז משבר הטילים בקובה"

בין היתר נחשף כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר לאמריקנים מידע כבר בנובמבר 2009 לפיו לאיראנים יש כבר יכולת בסיסית לייצור פצצה גרעינית. על פי הפרסום, במברק בנושא שנשלח לוושינגטון כתב דיפלומט אמריקני כי ייתכן שהמידע הזה לא נכון ונועד להפעיל לחץ על הממשל לפעול כנגד איראן. מידע אחר שמתפרסם חושף כי דיפלומט אמריקני אמר שאם האיראנים ימשיכו בתכניתם הגרעינית זה יהיה סוף תהליך השלום במזרח התיכון.

 

המסמכים מתייחסים גם למה שמוגדר "החרדה של ישראל" להמשיך להיות המעצמה הגרעינית היחידה באזור לנוכח תכנית הגרעין של איראן, לפעול לבד מול הרפובליקה האיסלאמית והניסיונות הרבים להשפיע על המדיניות האמריקנית. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר סמוך לחודש יוני 2009 כי "יש חלון זמן של בין שישה ל-18 חודשים מעכשיו, שבו ניתן לעצור את איראן מלהגיע לנשק גרעיני".

 

לפי המסמכים, ראש הממשלה אמר לגורמים אמריקניים במאי שנה שעברה כי הוא ונשיא מצרים, חוסני מובארק, הסכימו שאיראן גרעינית תוביל אחרים באזור לפתח נשק גרעיני, דבר שיגרום לאיום הגרעיני הגדול ביותר מאז משבר הטילים בקובה.

 

"אנחנו מסתכנים במירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון"

עוד ביחס לאיום האיראני, נחשף במסמכים כי ראש אמ"ן לשעבר, עמוס ידלין, בשנה האחרונה כי "ישראל אינה נמצאת במצב של לא להעריך את איראן ולהיות מופתעת כמו שארה"ב הופתעה ב-11 בספטמבר 2001".  

 

בצד האמריקני התברר כי שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, הזהיר בפברואר האחרון כי אם המאמץ הדיפלומטי מול איראן ייכשל - "אנחנו מסתכנים במירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון, מלחמה כתוצאה מתקיפה של ישראל, או שני הדברים יחד". ב-5 בדצמבר אמור להתחדש המשא ומתן בין איראן למערב, אבל בפגישה עם שר החוץ האיטלקי מוקדם יותר השנה אמר גייטס כי הזמן אוזל. לדבריו, אם איראן תפתח נשק גרעיני, ארה"ב ובנות בריתה יתמודדו מול "עולם אחר" בתוך ארבע עד חמש שנים, עם מרוץ חימוש במזרח התיכון.

 

על פי הדיווח בעיתון "הגרדיאן", אף בת ברית של ארה"ב לא הייתה נלהבת מפעולה צבאית נגד איראן ודיפלומטים הזהירו כי הזמן הולך ואוזל. "אם האיראנים ימשיכו להגן על מתקני הגרעין שלהם, יהיה קשה יותר לפגוע בהם", נאמר על ידי גורמי ביטחון ישראלים שצוטטו על ידי השגרירות האמריקנית בנובמבר 2009. השגרירות אף דיווחה כי "צה"ל משכנע אותנו יותר מאשר אי פעם בעבר לצפות לתקיפה צבאית, על ידם או על ידנו, כדרך היחידה להרוס או אפילו לדחות את התכניות של איראן".

(1:15 דקות)