יועץ בכיר של אובמה: "להמשיך בשיחות למרות הבנייה"

דיוויד אקסלרוד אמר כי קיימת "הזדמנות נדירה" להסכם וקרא לישראל והפלסטינים להמשיך במשא ומתן. אבו מאזן אמר הבוקר כי אם הבנייה תחודש - הוא יפנה להתייעצות עם הליגה הערבית

בממשל האמריקני מקווים כי סיום הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון לא יפגע בשיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים. דיוויד אקסלרוד, אחד מיועציו הבכירים של הנשיא ברק אובמה, קרא היום (ראשון) לשני הצדדים להמשיך בשיחות במטרה להגיע להסכם שלום.

בראיון שהעניק לתכנית "השבוע" של רשת ABC, אמר אקסלרוד כי ישנה הזדמנות "נדירה שאין כדוגמתה" להגיע להסכם. לדבריו, עד כה שני הצדדים ניהלו את השיחות ברצינות ועליהם להמשיך בדרך זו. "אנחנו מצפים לכך בכיליון עיניים", הבהיר אקסלרוד.

 

הנשיא אובמה עצמו נאם בשבוע שעבר בעצרת האו"ם, וקרא לישראל להמשיך בהקפאת הבנייה ששיפרה לדבריו את האווירה במזרח התיכון. "אלה מאיתנו שהם ידידים של ישראל חייבים להבין שביטחון אמיתי למדינה היהודית מחייב פלסטין עצמאית", הבהיר הנשיא האמריקני. "אלה מאיתנו שהם ידידים של הפלסטינים חייבים להבין שהעם הפלסטיני יזכה לזכויות רק באמצעים של שלום - כולל פיוס אמיתי עם ישראל בטוחה".

אבו מאזן: "אם ההקפאה תימשך - המשא ומתן יהיה על בסיס יומי"

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שאיים בעבר הלא רחוק כי יפרוש מהשיחות בשנייה שההקפאה תיפסק, צינן בימים האחרונים את הטון, אך הבהיר כי אם הבנייה תתחדש - עתיד השיחות יהיה בסכנה. "אם ההקפאה תימשך, בהחלט תהיה דחיפה למשא ומתן, והוא יהיה על בסיס יומי", הדגיש אבו מאזן בראיון לעיתון "אל-חיאת".

 

לדבריו, אם ישראל תחדש את הבנייה - הוא יפנה למוסדות הפלסטיניים ולליגה הערבית כדי להתייעץ לגבי המשך השיחות. הוא אף ביקש להבהיר כי הפלסטינים לא קיבלו כל מתווה אמריקני או ישראלי לפיתרון סוגיית הבנייה.